ANTALYA VE BALIKESİR SAHİLLERİ..

Antalya iç kesimlerinde yakıcı bir sıcakla

kasıp kavururken, sahil kesimlerinde cennetten

farksız bir yaşam sunuyor yerlisi ve misafirlerine..

Türkiye'yi turizmle daha fazla güçlendirecek olan

Antalya'nın yeni mimarileri, havalimanları, otelleri,

halka açık gösteri ve tarihi kültür projeleri

hayata aktarılmayı bekliyor. Avrupa konseyi tarafından

1988 yılında yılın müzesi jüri özel ödülü ile onurlandırılan

Antalya Müzesinde; Side, Perge, Karataş-Sema-Höyük ile

Elmalı-Bayındır tümülüslerinin kalıntıları segileniyor. Müze;

doğa tarihi ve  Prehistorya, Frig Çağı eserleri, tanrılar,

küçük eserler ve sualtı bulutuları ile imparatorlar, lahitlet,

mozaik, sikkeler, ikonalar ve etnografya salonları ile

tarih mekanlarına gerçek bir hazine sunuyor.


Gündüzün sıcağına karşın Antalya'da geceler bambaşka bir nefes ..   Gece boyunca parıldayan yıldız ve yakamozları seyrederken ister istemez gökyüzündeki trafiğe takılıyor gözleriniz.. Antalya havalimanına inen uçak sayısını sayamıyorsunuz bile.. Gelen yabancı turistlerin çoğunluğu Kleopatra gibi Alanya'nın güzide plajlarına  akın ediyor.  Antalya-Alanya arası mesafeler katedilirken doğu ile batı arasını bütünleştirecek Antalya'nın kalbi haline gelecek ulaşım alanlarının yapılması arzulanıyor.                                               & Çok şanslıyız..
Dünyanın en önemli sahilleri arasında yer alan Konyaaltı dinlenme tesisleri, kendinizi eşsiz bir ambiyans içinde hissettiriyor. Hayran kalıyorsunuz..   Konyaaltı'nın 20. yüzyıl sonlarına kadar, Antalya'nın falezler üzerinde yer alması sebebiyle "Koyaltı" biçiminde anıldığı ve halk dilinde zamanla Konyaaltı'na dönüştüğü belirtiliyor.

Plaj yaklaşık 4.5 km. İstanbul'da gördüğünüz görebileceğiniz çay bahçeleri, Konyaaltı sahilde; ancak öyle bir hava içerisinde buluyorsunuz ki kendinizi, İstanbul'u ya da başka bir tatil beldesini düşünemiyorsunuz..
Geliştirilebilecek o kadar çok şey var ki Antalya-Konyaaltı ve civarında. Özellikle de turizme daha fazla katkı sağlayabilecek yeni otellerin yapımı, mevcut otellerde kültür, eğitim, söyleşileri ve eğlence amaçlı çocuk yarışmalarının organize edilmesi gibi etkinlikler aklımızda hayalimizde birçok proje canlanıyor.   Hatta, yaşam ve turizm koşulları, Antalya-Konyaaltı'na daha fazla turist çekebilecek yapıt, aktivite fikirlerini tek tek zihnimizde inşa ediyor. Rodos-Antalya gezileri için mesafelerin kısaltılıp seferlerin sıklaştırılması, Yunanistan'ın Türklere vize uygulamayı kaldırması için girişimler, adada yabancı turist rehberliği için yeni fırsatları doğuracak, Turizm Bakanımızın katkılarıyla hareketlenecek dev bir ekonominin gün ışığına çıkmasını sağlayacaktır şüphesiz..
  
BALIKESİR...
 
Balıkesir denince akla ilk gelen yerlerden biri Ayvalık'tır. Ancak bu seçkin beldenin çok yakınlarında ihtişamıyla ve havasıyla büyüleyen köy, koy ve sahil kesimleri var. Onlardan biri de adı çok duyulmamış, ancak gidenleri tekrar tekrar kendine çeken dünyanın 2 numaralı oksijen kaynağı Kazdağları ve Güre Sahilleri. Buradaki koylar ve plajlar pek az kimse tarafından biliniyor. Buna rağmen Güre’nin, eski sokakları, evleri, şifalı suyu, el değmemiş bakir güzellikleri, tabii denizi… Sarıkız Efsanesi kulaktan kulağa günümüze kadar gelmiş ve her yıl burada etkinlikler düzenleniyor. Sanırım yabancı turistler buradaki sakin ve enfes sahilleri, mucizevi Kazdağları'nı keşfetselerdi, Balıkesir, Antalya gibi ünlenirdi..
 
  Zira Kazdağları'nın kıymetini bilen yabancı araştırmacılar dağların eteklerinden şifalı bitkileri toplarken bize: "Türkler bu civarın kıymetini pek bilmiyorlar" diyor. Kültür değerleri ve coğrafi özellikleriyle Kazdağları ve civarı aynı sosyal, kültürel işletime oldukça musait ve İstanbul, Bursa gibi kalabalık şehirlere daha yakın. Homerosun İlyadasında 'Bin Pınarlı İda' olarak adlandırılan Kazdağları'nda sayısız pınarlar bulunmakta. Bunlardan en önemlileri, Ayı deresine karışan Kırlangıç Pınarı, Arıtaşı mahallesinin yakınında bulunan Ekşisu Pınarı, Kuru dereye akan Kozlu ve Yenicesu Pınarı, Karataş Tepe eteklerinde Türkmen yaylasından doğarak dereye akan Kartal Pınarı, Kar kuyuları mevkinde Bolluca Pınarı, Tavşanoynağı Tepesinin güney sırtlarından doğarak Bıçkı Deresine karışan Yurt Pınarı, Aktaş kayasının güneyinden kaynayan Pınarbaşı Pınarı, Kapıdağ Tepenin doğu yamaçlarındaki Kirazlı Pınarı, Yayla Tepenin kuzey yamaçlarındaki Aksu Pınarı'dır.
Kazdağları’nın en yüksek üç tepesi Kazdağı Milli Park sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Karataş Tepe , Baba Tepe, Sarıkız Tepe'dir.  

 
 ”KAZDAĞI VE ÖZELLİKLERİ”
* Dünyanın 2. oksijen üreten bölgesi.
* 3 milyon dönüm ormanın olması *43 endemik bu yöreye ait bitki türünün yetişmesi. * Kazdağı göknarı ile dünyada ün kazanması.
* Yeşil altın (zeytin) cenneti-12 milyon zeytin ağacının üreticisi olması.
* Önemli bir ekoturizm- turizm bölgesi olup, kaplıca hizmeti sunması.
* Antik dönem yerleşimlerinden Truva, Antandros, Gargara gibi pek çok antik kenti olması.
* Değişik kültürlere ev sahipliği yapması: Yörük, Midilli göçmenleri, Türkmenler.. 


Coronavirus (Covid-19)

  • 1,394,676Coronavirus Vaka Sayısı
  • 79,382Ölü Sayısı
  • 298,489Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:05

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar