Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler Listesi

Halsizlik, her dönem başımıza gelebilecek bir sorundur. Çeşitli yiyecekler, meyveler, bitki ve bitki çayları tüketmek halsizliğe iyi gelir. Gün içerisinde kendinizi isteksiz, bitkin hissediyorsanız size listeler halinde vereceğimiz bu doğal besinler sayesinde kendinizi daha enerjik, zinde hissedebilirsiniz.

 


Halsizliğe iyi gelen doğal meyveler

 


Bitkinliği gidermek için herkesin kolayca ulaşabileceği meyveleri tüketmek kimi zaman yeterli olabilir.


Elma, günde bir tane tüketin, kendinizi zinde hissedin.


Muz, içerdiği vitaminler ile vücudun eksiklerini tamamlar, halsizliği önler. Bal ilavesi de yaparsanız bütün yorgunluğunuzu alır götürür. Aşırı tüketim kabızlığa neden olabilir.


Üzüm, sıcak yaz günlerinde, buzdolabından çıkaracağınız bu mucizevi meyve, bitkinliği geçirir.


Havuç, etkisinin sadece gözlerde olduğu düşünülse de yorgunluğu önler, gün boyu kendinizi daha iyi hissedersiniz.


Karpuz, yazın gelmesini sırf bu meyve nedeni ile isteyenler var. Sulu, şekerli bu doğal meyve halsizliği önler.

 


Hangi bitkiler halsizliğe iyi gelir?

 


Yorgunluğunuzu alıp götürecek bitkiler listemiz sayesinde artık kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.


Gingseng, bir ara her alanda reklamlarını gördüğümüz bu bitki, halsizliğe iyi gelir, psikolojik sıkıntı yaşadığınız günlerde de sakinleşmenizi sağlar.


Biberiye, diyet listelerinin vazgeçilmez, kilo verdiren ve et tariflerinin vazgeçilmez biberiyenin uykusuzluğu önleye, halsizliğe iyi gelen bir yanı da var.


Maydanoz, tek başına tüketiminden pek haz alınmasa da birçok yemeğin iç harcına konmaktadır. Kahvaltıdan önce veya sonra tüketeceğiniz bir miktar maydanoz bitkinliği giderir. İbrahim Saraçoğlu limon ile karışımının karaciğer yağlanmasını önleyen etkisini de belirtmektedir.


Tere, üzerimde bir uyuşukluk var diyorsanız gün içinde ara ara tere tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 


Aşırı halsizliğe hangi yiyecekler iyi gelir?

 


Halsizliğiniz çok yoğunsa ve yukarıda verdiğimiz iyi gelenler listesi işinize yaramadıysa bir de bu listeyi deneyin.


Sizde halsizlik kronik hale geldiyse her derde deva yoğurdu düzenli tüketmek bitkinliğe iyi gelir.


Aşırı halsizliğe en iyi gelen yiyecekler arasında protein içerikli gıdalar yer alıyor. Tabii, abartı yağlılardan kaçınıyoruz ve mümkünse ızgarada yemeyi tercih ediyoruz.
Sarımsak her ne kadar kötü kokular yaysa da vücuttaki etkisi o kadar kuvvetlidir ki önce sağlık diyerek tüketmeyi ihmal etmiyoruz.


Et yemek güç kuvvet verir ama herkesin tüketmesi de uygun değildir. Bu durumda mercimek tüketerek bu açığı kapatabilirsiniz. Öyle ki, gebe bir kadının bile halsizliğine iyi gelen mucizevi bir gıdadır.


Yukarıdakilerin hepsi bir kenara kabak çekirdeği bir yana, bitkinlik, halsizlik hak getire… Abartmadan tüketilen kabak çekirdeği yorgunluğu giderir.

 


Halsizliğe iyi gelen bitki çaylarının listesi

 


Halsizlikten şikayeti olanlar başvurdukları en etkili yollardan biri de bitki çaylarıdır. Hatta öyle ki birçok sağlık sorunun giderilmesinde tercih edilmeye başlandı.


Yeşil çay, nane çayı, mate çayı, biberiye çayı, zencefil çayı halsizliğe iyi gelenler arasındadır. Hepsini aynı gün içerisinde tüketmeyin. Günde 2 bardağı aşmamaya özen gösterin. Hatta bazı bitki çaylarını içtikten sonra 1 hafta ara vermek gerekir.

Rahatsızlığınız, alerjiniz varsa önce doktorunuza başvurunuz. Hamilelerin halsizliği daha yoğundur ama bitki çayı içmeleri tavsiye edilemez.


İbrahim Saraçoğlu’ndan halsizliğe iyi gelen kür tarifi


Doğanın bize verdiği nimetlerin faydalarını öğrendiğimiz en güvenilir profesörlerden biri olan İbrahim Saraçoğlu, halsizlik için de bir kür tarifi verdi.


Verdiği tarif aslında çok basit. Kahvaltıların vazgeçilmezi çaylarımızın içerisinde 6-7 adet karanfil atıp 3 dakika kadar bekledikten sonra afiyetle içiyoruz. Ondan sonra kendimizi daha zinde hissediyoruz.


Yazımızda sizlere; halsizliğe iyi gelen yiyecekler, yorgunluğu önleyen meyveler, bitkinliği geçiren bitki çayları hakkında bilgiler vermeye çalıştık, umarım faydalı olmuştur.


Kaynak: https://yararlarizararlari.com/halsizlige-iyi-gelen-besinler-listesi/

Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler Listesi

Coronavirus (Covid-19)

  • 43,246,346Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,157,635Ölü Sayısı
  • 10,269,314Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar