AYDIN BENLİ: EVİMİZDEKİ  SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ

EVİMİZDEKİ  SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ

Kıymetli okurlarım; 

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle, özelimiz bitti ve  genel oldu. Türkiye genel olarak internet kullanımında; Dünya da, nüfusa göre 46.395.000  kullanıcı ile on altıncı oldu. Dünyada Birleşmiş Milletlere üye Vatikan ile birlikte 193 ülke var, tanınmayan Ülkelerle 206 bulmaktadır. 


Dünyada internet kullanma sırasına göre, 206 Ülke arasında 16. sıradayız. İnternet bilgiye hızlı erişimin en kolay yolu ve yöntemidir, bütün bilgilere anında ulaşa biliyoruz ama sosyal medyalar bilgi kirliğinden geçilmiyor, nasıl reel hayatımızda çöpler toplanmazsa etraf pis koku ve kötü görünümde oluyorsa, sosyal medyada bu böyledir. 


Bizler sosyal medyaları gereği dışında kullanıyoruz. En popüler uygulamalara baktığımızda, tiktok , facebook, instagram, twitter, you tube ve diğer sosyal ağlar üzerinden bilinçsizce yaptığımız paylaşımlar hayatımızın her anını özelimizi ifşa etmekte, örf adet ve ananelerimizi yok etmektedir. Özellikle bu sosyal ağları gençlerimiz kullanmaktadır. 


Eskiden bir sofraya oturduğumuzda, Besmele çekerdik, şimdi hemen fotoğraf çeker olduk. İnsanlarımızın işi gücü Tiktok videosu çekip kendilerini sinema sanatçısı gibi tanınmayı, en çok beğeniyi almayı amaçlayarak kendilerini kılıktan kılığa sokmaktalar, bu video çekimlerinde yaşlı anneleri ve çocukları da gülünç duruma düşürerek izlenmeyi artırmak için her türlü rezilliği yapmaktalar. Meşhur olmak ve tanınmak için şarkı söyleyeninden tutunda, dans edenine, komedi diye kendilerini rezil duruma düşürenlere kadar, her şeyi bir like (Beğeni) uğruna her şeyi yapar olduk. 


Sanat ve sanatçı çok değerlidir ve kıymetlidir, bu sanat değil rezilliktir, bırakın sanatı sanatçılar yapsın. Bir birlerinin paylaşımlarını beğenmeyen olursa küs olup konuşmayanlar bile var. Yeni bir paylaşım yaptıklarında bir birlerini arayıp şu yorumu yap diye hazır yorum yaptıranlar bile var. Sosyal medyada bütün hayatlar çok zengin ve gösterişli, Herkes Evliya ve ilahiyat Profesörü, herkes bilim insanı ve siyasetçi olmuş. Herkes mükemmel ise kötü kim, bu kadar üzülen insanları kim üzüyor. 


Bu sosyal medya fenomenliği artınca asayiş olayları, kadına karşı şiddet ve diğer suçlarda artışlar oldu, aman dikkat evimizde büyük bir tehlike var!!! Her yerde sahte hesaplar var, kötü niyetli insanlar çok.  


Sosyal medyadan yazdıklarımıza, çizdiklerimize dikkat edelim yoksa başınız belaya gire bilir. Özellerimizi bir beğeni uğruna insanların gözüne sokmak için ifşa etmeyelim telafisi olmayan sorunlar açar, toplumsal yıkıma uğrarız. 


Siz kıymetli gençlerimiz Türkiye'mizin gururusunuz, geleceğisiniz bizler sizi beğeniyoruz, bırakın başkaları beğenmese de, like atmasa da olur, bir beğeni uğrunu özçekim uğruna ölen insanlarımız var, nereye gidiyoruz?
 Allah'a ısmarladık, hoscakin.

Aydın BENLİ

Siyaset Bilimci, Şair ve yazar

 


Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.

AYDIN BENLİ: EVİMİZDEKİ  SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ

Coronavirus (Covid-19)

  • 241,146,183Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,909,506Ölü Sayısı
  • 17,845,170Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar