CLEVELAND DA KELLE PAÇA YİYİN DEMEYE GETİRİYOR

Dünyanın önemli tıp merkezlerinden Cleveland Klinik uzmanları “besin desteklerinin” KOVİD tedavisindeki ehemmiyetini anlatan bir makale yayınladılar. Besin destekleri yerine “sağlıklı beslenmeye” vurgu yapsalardı çok daha iyi ederlerdi. Canan Karatay’ daki yüreğin onda biri olsa “Kelle paça için” demekten de çekinmezlerdi ama olsun bu yaptıkları da çok mühimdir.

***

Aradan altı ay geçmesine rağmen KOVİD için etkili ve emniyetli bir ilacın bulunamaması bilim dünyasının dikkatini vitamin, mineral ve besin desteklerine vermesine yol açtı.

Dünyanın önemli tıp merkezlerinden Cleveland Klinik uzmanları tarafından yayınlanan makalede besin desteklerinin KOVİD tedavisindeki ehemmiyeti gündeme taşındı.

Makalede C ve D vitaminleri ile çinko ve N-asetil-sisteinin KOVİD’ in önlenmesi ve tedavisinde etkili olmasının biyolojik olarak mâkûl olduğu ancak bunların tedavi değerlerinin ilave araştırmalarla gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Food Supplements | AESGP

Çinko

Çinkonun bağışıklıkta önemli bir yere sahiptir. Antikor ve beyaz kan hücrelerinin yapımında ve enfeksiyonlarla savaşta rolü vardır.

Çinko eksikliğinde enflamasyon artar, antikor yapımı azalır.

Yüksek doz çinkonun soğuk algınlığı belirtilerinin süresini azalttığı gösterilmiştir ama bunun alt solunum yolları enfeksiyonları ev KOVİD’ deki etkisi belli değildir.

Bağışıklık fonksiyonlarındaki rolü ve koronavirüs çoğalmasını baskılama potansiyeline dayanarak çinkonun KOVİD tedavisindeki etkinliği araştırılmaktadır.

Vitamin D

Yeteri kadar güneşlenemeyenlerde, yaşlılarda, kortizon kullananlarda ve siyah derililerde D vitamini seviyeleri düşüktür ve bunlarda akut solunum enfeksiyonları ensidansı yüksektir.

Mevsimsel grip ve vitamin D eksikliği arasında bir bağlantı olduğu da bilinir.

Vitamin D desteklerinin akut solunum enfeksiyonlarını azalttığı gösterilmiştir.

Bazı yeni makalelerde D vitamini seviyelerini yükselterek enfeksiyon riskini azaltmak için günlük takviyeler tavsiye edilmektedir.

Vitamin C

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini bir antioksidandır ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

Kuşlarda yapılan deneyler koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruyucu tesiri olduğunu, insanlar üzerindeki araştırmalar da viral enfeksiyonlara ve zatürreye hassasiyetin azalabileceğini gösteriyor.

N-asetil-sistein

N-asetil-sistein vücutta bir antioksidan olan glutatyona dönüştürülür.

N-asetil-sistein ile yapılan araştırmalarda viral pnömoni ve akut solunum yetersizliği sendromunun da içlerinde olduğu akciğer hastalıklarında anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri olduğu gösterilmiştir.

KOVİD’ li hastalarda da sık görülen sistemik enflamasyon ve akut solunum yetersizliği sendromunda solunum yollarını tıkayan mukusun atılmasını kolaylaştırır.

Bunun, KOVİD’ i önleyebileceğine dair bir emare yoksa da hastalığın hafifletilmesinde işe yarayabilir.

Cleveland da “Kelle paça” diyor

Dünyanın bir numaralı tıp merkezlerinden olan Cleveland Kliniği’ nin KOVİD’ in önlenmesi ve tedavisinde bağışıklığın güçlendirilmesine verdiği ehemmiyet, vitamin ve mineraller çektiği dikkat her türlü takdirin üzerindedir.

Cleveland’ lı uzmanların bağışıklığın güçlendirilmesini yiyecekler üzerinden değil de “besin destekleri” üzerinden yapmalarını anlayışla karşılıyorum.

Onlardan, vitamin, mineral, antioksidan gibi besin unsurlarının tümünün yiyeceklerimizde yeterince bulunduğunu söylemelerini beklemenin haksızlık olacağının bilincindeyim.

Çünkü işi sofraya yıktıklarında modern bilim dünyasından “Cleveland da kelle-paça diyor” sloganıyla bir aşağılama ve itibarsızlaştırma kampanyası başlatılacağını tabii ki biliyorlar.

Nerde onlarda Canan Karatay’ daki cesaret, nerde ondaki yürek!

Kelle-paça sağlıklı beslenmenin sembol yiyeceğidir

Kelle paça tabii ki tek başına hiçbir işe yaramaz, tabii ki ne KOVİD’ i önler ne de tedavi eder.

Yoğun bakımda ilaç-serum değil damardan kelle paça verilsin demek istemiyorum elbette.

Adam gibi beslenmenin olmazsa olmaz yüzlerce yiyeceğinden biri olan kelle-paça sağlıklı gibi beslenmenin sembolüdür.

Kelle-paçayı da kepçe kepçe yiyin demiyorum.

Adam gibi beslenin diyorum, hepsi bu!

Şu pandemi günlerinde televizyonlarda gece yarılarına kadar virüsün S proteinindeki amino asit diziliminden ACE-2 reseptörün yapısına, furinlerden interlökinlere, favipiravirin etki mekanizmasından remdesivirin yan tesirlerine, vektör aşılardan mRNA aşılarına halkın anlamayacağı ve hiçbir işine yaramayacak ne varsa konuşuldu ama beslenme üzerine de iki lâf edelim diyen çıkmadı.

Gelelim neticeye

BİR: Adı geçen bu antioksidan, mineral ve vitaminlerin hiçbirinin doğrudan ne KOVİD’ i ne diğer enfeksiyonları ve ne de herhangi bir hastalığı önlemesi veya tedavi etmesini mümkün görmüyorum.

İKİ: Bu besin ögeleri, bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi ve sağlıklı bir hayat için olmazsa olmaz unsurlardır.

ÜÇ: Vitamin ve minerallerin hiçbirinin hap olarak alınmasına çok özel durumlar dışında gerek yoktur. Kara propagandaya inanmayın, bunların tümü de adam gibi beslenenlerin yiyip içtikleri gıdalarda elan yeteri kadar mevcuttur.

Hepinizi kelle paça çorbası içmeye davet ediyorum ama Alman usulü, ona göre!

Kaynak: https://www.ccjm.org/content/early/2020/06/08/ccjm.87a.ccc046


Coronavirus (Covid-19)

  • 33,758,844Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,010,097Ölü Sayısı
  • 7,711,025Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar