KETOJENİK DİYET LENFÖDEMİ DE HAFİFLETEBİLİR

Ketojenik diyetin ilaçlara dirençli epilepsi, Alzheimer, bazı beyin tümörleri, akut omurilik hasarı gibi nörolojik olanlardan KOAH ve gribe kadar kadar birçok hastalıkta faydası olabileceği, kanser tedavisini daha etkili kılabileceği biliniyordu. Ketojenik diyetin iyi gelebileceği hastalıklar listesine bugün için kesin bir tedavisi olmayan “lenfödem” de eklendi.

***

Ketojenik diyetin ilaçlara dirençli epilepsi, Alzheimer, bazı beyin tümörleri, akut omurilik hasarı gibi nörolojik olanlardan KOAH ve gribe kadar kadar birçok hastalıkta faydası olabileceği, kanser tedavisini daha etkili kılabileceği biliniyordu.

Ketojenik diyetin iyi gelebileceği hastalıklar listesine "lenfödem" de eklendi.

Lenfödem, hücerler arasında sıvı birikimi ve doku şişmesiyle karakterize tamamen yok edilmesi mümkün olmayan, sadece fizik tedavinin (elle lenf drenajı, bandaj ve çorap, egzersiz) faydasının olduğu bir hastalıktır.

Farelerde yapılan çalışmada ketojenik diyetin veya dışarıdan verilen keton cisimciklerinin lenf damarlarının oluşumunu artırmak suretiyle fazla lenf sıvısının boşalmasını sağlayarak lenfödemi hafifletebileceği gösterildi.

Bunun insanlar üzerinde yapılacak olan klinik çalışmalarla doğrulanması gerekiyor.

Ketojenik diyet, fazla miktarda yağ, daha az protein ve çok az karbonhidrat ihtiva eden bir beslenme modelidir. 

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s42255-019-0090-3

Lenfödem nedir? Lenfödem belirtileri nelerdir?

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 44,027,679Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,167,882Ölü Sayısı
  • 10,548,000Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar