Kürt Sorununda Tarihsel Bir Dönemece Girmiş Bulunmaktayız…

%58 gibi önemli bir oy oranını arkasına alan Ak Parti’nin, halktan aldığı bu desteğin verdiği özgüvenle daha önce hiçbir siyasi aktörün çözüm üretmeye cesaret edemediği sorunlara yönelmesi, yeni bir dönemin başladığına işaret etmektedir.

Hükümet ve BDP’nin başlattığı bu sürecin kuşkusuz ki siyasi ve toplumsal önemli sonuçları olacaktır. Bu süreç, toplumsal barışın ön şartı olan toplumsal uzlaşıyı sağlayabilmenin ve bunu devam ettirebilmenin yegane yolunun diyalogtan geçtiği gözardı edilmeden değerlendirilmelidir.

1980’lerden itibaren Türkiye’nin en can yakıcı sorunlarından biri olan terörün bitmesi için  atılacak her adımı desteklemek, her şeyden önce vicdani bir sorumluluktur. Toplum olarak böyle önemli bir virajdan savrulmadan çıkabilmek için ise bu süreci milliyetçi reflekslerle değil sağduyuyla analiz etmeliyiz.

PKK’nın silah bırakması ve meşru zemine çekilmesi için sadece hükümete ve BDP’ye değil, Muhalefete ve sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düşmektedir. Kuşkusuz ki, bu sürece yıkıcı değil yapıcı katkı sağlamak ve hükümeti daha cesur adımlar atmaya teşvik etmek, bizi barış sürecine daha da yaklaştıracaktır.

 

 

Popüler Kullanıcılar