Referandum Sonrası Değişen Ana Muhalefet Partisi….

Geçmiş dönemlere oranla daha katılımcı bir siyaset çizgisine kayan CHP de nihayet değişen Türkiye’ye direnç göstermek yerine uyum sağlamaya çalışmanın daha akılcı bir tutum olduğunu fark etti. Son günlerde özellikle Kılıçdaroğlu’nun Türban ve Kürt Sorununa (Kürt kelimesini kullanmamayı tercih ediyor olsa da) yönelik olumlu adımlar atması CHP’nin  ileriki dönemlerde nasıl bir siyaset izleyeceğini de göstermesi açısından önemli ipuçları vermektedir.

CHP’nin değişen siyasi ve toplumsal dinamiklere bağlı olarak vesayet rejiminin yılmaz savunucusu pozisyonundan değişime açık bir parti konumuna geldiğini söylemek çok abartılı bir yorum olur ancak özellikle Baykal dönemi göz önüne alındığında, CHP’nin daha yapıcı bir eksene kaydığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kılıçdaroğlu, referandum sonrası oluşan yeni koşullara ayak uydurmak yerine “istemezük” cephesinde yer almanın CHP’ye yarardan çok zarar getireceğini fark etmiş gözüküyor.  Umarım bu tavır değişikliğini parti içi muhalefete ve seçmen tabanından gelen itirazlara rağmen dirayetle sürdürür.

 

Popüler Kullanıcılar