Protein Tozu Nedir?

 

Protein tozu fiyatları, farklı yollar ile elde edilen proteinlerin çeşitli tatlandırıcı ve aminoasitler ile zenginleştirilerek kullanıcılara sunulan şeklidir. Hangi üründen veya hangi metotla üretildiğine göre de farklı çeşitlerde bulunabilmektedir. Kişilerin günlük protein ihtiyaçlarını karşılamaya da yardımcı olmaktadır.

Whey Proteini

Sütlerde bulunan proteinlerin yaklaşık %20’si Whey proteinleridir. Whey proteinleri bütün esansiyel amino asitleri içeren protein kaynağı olmaktadır. Esansiyel amino asitlerin yanı sıra Whey proteinleri aynı zamanda da kas kütleleri oluşumlarında büyük bir rol oynayan BCAA (dallı zincirli amino asit) bakımından da oldukça zengindir. Günümüzde en çok bilinen ve en çok da tercih edilmekte olan besin takviyesi olmaktadır. Bu proteinlerin bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük sebebi de kana karışımlarının oldukça hızlı olmasıdır. Proteinler arasında en hızlı bir şekilde etki eden protein türü Whey proteini olmaktadır.

Whey Protein Türleri 

Konsantre Whey Proteinleri- Whey Protein Concentrate (WPC) : Piyasadaki protein desteklerinin çoğunluğunda kullanılmakta olan protein tozudur. Ultra filtreleme teknikleri ile elde edilen konsantre Whey proteinleri, %20 ile %90 oranlarında protein içermektedir.

İzole Whey Proteinleri- Whey Protein Isolate (WPI): En saf Whey protein çeşidi izole Whey proteinleri olmaktadır. Çeşitli filtreleme teknikleriyle elde edilen bu protein %90 ile %95 oranlarında protein içermektedir ve neredeyse laktozun tamamı, iyonize filtreleme işlemleri esnasında kaybolur. Bu yüzden de laktoz intoleransı olanlar rahatlıkla da kullanabilmektedir. Yağ oranları da oldukça düşüktür. Daha saf ve daha yüksek protein içermesi sebebiyle, konsantre Whey ürünlerinden de daha pahalıdır.

Kazein Proteini: Kazein proteinleri sütte bulunan proteinlerin yaklaşık olarak %80’lik bir kısmını oluşturmaktadır. Kazein proteinleri de Whey proteinde olduğu gibi de tüm esansiyel amino asitleri içeren yüksek kalitede protein kaynağı olmaktadır. Kazeinlerin en büyük özelliği de Whey proteinlerin aksine çok yavaş sindirilmesi olmaktadır. Bu özelliği sayesinde de kaslara daha uzun süreli protein destekleri sağladığı da düşünülmektedir.

Günümüzde protein tozu takviye olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu protein tozlarının da pek çok çeşidi sizlerin hizmetine sunulmaktadır.


Coronavirus (Covid-19)

  • 99,954,279Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,143,081Ölü Sayısı
  • 25,873,651Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar