MAHMUT ÖVÜR: Kılıçdaroğlu ve İsmet Paşa çizgisi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Atatürk ismini kullanmak istememesiyle başlayan tartışma giderek derinleşiyor. Partiyi sarsan bir krize dönüşür mü bilemem ama Kılıçdaroğlu döneminde parti içindeki hiçbir tartışma böyle alevlenmedi.
Bu tartışma Atatürk-İsmet Paşa ilişkisinden başlayıp, Ecevit'in CHP'yi "sosyal demokrat" bir partiye dönüştürmesi meselesine kadar uzanıyor.
Aslında bu tartışma İsmet Paşa döneminden bu yana Kemalistler arasında hep vardı. Onlara göre Kemalist devrimi durduran DP değil bizzat İsmet Paşa'ydı. İsmet Paşa'nın ABD'yle yaptığı ikili anlaşmalarla, yardımlar ve eğitim sistemini ABD'lilere teslim etmesi Kemalistlere göre yenilir yutulur gibi değildi.
Attila İlhan bu çizgiye yakın duran isimlerden biri olarak şöyle diyordu:
"İnönü, Kemal Paşa'nın ölümünden sonra biraz da dünya savaşını bahane ederek toplumdaki Kuvayı Milliye atılımını durdurdu."
İlhan, bugünle bağ kuran şu ipucunu da veriyordu:
"Mustafa Kemal yeni bir ülke yapmak istiyordu. İnönü ise bu ülkeyi Batılı emperyalist sistemin ülkelerine benzetmeyi..."
Gördüğünüz gibi bu tartışma yeni değil ve Kemalistlere göre, Kılıçdaroğlu ve solcu Kaftancıoğlu ikilisi, Batıcı "sosyal demokrat" ve İsmet Paşa çizgisinin bugünkü devamıydı.
Bu yüzden bu tartışma kolay kolay bitecek gibi görünmüyor. Çünkü işin bir ayağında da yeni CHP'nin Batılı emperyalist ülkelerle ilişkisi var. Özellikle Kılıçdaroğlu'nun şekillendirdiği yeni CHP'nin ABD ve AB'yle her konuda anlaşması ve sık sık Türkiye'yi onlara şikayet etmesi Kemalist tavır olarak görülmüyor ve ciddi tepki topluyor. Daha önemlisi Batılı emperyalist sistemin besleyip büyüttüğü FETÖ ve 15 Temmuz darbe girişimine yeni CHP yönetiminin Batılılarla aynı bakması tesadüf değil.
Bu yüzden bu tartışmaya, küskün olanların, tutunamayanların öfkesi olarak bakmak doğru değil ve şu gerçeği değiştirmiyor; parti içinde üstü örtülen ve tartışılması engellenen "Yeni CHP siyaseti" ilk kez geniş bir çevrede derin bir tartışmaya yol açıyor ve kapanma ihtimali de yok.
Bu da, ülkenin içinden geçtiği küresel kuşatma açısından hayırlı bir adım.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MAHMUT ÖVÜR: Kılıçdaroğlu ve İsmet Paşa çizgisi

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,091,309Coronavirus Vaka Sayısı
  • 999,146Ölü Sayısı
  • 7,647,689Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 13:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar