HES Kodu Nedir? HES Kodu Zorunluluğu Gelen Konaklama Tesisleri

Koronavirüsle mücadele sürecinde İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan HES kodu zorunluluğu nedir? Hangi hizmet ve işletmelerde uygulanmaktadır?

HES Kodu Nedir? HES Kodu Zorunluluğu Gelen Konaklama Tesisleri Nasıl Belirlenir?

İçişleri Bakanlığı tarafından il valiliklerine gönderilen iki yeni genelge ile Korona virüs salgınıyla mücadele için bazı yeni tedbir ve yasaklar getirildi. İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valilik makamına yolladığı “ Konaklama Tesislerinde HES Kodu Zorunluluğu ” ve “ Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulama ” konulu iki ayrı genelge ile uygulanması gereken bazı yasaklarda uygulamaya geçti.

Bu genelgeler uyarınca artık kamu ya da özel ayırımı olmaksızın tüm konaklama tesislerine kabul aşamasında HES kodu zorunluluğu getirilirken ayrıca akıllı seyahat kartı ile şehir içi toplu ulaşım yapılan şehirlerde ulaşım için de HES Kodu sorgulama zorunluluğuna yer verildi.

Hayat Eve Sığar (HES) Uygulaması ile Entegre

hes-kodu-zorunlulu%C4%9Fu.jpg

“ Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama ” konulu genelgeye göre, şehir içi toplu ulaşım araçlarında kullanılan akıllı (elektronik) seyahat kart sistemlerinin, Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar yani HES uygulaması ile entegresi gerçekleştirilecek.

hes-kodu-zorunlulu%C4%9Fu-2.jpg

Bu entegrasyon sonrası, kendilerine Kovid-19 tanısı konan ya da bu kişilerle temaslı olanların seyahat kartları izole olmaları gereken süre boyunca otomatik olarak askıya alınacak. İzolasyonda olması gereken bu pozitif vakalar ile temaslılarının toplu ulaşım kullanmaları durumunda ise haklarında suç duyurusunda bulunulacak.

Kaynak: OKU HABER

HES Kodu Nedir? HES Kodu Zorunluluğu Gelen Konaklama Tesisleri

Coronavirus (Covid-19)

  • 43,259,107Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,157,700Ölü Sayısı
  • 10,273,898Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar