SALGINDA SADECE MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK KÂFİ DEĞİLDİR

Bugüne kadar topluma neredeyse sadece “koronavirüslerin bulaşmasını önleyecek tedbirler” söylendi. 3M formülüyle özetlediğim maske + mesafe + musluk üçlüsü binlerce kere tekrarlandı. Her bir M için itirazlarımı saklı tutarak ben de 3M’ e uydum, kanunlara saygılı bir vatandaş olarak uymaya da devam ediyorum. Oysa… iş bulaşmaya karşı tedbirlerle bitmiyor.

***

Hem şahsi hem toplumun tamamını alâkadar eden sağlık problemlerinde her zaman "tam ve doğru bilgilendirme" taraftarıyım.

Bir olayı küçümsemeyi de abartmayı da asla doğru bulmam çünkü hakikatler sonsuza kadar saklanamaz, eninde sonunda mutlaka ortaya çıkar.

O vakit de hakikatin saklandığını anlayanlar kendilerini bir nevi "aldatılmış" hissederler.

Karşı taraf da "yalancı çoban" durumuna düşer.

Doğru sözleri bile şüpheyle karşılanmaya başlar. 

Tehdit ve korkutma da geri tepen tehlikeli silahlardır.

Unutmadan: Tabii ki "üslûp" da çok önemlidir.

"Neyi söylediğin değil nasıl söylediğin önemlidir" sözüne çok ehemmiyet veririm.

KOVİD salgınına karşı tedbirler kâfi değil

Bugüne kadar topluma neredeyse sadece "koronavirüslerin bulaşmasını önleyecek tedbirler" söylendi.

Benim 3M formülüyle özetlediğim maske + mesafe + musluk üçlüsü binlerce kere tekrarlandı.

Her bir M için itirazlarımı saklı tutarak ben de 3M' e uydum, kanunlara saygılı bir vatandaş olarak uymaya da devam ediyorum.

Oysa... iş bulaşmaya karşı tedbirlerle bitmiyor.

Her şeye rağmen virüs bulaştığında yapılması gerekenler var ve bunlar neredeyse tamamen ihmâl ediliyor.

Böyle bir salgında sadece bu üç tedbire riayet ederek tam bir muvaffakiyet sağlanması mümkün olmuyor, olamaz da.

Moral, motivasyon ve maneviyat üçlüsü (ikinci 3M) de bunlara mutlaka ilave edilmelidir.

3 ay önce şu tiviti atmıştım (1) : "Korona ile mücadelede 3 +3 M: MASKE-MESAFE-MUSLUK MORAL-MANEVİYAT-MOTİVASYON Koronaya geçmiş olsun!" 

Bu fikrimin işin mütehassısları tarafından da dile getirilmesinden büyük memnuniyet duydum (2).

NOT: Bir başka çok ama çok önemli M daha var ki o da MÖNÜ yani yiyecek-içecek listesi. Bunu birçok yazımda bulabilirsiniz.

Koronavirüs Tanrı' nın sevgisiyle yenilebilir

Vatikan'ın San Damaso avlusunda toplanan Hıristiyanlara koronavirüsün "Tanrı'nın sevgisiyle" yenileceğini,  salgınından herkesin ortak iyilik arayışında olması halinde çıkılacağını söyleyen Papa' yı tebrik ediyorum (3).

Papa' nın şu sözleri de çok önemli:

"Maalesef taraflı bazı çıkarların ortaya çıktığına şahit oluyoruz. Örneğin, aşıları (geliştirmek) ve sonra başkalarına satmak gibi olası çözümleri kendilerine uygun hale getirmek isteyenler var. Bazıları bu durumdan, bölünmeleri kışkırtmak, ekonomik veya politik avantajlar yaratmak, çatışma çıkarmak ya da mevcut çatışmaları yoğunlaştırmak için yararlanıyor. Bariyer, sınır veya kültürel ya da politik farklılıklar tanımayan bir virüs, bariyer, sınır veya ayrımların olmadığı bir sevgiyle karşı karşıya kalmalı".

Daily Mail'in haberine göre Papa halkın arasına karıştığındaysa salgın sırasında öncelikli olan tedbirleri unutmuş.

Aracından çıkarken maskesini çıkaran Papa, çevrilen bariyerlerin ardındaki kalabalıkla sohbet etmiş, bazı kişilerle tokalaşıp çocuklar dahil kimilerinin de alınlarına dokunmuş.

Gelelim neticeye

Tam ve doğru bilgilendirildiğinden şüphesi olmayanlar kendilerini emniyette hissederler. 

İkaz ve tavsiyelerin kendi menfaatleri için olduğunu "gönülden" benimserler.

İlkinin tamamen zıddı bir ifade onları etkilemez.

Olumsuz bir durumla karşılaşmaları davranışlarını asla değiştirmez.

Ekonomide, siyasette ve her alanda olduğu gibi tıpta da "itimat" olmazsa olmaz bir husustur.

İtimadın olmadığı bir yerde tüm tavsiye ve ikazlar beyhudedir.

Kaynaklar:

1. https://twitter.com/drahmetrasim/status/1274711066015129601?s=20

2. https://www.aa.com.tr/tr/saglik/sakin-kalmak-bagisiklik-hucrelerinin-daha-saglikli-calismasini-sagliyor/1782871

3. https://www.indyturk.com/node/241701/ya%C5%9Fam/salg%C4%B1n%C4%B1-sevgiyle-yenme-s%C3%B6z%C3%BC-veren-papa-kurallar%C4%B1-unuttu-maskesini-%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1p

How to be happy in 5 ways | Emre Özalkan

***

Anadolu Ajansı' nın haberi:

Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniği Başkanı Prof. Dr. Erol Gökakoronavirüsle (Kovid-19) mücadelede moral ve motivasyonu yüksek tutmanın vücuda ve bağışıklık sistemine ne gibi katkılar sağlayabileceğini AA muhabirine anlattı. 

Hastalık tehditi karşısında kişinin kaygılanmasının doğal olduğunu, bunun kişiyi gerekli önlemleri almaya ittiğini belirten Göka, bu nedenle, endişelenmekten ve kaygı duymaktan korkmamak gerektiğini söyledi.

Göka, hafif ve orta düzeydeki kaygının, fiziksel olarak kişiye zarar vermeyeceğine, tam tersi performansını bir miktar arttıracağına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Ancak yoğun ve sürekli stres, bağışıklık sistemini elbette olumlu etkilemez. Bulaşıcı bir enfeksiyon karşısında sadece moral ve motivasyonu yüksek tutmak elbette hastalanmamak için yeterli bir kriter olamaz ama sakinliği korumak, bedenimizin de rahatlamasına, bağışıklık hücrelerimizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir. Bu dönemde moralimizi yüksek tutmak, gerekli tedbirleri aldıktan sonra evde kalma sürecimizi daha sağlıklı geçirmemize yardımcı olacaktır."

"Dayanışma içinde olmak bu süreçte yararlı olabilir"

Psikiyatri Uzmanı Rabia Nazik Yüksel de en ufak bir belirtiyi Kovid-19 zannederek depresyona giren kişiler olduğuna işaret ederek, sağlık kaygısı duyduğunda kişinin bedenine daha çok odaklandığını, vücudunda herhangi bir zamanda var olabilecek bir öksürüğü, ağrıyı normalden daha fazla hissedebileceğini söyledi.

Hastalığın tüm belirtilerini göstermediği halde sürekli vücuduna odaklanan kişilere, odak noktalarını değiştirmelerini, boya yapma, tamirat işleriyle ilgilenme, egzersiz yapma, bulmaca çözme, yemek yapma ve kitaplarını arşivleme gibi çeşitli aktivitelerle uğraşmalarını tavsiye eden Yüksel, şu ifadeleri kullandı:

"Asılsız haberlere itibar etmeden, yalnızca yetkili mercilere kulak vererek, endişemizi artıran ve enerjimizi tüketen sosyal medya ve WhatsApp grupları gibi dijital ortamlarda mümkün olabildiğince sınırlı vakit geçirmek, sevdiklerimizle, ailemizle sık sık gerek görüntülü gerek sesli görüşmeler yapmak, onlarla dayanışma içinde olmak bu süreçte yararlı olabilir."

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/saglik/sakin-kalmak-bagisiklik-hucrelerinin-daha-saglikli-calismasini-sagliyor/1782871


Coronavirus (Covid-19)

  • 180,272,034Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,904,883Ölü Sayısı
  • 11,449,077Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar