ÖTV değişiyor mu? Otomotivcilerden ÖTV talebi: Sistemin değişme vakti geldi Kaynak: ÖTV değişiyor mu? Otomotivcilerden ÖTV talebi: Sistemin değişme vakti geldi

Otomotivcilerden ÖTV talebi: Sistemin değişme zamanı geldi. Sektörde tek görevi otomotiv sanayii olan bir makam oluştuğunda daha koordineli bir çalışma yürütülebileceğini belirten Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Bilaloğlu, sözlerine “Türkiye’nin daha çağdaş bir vergi sistemine geçme vakti geldi” şeklinde açıklamalarda bulunarak devam etti.  A+A-

Sektörde tek görevi otomotiv sanayii olan bir makam oluştuğunda daha koordineli bir çalışma yürütülebileceğini belirten Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Bilaloğlu, sözlerine “Türkiye’nin daha çağdaş bir vergi sistemine geçme vakti geldi” şeklinde açıklamalarda bulunarak devam etti. 
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Türkiye’de otomotiv sektöründe tüm paydaşların yararına olacak şekilde bir çalışma sistemini savundu ve “Benim kafamdaki yapı şu; bir devlet makamı sadece otomotivden sorumlu olsun” dedi.

Bilaloğlu, otomotiv sektörüne ilişkin önemli sorularını yanıtladı. Zoom video konferans yoluyla yapılan toplantıda çalışma sistemi de masaya yatırıldı.

Toplantıda ele alınan konulardan biri de ÖTV değişikliği konusu oldu. En son barem düzenlemesinin üzerinden en az 1 yıl geçtiğini ve baremlerin düzelmesi konusunda sürekli talepte bulunduklarını belirtti. 

Bilaloğlu, Türkiye’deki otomotiv sektörünün hem yerli hem de ithalatçı firmalar açısından avro kuruna bağlı olduğunu aktararak, "İthalat yüzde 100 avro kuruna bağlı. Üretici de kısmen kurlara bağlı. Çünkü yerlilik oranları yüzde 30 ila 60 arasında değişiyor aşağı yukarı. Geri kalan kısmı ithal olduğundan orası da euro kuruna bağlı. Enerji de zaten dövize bağlı. Türkiye net enerji ithal eden bir ülke. Hal böyleyken, tabii ki fiyat baremlerinde hiçbir şekilde düzeltme olmadığından ama döviz kurlarında artış yukarı yönlü olduğundan, en düşük fiyat bareminde neredeyse ürün kalmıyor." diye konuştu.

Aynı zamanda yüksek ve düşük baremdeki araç sayılarına da değinerek bu konunun ne kadar büyük bir önem arz ettiğine dikkat çeken Bilaloğlu, 2 yıl kadar önce en düşük fiyat bareminde yaklaşık 25 model varken, düzeltme öncesi bu model sayısının ikiye düştüğünü anlatan Bilaloğlu, "ÖTV veya bir ülkenin vergi sisteminin sadece bir sektöre göre yapılması mümkün değil. Ülkenin tabii ki bir bütçe dengesi, bir genel politikası oluyor. Bunları da devlet büyüklerimiz ve bakanlarımız sorumlu bir şekilde, geçmişte yaptığı gibi şimdi ve gelecekte yapacaktır." Şeklinde konuştu.

Kaynak: ÖTV değişiyor mu? Otomotivcilerden ÖTV talebi: Sistemin değişme vakti geldi


Coronavirus (Covid-19)

  • 41,544,238Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,137,229Ölü Sayısı
  • 9,465,004Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar