Hiç Kıbrıs’a Gittiniz Mi?

 

 

Kıbrıs’a hiç gittiniz mi? Gittiyseniz siz de görmüşsünüzdür ki Kuzey Kıbrıs, gerek ışıklı şehirlerini süsleyen muhteşem mimarisi gerek tarihini hayatta tutan turistik mekanları ile fazlasıyla görkemli bir ada ülkesi haline gelmiştir. Yüksek dağları ve berrak denizleri ile bilinen Kıbrıs, özellikle doğayla iç içe yaşamak ama şehirlerden tamamen kopmak istemeyenler için oldukça uygun fiyatlarda Kıbrıs satılık ev seçenekleri sunar. Daha önce bu göz kamaştıran ülkeyi gördüyseniz, Kıbrıs’ı ziyaret etmek istiyor ve hayallerinize yakışan bir Kıbrıs satılık ev bakıyorsanız çok daha dikkatli okuyun!

 

Fakat daha önce Akdeniz’in incisi Kıbrıs’a gitmediyseniz, gelin size kaçırdığınız şeyleri anlatalım. İhtiyaçlarınıza ve kriterlerinize uygun bir Kıbrıs satılık ev bulduktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde ziyaret etmeniz gereken muhteşem 3 turistik yeri açıklamadan önce neden Kuzey Kıbrıs, kısaca özetleyelim.

 

Neden Mutlaka Kıbrıs’a Gitmelisiniz?

 

Kuzey Kıbrıs, çağlar öncesinden sakladığı tarihinin kalıntılarını hala bulunduran bir ülke olduğundan dolayı birçok tarihi turistik mekana ev sahipliği etmektedir. Bu turistik mekanların hepsinin tarihi değeri olmamasına rağmen hepsi estetik güzellik sunma amacını gerçekleştirmektedir. Kıbrıs, bilindiği üzere en çok yaz turizmi ile ünlüdür. Kuzey Kıbrıs; sıcak, taşsız kumların kapladığı plajları ve masmavi denizi ile tatil yapmak isteyenler için fazlasıyla tercih edilen bir ülke olmuştur. Coğrafi konumu ve iklimi dolayısıyla Kıbrıs adası, caretta caretta’lar gibi birçok nesli tükenmekte olan hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Mimari güzelliği de insanları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çeken önemli faktörlerden biridir. Kuzey Kıbrıs evleri, modernliği bir üst seviyeye taşıyan mimarileriyle oldukça ilgi gören evlerdir. Kıbrıs satılık ev modellerini kendiniz görmek istiyorsanız, GoldMark Estates güvencesiyle Kıbrıs satılık ev portföyümüzü ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

 

Kıbrıs’a Giderseniz Şu 3 Yeri Mutlaka Görün!

Eğer sizi Kıbrıs’ı ziyaret etmeye ikna edebildiysek gelin şimdi beraber Kuzey Kıbrıs’ın en güzel turistik noktalarını beraber inceleyelim. İşte sizler için Kıbrıs Gezilecek Yerler Listesi:

 

1.      Girne Kalesi

Asırlar boyunca binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış Girne Kalesi’nin tarihi yedinci yüzyılın başına kadar uzanmaktadır. Akdeniz’in mavisine bakan ve tarihçesi kabarık olan bu kule, Bizanslılar tarafından Arap akınlarını bastırmak amacıyla kurulmuş bir nokta olmuştur. Şimdi ise Girne Kalesi, Kıbrıs içinde bulunan en önemli tarihi turistik mekanlardan biri olmuştur. Kale içinde halka açık sergilenen mimari eserlerin yanı sıra St. George Kilisesi, Lüzinyan ve Venedik Kulesi, Kırnı mezarları, kalenin su ihtiyacını karşılamak için yapılan sarnıçlar ve yine Lüzinyan dönemine ait zindanlar bulunmaktadırr. Aynı zamanda Osmanlı, İngiliz, Fransız ve Bizans medeniyetlerinden çeşitli izleri de kale içinde bulmak mümkün. Kalenin “Batık Gemi Müzesi” ve Lüzinyan döneminden kalan zindanları, Kuzey Kıbrıs turistlerinin en çok ilgisini çeken bölmeler arasında yer almaktadır.

 

2.      Lefkoşa Büyük Han

Lefkoşa Büyük Han, Osmanlı’dan kalan iki handan biri olduğu için hem Kıbrıs tarihi hem de Türk tarihi için büyük bir önem taşımaktadır. Eskiden Alanyalılar Hanı ve Yeni Han isimlerini taşımıştır. 1572 yılında Kıbrıs’ın ilk Osmanlı valisi olan Muzaffer Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Büyük Han, 68 odadan oluşur ve ortasında küçük bir cami bulundurmaktadır. Birleşik Krallık hakimiyetinde hapishane ve barınak şeklinde kullanılmıştır. Şimdi ise Büyük Han, yerel halkın ve turistlerin bir fincan Türk kahvesi içerek dinlenebileceği, farklı Türk mutfağı ürünlerini deneyebilecekleri ve el yapımı hediyelik eşya satın alabilecekleri bir yer haline gelmiştir.

 

3.      Beşparmak Dağları

Beşparmak Dağları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Girne’de bulunan sıradağların ismidir. Bazı kaynaklarda Girne Dağları olarak geçer. Beşparmak ismini, dağın düzensiz yükseltilerinin elimizdeki beş parmağa benzetilmesi sonucunda almıştır. Beşparmak Dağları, kuzey şeridini kontrol altında tuttuğundan dolayı Kıbrıs için önemli bir noktadır. En yüksek noktasına Selvili Tepe adı verilmiştir. Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde doğa içinde bir yürüyüşe çıkmak isterseniz Beşparmak Dağlarını ziyaret edebilirsiniz.

Hiç Kıbrıs’a Gittiniz Mi?

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,092,633Coronavirus Vaka Sayısı
  • 999,178Ölü Sayısı
  • 7,647,191Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 13:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar