DEVA PARTİLİ YENEROĞLU'NUN BASIN TOPLANTISI

TBMM'nin 27. Dönem 4. Yasama Yılı çalışmalarına bugün başlayacağını anımsatan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, TBMM'nin artık toplumsal sorunların tartışıldığı, en doğru olanın arandığı, uzlaşma kültürünün egemen olduğu müzakereci bir işlev görmekten çok uzakta olduğunu savundu.
Yeneroğlu, 27. Yasama Dönemi'nde TBMM tarafından 53'ü uluslararası antlaşmalara yönelik toplam 109 kanun çıkarıldığını ve büyük kısmının da torba kanundan oluştuğunu kaydetti.
Meclisin asli yetkisi olan yasama yetkisine ilişkin eleştirilerde bulunan Yeneroğlu, "Külliyede hazırlanan kanun teklifleri, komisyonlarda ve Genel Kurulda sağlıklı bir müzakere sürecine imkan vermeden emri vaki olarak geçirilmektedir. Kanunların, yürütmenin tekelinde olmaksızın ortak akılla yapılması demokrasinin zorunluluğudur. Yasamayı formaliteye indirgeyerek yok saymak, kanunları yalnızca niteliksiz yapmıyor, demokrasiyi de gün geçtikçe tahrip ediyor." görüşlerini öne sürdü.
Yeneroğlu, Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararını hatırlatarak, TBMM Başkanlık Divanı'nın Berberoğlu'nun itibarını iade etmesi gerektiğini dile getirdi.
HDPli milletvekilleri ve belediye başkanlarına 6-7 Ekim olayları nedeniyle açılan soruşturmalara da değinen Yeneroğlu, "Bu gözaltılar iktidarın kamu gücünü adeta bir sopa gibi kullanarak, zor ve baskı ile siyasete yön verme çabasıdır." görüşünü savundu.
Yeneroğlu, Sağlık Bakanı Faruk Koca'nın koronavirüs vaka sayısı açıklamalarına ilişkin bir soruya "Sağılk Bakanı şimdiye kadar kamuoyuna açıkladığı rakamların gerçek olmadığını teyit etmiştir. Bu nedenle istifa etmesi gerekir." cevabını verdi.

DEVA PARTİLİ YENEROĞLU'NUN BASIN TOPLANTISI

Coronavirus (Covid-19)

  • 46,324,803Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,199,067Ölü Sayısı
  • 11,694,389Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar