BELÇİKA'DA YAŞAYAN TÜRK KADINLAR (2)

Şeyma Gelen, 1980 doğumlu.
2002 yılında,
Brüksel Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi.
Pedagojik formasyonunu da başarıyla tamamladıktan sonra üniversiteden ayrıldı.
9 yıldır Fransızca ve Türkçe dillerinde yeminli tercümanlık yapıyor; devamını Şeyma'dan dinleyelim:

 

"Türk kadınlar olarak burada başarılı işlere imza atmakta olmamıza rağmen en büyük eksiğimiz yabancı dil konusundaki yetersizliğimiz..
Bazı insanlarımız yıllardır burada olmalarına rağmen basit belgeleri anlamakta zorluk çekiyor veya polisler tarafından sorgulandığında en basit derdini anlatamıyor ve tercüman olarak çağrılıyorum!
Tercümanlığımın yanı sıra Belçika Devlet Okullarında öğretmenlik yapıyorum.
Farklı 6 devlet okulunda (Skarbek vb.) yabancı uyruklular da olmak üzere toplam 270’e yakın ögrenciye haftada iki saat ders veriyorum. Bu olağanüstu güzel meslekle şahsım nezdinde

 

Türk toplumunu da temsil edebilmekteyim. Ögretmenlerle ilk tanışma anlarımdan birinde bana  şunu söylediklerini hatırladıkça gülümsuyorum: " aaa, biz Türklerin sadece esnaf, pideci veya bakkal olduklarını düşünüyorduk, entellektüel işlere de ilginiz olduğunu bilmiyorduk!" İmajımız  bu imiş.. :)

Okul hayatımın dışında; iki kültürü birbirine en iyi şekilde tanıtmayı hedefleyen, kaynaşma, birlikte yaşama sanatını kendine hedef olarak belirlemiş Belçika Aktif Dernekler Federasyonu "Fedactio" çatısı altında faal olan "Beltud" adlı dernekte proje sorumlusuyum.
Düzenlenen faaliyetler arasında birlikte yaşama sanatını hayata geçirmemizi sağlayan Belçikalıları ve Türkleri bir araya getiren program aktiviteleri, Türkleri, mahallelerini gezerek tanıma türünden faaliyetler yapılmaktadır. Mesela bu hafta bir grup Belçikalıyı Schaerbeek'in Chaussée de Haecht caddesinde gezdirecegiz. Orası Brüksel Türklerinin yoğun olarak yaşadığı ve Belçikalıların 'Küçük Anadolu' olarak tanımladıkları bir yer. Bu hafta sonu İki kültür bu programda bir araya gelecek.
Belçikalılar severek bu faaliyetlere katılmaktalar..
Toplumlar arası barış konulu çalışmalar yapan "Pax Christi" adlı derneğin “ Avrupa Kültür ve Genişleme “ komisyonu üyesiyim aynı zamanda. Bu dernek dunyanin farkli ülkelerinde temsilcilikleri olan bir dernek. Belçika’da bulunan farklı toplulukları tanımaya ve tanıtmaya gayret sarfediyorlar.   Aktif olduğum "Pax Christi" derneği Belçika'da bulunan farklı Türk toplumlarını tanımaya ve Belçikalılara tanıtmayı hedefleyen bir dernek : seminer, konferans ve toplantı ile bir araya gelip ortak fikirlerimizi paylaşıyor ve ufkumuzu açıp, iş alanlarımızda uygulamaya koyacağımız yeni fikirler üretip paylaşıyoruz.
10 Aralık 2011’de Belçika ‘Pax Christi’ derneği, ‘Intercultural Dialogue Platformu’ ve ‘Golden Rose’  Türk kadınları derneği tarafından, "Turkish Lady" derneklerinin desteği ile müşterek olarak Schaerbeek’te düzenlenen  bir panele katılan konuşmacılar arasındaydım. Panel konusu; “Belçikalı Türkler : Hangi lisan, hangi demokrasi ve hangi kaynaşma?” idi. Sosyo kültürel hayatımızda iyi bir vizyona sahip olan Belçikalılardan da biraz sözedecek olursak; genel anlamda mütevazı, farklılıkları tanımaya açık insanlar olduklarını düşünüyorum.
"Turkish Lady, Golden Rose" derneklerinin düzenlediği faaliyetlere elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum. Güzel ve etkili işlere imza atıyorlar.
Yapılacak çok güzel işler var.
Umarım 2012 'birlikte yaşama sanatı' yılı olur.."


Coronavirus (Covid-19)

  • 1,397,431Coronavirus Vaka Sayısı
  • 80,945Ölü Sayısı
  • 298,513Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:35

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar