Türk Girişimciler

 

GÜÇLÜ GÖKOZAN

1986 doğumlu. Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. Koç Üniversitesi’ndeki 1. senesinin sonunda yaz ayında Amerika’da Los Angeles’taki Andersson Graduate School of Business’ta Entrepreneurship (Girişimcilik) dersleri aldı. "Buldum Buldum" diye haykırdığı üniversite sıralarında, şirketini üniversite 1. sınıftayken kurdu ve internet üzerinden kişiselleştirilmiş hediyelik ürün ve ithalat işlerine başladı. İş ve okul hayatıyla birlikte geçen senelerden sonra 2009 yılında mezun oldu. Üniversite 3. Sınıftayken BuldumBuldum.com 'u hayata geçirdi.


Nasıl başladınız?

Koç Üniversitesinde okurken okulun en büyük kulüplerinden biri olan Pazarlama Kulübü’nün başkanıydım. Kulüp işleri gereği Türkiye’nin en büyük kurumsal firmaları ile çok yakın şekilde çalışıyorduk, ortak projeler hazırlıyorduk. O çalışmalar sırasında gördüm ki bir noktadan sonra önüme engeller koyacak, beni sınırlayacak kurumsal bir firmaya çalışan olarak girmek yerine tüm yaratıcılığımla çok farklı işler yapabileceğim bir şirket kurmaya karar verdim.

O sene 22 seneden beri birbirimize hediye almadığımız ikiz kız kardeşimle bu seneki doğum günümüzde birbirimize de hediye alacağımız konusunda anlaştık. Ancak ona hediye bakarken gördüm ki çok özel birisine hediye almak çok güç çünkü artık hem anneler ve babalar, hem kardeşler, hem sevgililer hem de arkadaşlar bu tür özel günlerde gömlek, kravat gibi sıradan şeyleri hediye olarak almaktan sıkılmışlar ve kendilerini özel hissettirecek farklı şeyler istiyorlar. Aynı zamanda acı olarak gördüm ki eğer sevdiğiniz birine sıradan bir hediye alırsanız onun değeri ancak maddi değeri kadar oluyor ve siz karşınızdakine ne kadar değer veriyor olursanız olun başkası sevdiğiniz kişiye daha pahalı bir hediye aldığında sanki sizden daha çok değer vermişsiniz gibi oluyor. Yani mesela siz bir doğum gününde en yakın arkadaşınıza iyi bir markada gömlek hediye edin, o arkadaşınıza daha az değer veren biri çok pahalı bir gömlek hediye etsin, sanki o arkadaşınıza siz daha az değer veriyormuşsunuz gibi talihsiz bir durum ortaya çıkıyordu, durum tam tersi olsa bile. Ancak karşınızdakine içinde espri ve nüans barındıran, her yerde olmayan şeyleri hediye ettiğinizde onun değeri paha biçilemez oluyor.

Nitekim o doğum günümde tüm arkadaşlarımız heyecanla birbirimize ne aldığımızı ve hangimizin daha büyük bir hediye aldığını beklerken ben ikiz kız kardeşime ona aldığım çok pahalı bir kolyeyi hediye ettim. Oradaki herkes hediyeye bayıldı, ta ki ikiz kız kardeşim bana aldığı hediyeyi çıkarana dek. O bana daha henüz Türkiye’ye yeni gelmiş olan ve çok az kimsede olan ipodun yeni versiyonunu hediye etti. Sonuç olarak benim çok pahalı kolyem benimkinden daha ucuz olmasına rağmen Türkiye’de olmayan ve içinde “ilk gelenlerden” olması nüansına sahip ipoduma yenilmiş oldu. O gün kararımı verdim ve öğrendiğim ithalat bilgisiyle Türkiye’de olmayan en ilginç ve en esprili ürünleri Türkiye’ye getirip satışa sunacaktım.

Markalaşma süreci nasıl başladı?

Web sitemizde ve daha sonradan açtığımız Cevahir, Capacity, Capitol, Astoria, Torium, City’s Alışveriş merkezlerindeki şubelerimizde satılan ürünlerin her biri birbirinden özel, esprili, içinde hoş nüanslar olan ve Türkiye’de bulunmayan ürünlerdir. Bundan yüzyıllar önce Sicilya adasında yaşayan Arşimet adındaki bilimadamına adanın kralı tarafından tacının saf olup olmadığını bulması için bir görev veriliyor. O zaman bugünkü gibi ölçülere sahip olmayan Arşimet bir gün tacıyla hamamda yıkanırken elindeki tas suya düşüyor ve sırada suyun tası havaya kaldırdığını ve tasın kendi ağırlığı kadar suyu taşırdığını görüyor. Bu bulduğu şey bize tüm okul hayatımızda öğretilen suyun kaldırma kuvvetidir. Hamamdan yarı çıplak şekilde buldum buldum diyerek dışarı fırlıyor. Biz de istedik ki başka hiçbir yerde bulunmayan en ilginç ürünleri bulan müşterilerimiz bizim web sitemizden ya da alışveriş merkezlerindeki satış yerlerimizden beğendikleri ürünleri alarak aynı heyecanla buldum buldum diyerek çıksınlar. Logomuzda bir eliyle peştemalini bir elinde tası tutan şirin karakter aslında Arşimet’tir. Ürünlerimizin ilginçliği sebebiyle bir anda herkes tarafından çok beğenilmeye ve takip edilmeye başlandı. Buldumbuldum.com özellikle Müşteri hizmetlerine ve hızlı gönderime çok dikkat ettik. Bunu gören müşterilerimizin hepsi bizim sadık birer müşterimiz oldu, onların sayesinde birçok yeni Müşteri kazandık. Müşterilerimizin ürünlerimizi deneyerek ve dokunarak almalarını sağlamak ve onlara daha yakın olmak amacıyla 6 alışveriş merkezinde açtığımız mağazalarımız müşterilerimizin hizmetinde.

Web sitenizi diğerlerinden farklı kılan nedir?
Sadece Türkiye’de başka yerde bulunmayan en ilginç ürünler bulunabilir. Asla ve asla ilginçlik özelliği olmayan ve başka yerlerde satılan ürünleri bizde bulamazlar. Bu özelliği BuldumBuldum.com ‘u ayrıcalıklı ve akılda kalıcı kılıyor.

Hiçbir yerde bulamayacağınız “en ilginç”, “en orjinal” ve “en farklı” ürünlerin satışa sunulması sitenin en büyük ayrıcalığı. Ürünlerimiz arasında sıradan ya da basit hiçbir ürün yok, ürünlerimizden her biri kendi içinde tasarım ve işlevsellik olarak çok büyük bir ilginçlik ya da espri barındırıyor. Böylelikle BuldumBuldum.com’a giren kişiler kendilerini sanki çok farklı ve çok keyifli başka bir dünyadaymış gibi hissediyorlar. Türkiye’deki tüketicilerin onlarca yıldır yurtdışında görerek özendiği fakat yurtdışından sipariş verirken karşılaştığı çok yüksek kargo ve gümrük maliyetleri yüzünden getirtemediği ürünleri dünyanın birçok yerinden biz getirterek yurtdışındaki fiyatlara benzer fiyatlarla sunuyoruz. Sattığımız ürünlerin kendileri ya da benzerleri Türkiye’de bizden ve bizden ürünlerimizi alarak satan bayilerimizden başka neredeyse hiçbir yerde yok. Türkiye’de bir ilk ve tek olarak ürünlerimizin tümü için tüm müşterilerimize 1 haftalık beğenme garantisi sunuyoruz, böylelikle ürünlerimizi 1 hafta boyunca kullanabilir, beğenmezseniz hiçbir mazeret göstermeden bize geri iade edebilirsiniz. Ürünlerimize o kadar çok güveniyoruz ki bu garantiyi vermekten hiçbir ürün için tereddüt bile etmiyoruz. Ayrıca, e-ticaret siteleri arasında sadece bizde bulunan Hediye Paketi Servisi de bir diğer ayrıcalığımız. Birbirinden yaratıcı dört farklı tasarım arasından seçeceğiniz hediye paketi ve notunuzun iliştirileceği özel bir zarf 48 saat içinde belirttiğiniz adrese teslim ediliyor. Bu da bizim bu alanda da öne çıkmamızı sağlıyor. Tüm ürünler için 48 saatte teslim garantisi vermek de www.BuldumBuldum.com un en ayrıcalıklı özelliklerinden biri.
En çok hangi ürünler satılıyor?
Yaz olması etkisiyle yazlık ürünler olan Suyun üzerinde zıplayan top, elektroşok sineklik ve equalizer tshirt satışlarında ciddi bir artış var, Bunun dışında üzerinde en iyi anne ya da sevgili yazan Oscar Ödülleri, alarm saati geldiğinde evin içinde koşmaya başlayan Koşucu Alarm saati, Dolar desenli tuvalet kâğıdı, 100 dilde seni seviyorum kavanozu, Kamera objektifi şeklinde kupa bardak en çok satan ürünlerimizden.
Ticaret alanındaki girişimciliğiniz ile en az kaç kişiye istihdam sağladınız?

Doğrudan şirketimiz içinde çalışan kişi sayısı şuanda 40. Tabii freelance ve stajyerlerle bu sayı 60 ları buluyor.

E-ticaret yapmak isteyen girişimci adaylarına neler önerirsiniz? Nasıl başlasınlar?

Öncelikle yapmak istedikleri işin pazarını, hedef kitlesini, avantaj ve dezavantajlarını, risk ve olanaklarını bir iş planı şeklinde çıkarsınlar. Yurtdışında ve Türkiye’de –varsa- örnekleri incelesinler, o örneklerin sadece doğru adımlarını değil, ders almak adına yanlış adımlarına da büyük önem göstersinler. Bunun dışında Türk insanının ve hedefledikleri lokasyon ile kitlenin özelliklerini çok iyi incelesinler ki ona göre daha doğru adımları atabilsinler. Amerika’da çok popüler olan bir işin bizim insanımızın kendi özellikleri sebebiyle hiç tutmaması mümkün bu sebeple yurtdışında çok popüler olan bir projeyi birebir buraya getirmek de çok yanlış bir adım olur. Girişimciler finansal ve teknik altyapıya da çok özen göstermeliler ki işin yarısında bu konuda sorun yaşayıp can damarlarından darbe yemesinler. Girişimcilik bir kartopu atmak gibidir diye düşünüyorum, kartopunu düzgün atabilirseniz çığa dönüştürmemeniz için önünüzde hiçbir engel yoktur.


Coronavirus (Covid-19)

  • 1,386,906Coronavirus Vaka Sayısı
  • 79,071Ölü Sayısı
  • 297,583Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:45

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar