Borsa nedir? Borsa oynamak ne kadar karlı?

Borsaya dair her birimiz bir şeyler duymuşuzdur. Borsadan kazananların hikayelerini okumuş veya dinlemişizdir. Ancak borsaya dair bilgimizin ne kadar olduğunu biliyor muyuz? Borsada yapılan işlemlerin detaylarına ne kadar hakimiz?

Pek çoğuna göre borsa, kumar gibi bir şeydir. Rastgele bir şeylerin alınıp satıldığı ve bu fiyat değişimlerinden kar edilen bir mecra olarak görülse de borsanın bunlarla bir alakasının olmadığını bilmek gerekiyor.

Borsanın ne olduğu, nasıl oynanacağı ve borsa oynamak için en iyi banka veya aracı kurum hangisi gibi soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Borsada nasıl kazanılır?

Bilindiği üzere ekonomik hayat içerisinde yer alan şirketlerin farklı çeşitleri vardır. Bu şirket çeşitleri, şirketin büyüklüğüne ve kurumsallığına göre değişiklik göstermektedir. Şirketlerin en gelişmiş kurumsal organizasyona sahip olanıysa anonim şirketlerdir.

Anonim şirketler, hisselerinin belli bölümlerini halka arz edebilirler. Halka satılan bu hisselerle şirket kendisine finansal kaynak sağlamış olur. Sağlanan bu finansal kaynak, şirket tarafından şirkete harcanır.

İşte şirketlerin kendilerine kaynak sağlamak amacıyla sattıkları değerli kağıtlara hisse senedi veya bono gibi isimler verilir. Bunların genel isimlerine de emtia adı verilir. Bu kıymetli evrakların işlem gördüğü piyasaya da borsa adı verilir.

Borsada yapılacak işlemler elektronik ortamda yapılabilmektedir. Alıcı ve satıcının fiziki bir ortamda buluşmasına gerek yoktur.

Borsadan nasıl hisse alınır?

Türkiye’de şirketlerin hisse senetlerinin işlem gördüğü borsanın ismi Borsa İstanbul’dur. Halka hisse senedi arz etmek isteyen firmalar bu borsa üzerinde belli miktardaki senetlerini belli bir para karşılığında satılığa çıkarırlar.

Şirketin hissesini almak isteyenler gerekli miktarı ödedikten sonra istedikleri kadar hisseyi satın alırlar. Bir şirketin hissesi satın alındıktan sonra bu hisseyi satın alan kişiler artık bu şirketin hissedarı olmuş olurlar.

Borsadan hisse satın almanızı sağlayacak bazı aracı kurumlar vardır. Bunların en çok talep göreniyse bankalardır. Bankalarda borsada işlem yapmak için gerekli hesabı açarak hisse alım satım işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Borsa oynamak için en iyi banka hangisi derseniz aslına bakılırsa her bankanın kendine göre bu konuda avantajları var. Ancak borsa oynamak için en iyi banka seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta hissenizin fiyat değişimlerini anında takip edebileceğiniz ve bildirim alabileceğiniz uygulamaları kullanıma sunan bankalar ile çalışmaktır. Ayrıca borsa oynamak için banka seçimi yaparken bakılması gereken konulardan biri de banka komisyon oranı. Neticede bu bankanın altyapısını kullanarak işlem yapılmakta olduğu için işlem başına bankaların aldıkları belli komisyonlar mevcuttur. Banka komisyon oranı daha düşük olan bankaların tercih edilmesi kazancınızı arttırma noktasında isabetli bir seçenek olacaktır.

Borsada nasıl kazanılır?

Borsada alım satımı yapılan hisse senetlerinden neden para kazanılır sorusunun cevabınıysa şu şekilde verebiliriz.

Borsada işlem gören hisselerin fiyatları değişkendir. Bu değişkenlik şirketin hisselerine olan talep ve şirketin arz ettiği hisse miktarına göre değişir. Hisselere olan talep ise o şirketin yaptığı karlı yatırımlarla şirketin değerinin artması belirler. Bir şirketin değeri arttıkça o şirketin karlılık oranı artar. Böyle bir durumda da daha çok kazanmak isteyenler o şirketin hisselerine daha çok talep gösterirler.

İşte şirket hisselerinin fiyatında yaşanan değişimler sonucunda aldığı hisseyi daha yüksek fiyattan satarak borsadan para kazanılmaktadır.

Borsadan para kazanabilmek için doğru şirketin seçilmesi gerekir. Doğru şirketin hisseleri alınarak ilerleyen dönemde değeri artacak şirketlere yatırım yaparak daha çok kazanmak mümkündür.

Her ne kadar basit bir işleyişi var gibi görünse de borsadan kazanabilmek için çok fazla bilgi takip etmek gerekmektedir. Doğru takip ve hamlelerle borsadan kazanabilmek işten bile değildir.

Borsa nedir? Borsa oynamak ne kadar karlı?

Coronavirus (Covid-19)

  • 44,070,933Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,168,540Ölü Sayısı
  • 10,584,868Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar