ABBAS GÜÇLÜ: Peki ya diğer öğrenciler ne olacak?

Liselere Giriş Sınavı LGS sonuçları açıklandı. Bir anlamda, takke düştü kel göründü.

Sınava 1.5 milyona yakın öğrenci girdi. Girmeyenleri de dikkate alırsak bu yıl liseye başlayacak öğrenci sayısı 1.7 milyon civarında.

Sınavla öğrenci alan liselere giren öğrenci sayısı ise 212 bin!

Yani bir anlamda 1.5 milyon öğrenci, “nitelikli” okullara girme şansı yakalayamadı. Pek çoğu adeta yas tutuyor. Eve kapandılar. Kimseyle konuşmuyorlar...

MEB her ne kadar, öğrencilerin yüzde 92’si ilk üç tercihine yerleştirildi dese de kayıt yaptıran ve sevinen öğrenci sayısının 100 binin üzerinde olma ihtimali çok da yüksek değil!..

 

Ve asıl önemli soru şu: İstediği okulu kazanamayanlar ve sınavsız öğrenci alan istediği liseye giremeyen çocuklar ne olacak?..

Ne olur, onları açık öğretime mecbur etmeyelim! 14, 15, 16 yaşındaki çocukları sokağa bırakmak, hem Anayasal bir zorunluluk olan zorunlu temel eğitimin ruhuna aykırı hem de çok büyük riskler taşıyor!..

MEB, sınava ilişkin olarak hazırladığı raporda, yine bardağın dolu tarafını görmeye çalışmış ve sadece onları kamuoyuyla paylaşmış! Oysa asıl sorun, yaptıkları değil, yapmadıkları; bir yeri kazananlar değil, kazamayanlar ama nedense o konulara hiç girmemiş!..
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ABBAS GÜÇLÜ: Peki ya diğer öğrenciler ne olacak?

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,332,871Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,002,748Ölü Sayısı
  • 7,678,699Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 13:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar