VİTAMİN D EKSİKLİĞİ KOVİD RİSKİNİ ARTIRIYOR

Kanda vitamin D seviyesinin 20 ng’ dan az olmasının KOVİD riskini iki misli artırdığı tespit edildi ama bu, vitamin D desteklerinin KOVİD’ i önleyeceği manasına gelmiyor. D vitamini eksikliği o kişinin sağlıklı yaşamanın icaplarını tam olarak yerine getirmediğinin yani adam gibi beslenmediğinin ve yeteri kadar güneşlenmediğinin bir göstergesidir.

***

Chicago Tıp Fakültesi tarafından yapılan retrospektif araştırmada vitamin D seviyesi düşüklüğünün KOVİD riskini 2 misli artırdığı tespit edildi (1).  

Bir sene önce kanlarında vitamin D seviyesi ölçülen 489 kişinin KOVİD’ e yakalanma risklerinin değerlendirildiği araştırmada vitamin D’ nin 20 ng’ dan düşük olmasının KOVİD riskini 2 misli artırdığı hesaplandı.

Vitamin D’ nin bağışıklık sistemi için ne kadar önemli olduğu ve vitamin D desteklerinin solunum yolları viral enfeksiyonları riskini azalttığı zaten biliniyordu.

Bu araştırma ile D vitamini seviyesinin KOVİD’ e yakalanma ihtimalini de etkileyebileceği gösterilmiş oldu ama buradan vitamin D desteklerinin KOVİD’ i önleyeceği gibi bir netice çıkarmak doğru değildir.

Bunun geniş kapsamlı randomize kontrollü çalışmalarla ortaya konması gerekir.

Vitamin D düşüklüğünün KOVİD riskini artırdığı ve KOVİD’ de ağız yoluyla vitamin D verilen hastalarda ağır hastalık, yoğun bakım ihtiyacı ve ölüm risklerinin azalttığı bildirilmişti (2, 3).

vitamin d

Gelelim neticeye

D vitamini eksikliği o kişinin sağlıklı yaşamanın icaplarını tam olarak yerine getirmediğinin yani adam gibi beslenmediğinin ve yeteri kadar güneşlenmediğinin bir göstergesidir.

Bunlar yakından incelendiklerinde birçoğunda başka vitamin ve mineral eksiklerinin de olduğu görülecektir ve bu eksiklikleri tek tek haplarla gidermeye çalışmak mantıksızdır.

Yapılması gereken doğru hayat tarzının unsurlarını yerine getirmektir.

Vitamin D eksikliğinin haplar ile düzeltilmesi işe yaramaz hatta zararlıdır, o kişinin hayat tarzındaki yanlış ve eksikleri sürdürmesine fırsat verir.

Vitamin destekleri adam gibi beslenme ve doğru hayat tarzına rağmen eksiklikleri giderilemeyen kişiler için gereklidir.

Kaynaklar:

1. https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2770157

2.https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/09/03/yazilar/tip-yazilari/besin-destekleri/vitamin-d-hastaligin-siddetini-ve-yogun-bakim-ihtiyacini-azaltiyor/

3.https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/09/03/yazilar/tip-yazilari/besin-destekleri/vitamin-d-hastaligin-siddetini-ve-yogun-bakim-ihtiyacini-azaltiyor/


Coronavirus (Covid-19)

  • 44,074,276Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,168,600Ölü Sayısı
  • 10,584,851Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar