AŞILAR DA İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI GİBİ YERLİ VE MİLLİ OLMAK ZORUNDADIR

“Kendisi aşı üretemeyen birçok ülke, USA, Çin gibi ülkelere güvenmek zorunda kalacaktır. Bol miktarda KOVİD aşısına sahip olmak petrol veya nükleer silahlar gibi jeopolitik gücün parası hâline gelebilir.” Aşılar halk sağlığının “en önemli” koruyucu uygulamalarından biridir.  Aşılar, bunları sadece kazanç sağlamak için üreten “şirketlerin” ve bazı “vakıfların” inisiyatif ve insaflarına bırakılamaz.

***

EK 1 (14.9.2020): Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kovid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezi olan Favicovir'in tüm Türkiye'de hastalara verildiğini belirterek, "İlaç endüstrisinin savunma sanayisi kadar önemli olduğuna inanıyoruz." dedi.

***

MIT Technology Review:

"Kendisi aşı üretemeyen birçok ülke, USA, Çin ve Birleşik Krallık gibi diğer ülkelere güvenmek zorunda kalacaktır. Bol miktarda KOVİD aşısına sahip olmak petrol veya nükleer silahlar gibi jeopolitik gücün parası hâline gelebilir". Kaynak: https://www.technologyreview.com/2020/08/13/1006314/take-your-best-shot/

***

Aşılar hakkında olmazsa olmaz unsurlar

KOVİD salgını, aşıların çok önemli tıbbi bir ürün olmaları yanında nasıl siyasete ve ticarete alet edildiklerini tüm dünyaya göstermesi bakımından da çok önemlidir.

BİR: Aşılar halk sağlığının "en önemli" ve "en değerli" koruyucu uygulamalarından biridir. 

İKİ: Aşılar, bunları sadece kazanç sağlamak için üreten "şirketlerin" ve onlarla işbirliği içinde olan bazı "vakıfların" inisiyatif ve insaflarına bırakılmaması gereken, bazıları "stratejik" öneme sahip ürünlerdir. 

ÜÇ: Aşılar, sermayeye teslim edilerek tatlı kârlar için yatırım aracına dönüştürülmemelidir. Her devlet kendi aşısını üretmeli, aşı endüstrisine muhtaç olmamalı, onların eline bakmamalıdır. 

DÖRT: Bazı ortak hususiyetleri olsa bile hiçbir aşı diğeri ile kıyaslanamaz, tümü aynı kategoride değerlendirilemez. Her birinin ayrı endikasyonu vardır, bazıları toplumun tamamına, bazıları özel risk gruplarına, bazıları özel durumlarda uygulanır.

BEŞ: Tek bir şirketin bile 41 +14 aşısı olduğunu, bunların hepsini herkese yaptırmak isteyebileceklerini unutmayalım. Aşılar, endüstri için "ticari bir üründen" başka bir şey değildir.

ALTI: Aşıların üretimi hükumetin denetimindeki "resmi" bir kuruluş (Hıfzıssıhha gibi) tarafından yapılmalı ve herkes için "ücretsiz" olmalıdır. İnsanlar, aşıların ticari ürün olmadığından emin olmalıdır.

YEDİ: Hangi aşıların "stratejik önemi" olduğu ve aşıların endikasyonları her bir aşı için ayrı ayrı, endüstriyle münasebeti olmayan "bağımsız bilim kurulları tarafından" belirlenmelidir.

SEKİZ: Aşıları ağızlarından düşürmeyenler bunların "ticari ürün olmaması gerektiğine" dikkat çekmiyorlarsa başka hesapları olması kuvvetle muhtemeldir.

DOKUZ: "Aşılar tartışılmaz" gibi -aslında bilim dışı ve bilim karşıtı olan- ifadelerle aşıları savunur görünenlerin de ne demek istediklerine, maksatlarının ne olduğuna dikkat etmek gerekir. Aşılar tartışılmaz diyenler "Rus' ların KOVİD aşısına" güveniyorlar mı?

ON: Aşılar, tıpkı insansız hava araçları örneğinde olduğu gibi kesinlikle "yerli ve milli" olmak zorundadır. Kendi aşımızı kendimiz üretmek zorundayız, başka yolu yok!

***

EK 1 (14.9.2020): İlaç ve aşıların silahlar gibi stratejik ürünler olduğu görüşümün Savunma Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından da dile getirilmesinden ziyadesiyle mutlu oldum. Gıdaların da aynı kapsamda değerlendirilmesi şarttır. Tarım Bakanı' ndan da cevap bekliyorum.

Bakan Varank, Kovid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezi olan Favicovir'in tüm Türkiye'de hastalara verildiğini belirterek, "İlaç endüstrisinin savunma sanayisi kadar önemli olduğuna inanıyoruz." demiş. Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-sanayi-ve-teknoloji-bakani-varank-ilac-endustrisi-savunma-sanayisi-kadar-onemli-11-681-91265.html


Coronavirus (Covid-19)

  • 33,758,844Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,010,097Ölü Sayısı
  • 7,711,025Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar