KORONAVİRÜSTE TEHLİKELİ MUTASYON

KOVİD virüsünde tespit edilen bir mutasyonun virüsün daha fazla hücreyi enfekte etmesine ve daha dirençli olmasına yol açabileceği bildirildi ama hücre kültürlerinde elde edilen bu sonucun insanlar için de geçerli olup olmadığı henüz bilinmiyor. Aşısı kullanıma çıkana kadar koronavirüsün fonksiyonlarını etkileyen ciddi mutasyon gösterme ihtimali çok yüksek.

***

KOVİD virüsünde tespit edilen bir mutasyonun virüsün daha fazla hücreyi enfekte etmesine ve daha dirençli olmasına yol açabileceği bildirildi.

Araştırmaya göre, aspartik asidin yerinin glisinin almasıyla ortaya çıkan D614G adı verilen mutasyon, virüs yüzeyinde bulunan ve virüsün hücrelere bağlanmasını sağlayan S proteininin sayısını 5 misli artırıyor.

Şubat ayından bu yana Avrupa ve USA’ da dolaşan virüslerde tespit edilen bu mutasyon, virüsün daha ağır hastalık yapabileceği veya daha öldürücü olabileceği anlamına gelmiyor.

Çünkü hücre kültürlerinde ortaya çıkan mutasyon virüsün insanlar üzerinde her zaman farklı bir etki göstermesine sebep olmuyor.

Bütün virüsler ürer ve yayılırlarken birçok küçük genetik değişikliklere uğramakla beraber bunların çoğu zaman virüsün fonksiyonları üzerine herhangi bir tesiri olmuyor.

WARNING! D614G Mutation Coronavirus Strains From Europe Could ...

Gelelim neticeye

BİR: 3 sene önce hiçbir şirket koronavirüslerin yüzüne bile bakmazken bugün geliştirilme aşamasındaki aşı sayısı 135’ den fazla. Demek ki bu işte iyi para var.

İKİ: Bu aşılardan sadece biri faz III aşamasına gelebildi ama üzerinde daha çok çalışılması gerekiyor.

ÜÇ: Etkinlik ve emniyeti ispatlanmış bir aşı kullanıma çıkana kadar koronavirüsün fonksiyonlarını etkileyen ciddi mutasyon gösterme ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Böyle bir durumda da aşının bir faydası olmayacak.

DÖRT: Virüsün geçireceği mutasyon onun bulaşıcılık ve hastalık yapıcı tesirini azaltacak/yok edecek yönde olursa işte bu mükemmel olacak. O zaman zaten aşıya da gerek kalmayacak.

BEŞ: Diğer ihtimalden yani virüsün daha kolay bulaşıcı ve daha virülan olmasından ise bahsetmek bile istemiyorum. Dünyamızdan ırak olsun!

Kaynak: https://www.scripps.edu/news-and-events/press-room/2020/20200612-choe-farzan-coronavirus-spike-mutation.html

***

Anadolu Ajansı' nın haberi:

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış yeni bir türünün, hastalığın daha hızlı yayılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray Koronavirüsle Mücadele Görev Gücünün de önde gelen üyelerinden biri olan Dr. Fauci, Amerikan Tıp Derneği yayını "The Journal of the American Medical Association" (JAMA) dergisine verdiği mülakatta, ilk olarak İtalya'da görülen yeni tür Kovid-19'un solunum sistemine tesir eden bulaşıcı etkilerinin daha fazla olduğunu belirtti.

Virüs mutasyonu hakkında "The Cell" dergisinde yayımlan araştırmaya atıf yapan Fauci, "Veriler, virüsün, (Kovid-19) daha kolay çoğalabilen, daha yoğun bulaşıcı içeriğe sahip tekil bir mutasyonunun olduğunu gösteriyor. Bu mutasyonda virüs daha kolay çoğalıp aktarılabilir hale geliyor." ifadesini kullandı.

"G614" adlı verilen türün, dünyada görülen en yaygın mutasyon olduğuna, yerel enfeksiyonların en erken ortaya çıktığı yerlerde dahi hakim haline geldiğine dikkati çeken Fauci, "Virüs türünün bir uyum avantajı olduğu anlaşılıyor, bu bulaşıcılığı artıran bir faktör olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Virüsün söz konusu türünün görüldüğü kişilerin üst solunum yollarında daha fazla bulaşıcı içerik tespit edildiğine, bunun kişinin hastalığı bulaştırma ihtimalini artırdığına işaret eden Fauci, türün, hastalığı daha ağır hale getirdiğine dair ise kanıt bulunmadığını kaydetti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/saglik/abdli-uzmana-gore-kovid-19un-yeni-mutasyonu-hastaligin-bulasiciligini-artirabilir/1898612


Coronavirus (Covid-19)

  • 33,752,092Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,009,905Ölü Sayısı
  • 7,710,260Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar