Halk Değişim İstiyor…

Demokratikleşmenin önünü açacak olan bu değişikliklere, muhalefetin yıkıcı ve seviyesiz söylemlerine rağmen halkın onay vermesi, bize yeni bir dönemin de başladığını işaret etmektedir. Atanmışların, seçilmiş iktidar üzerindeki müdahale gücünü de sınırlayacak olan bu değişiklikler aynı zamanda önceden dokunulamayan askere de sivil mahkemelerin yolunu açmıştır.

Muhalefetin bütün çabalarına rağmen toplumsal talep değişimden yana oldu. Toplumsal ve siyasal alana yayılan bu talep karşısında statükocu kesimlerin artık daha fazla direnmesi mümkün değildir. Vesayet rejiminin bütün ayrıcalıklarından yararlanan kesimler ise “hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı” gerçeği ile karşı karşıyadır.

Muhalefet, referandumdan çıkan bu sonucu iyi analiz etmeli ve politikalarını “halka rağmen değil halk için” yeniden şekillendirmelidir. Türkiye’nin elini yakan konularda iktidarla birlikte çözüm üretmeli ve tavrını bütünleştirici söylemlerle güncellemelidir. Muhalefetin özellikle CHP’nin izleyeceği politikalar, Kürt, Türban Sorunu gibi önemli konuların kaderini de belirleyeceği için önem arz etmektedir. CHP, eğer oylarını arttırmak istiyorsa kavga eden değil uzlaşan taraf olmalıdır.
Umarım, bu referandum sonuçlarına bakarak muhalefet, toplumu kutuplaştıran ve ayrıştıran politikalara, seçmenin geçit vermediğini anlamıştır.


Coronavirus (Covid-19)

  • 13,462,931Coronavirus Vaka Sayısı
  • 581,317Ölü Sayısı
  • 5,029,075Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar