Avrupa'nın En Başarılı Girişimcisi Berna İlter Seçildi (Söyleşi)

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) ödülüne layık görülen Berna İlter, 250 çalışanıyla 50 ülkeye ihracat yapıyor, 2011'de 20 milyon dolarlık yatak ve uyku ürünleri ihracatı gerçekleştirdi.

Kayserili İlter, Ruban D’Honneur nişanına layık görülerek Avrupa’nın en başarılı 10 girişimcisinden biri olarak ödül aldı. Türkiye’y temsil etmeye devam eden Berna İlter, başta kadın girişimciler olmak üzere Kayserili girişimcilere de yol gösteriyor.

Türk ekonomisini canlandıran Berna İlter;

- JCI ve Para Dergisi işbirliğinde gerçekleştirilen CYEA 2012-Genç Girişimciler Yarışması Türkiye birincisi...

- Fortune Türkiye Dergisi tarafından “Anadolu’nun En Güçlü 10 Kadını” listesinde 1. Sırada yer aldı.

- Avrupa İş Ödülleri’nde (European Business Awards) “Yenilikçilik, Inovasyon ve En İyi Uygulamada” 15.000 firma arasından finale kalarak Avrupa’nın en başarılı 10 girişimcisi arasına girdi ve “Ruban D’Honneur 2011” nişanına layık görüldü.

- BRN Yatak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Harvard Üniversitesi bünyesindeki AllWorld Network tarafından belirlenen Türkiye'nin en hızlı büyüyen 25 şirketi arasında yer aldı.

- Yine Dünya Gazetesi, DHL ve Akbank işbirliğiyle hazırlanan 2009 Türkiye geneli “İhracatın Yıldızları” yarışmasında “Yeni Pazarlama Ulaşma Başarısı” konusunda ödül aldı.

- 2009 Kayseri Sanayi odası Özel Ödülü “Krizde Ihracat ve Istihdamı Artırma ve Yenilikçi Ürünler”... 2007 yılında Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimci” Yarışması’nda Türkiye birincisi seçildi. 2006 yılında Kayseri Ticaret Odası tarafından “2006 Yılı Başarılı Genç İhracatçısı” seçildi. 2001 yılında Dünya Gazetesi tarafından “İllerin En Başarılı Kadınları” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme 1996 yılı mezunuyum. Kayseri Sanayi Odası’na seçilen ilk kadın meclis üyesiyim.

Londra Metal Borsası’nda “Uluslararası Finans, Metal Ticareti, Futures& Options” konusunda eğitim aldıktan sonra, BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni 2001 yılında kurdum.

Birçok firmaya uluslararası pazarlama ve dış ticaret danışmanlığı yaptığı süreçte Tanzanya, Kenya, Nijerya ve Nijer gibi pazarlarda Türk ürünlerini tanıttım. Tanzanya’ya mobilya, Nijerya’ya çelik kapı sattım. 2006 yılında İnşaat Mühendisi eşim Mustafa İlter ile birlikte 800 metrekarede 10 kişiden oluşan bir ekiple başladığımız yatak üretimi, yine aynı yıl sonunda 2 milyon 100 bin dolarlık bir ihracat rakamına ulaştırdık.

Bugünkü ihracatı 20 milyon dolar (Türkiye’nin toplam yatak ihracatı ise 46 milyon dolar).

Dünyadan 5 kıtada 500’den fazla satış noktasında BRN markalı ürünleri satılıyor.. Mobilyanın merkezi İtalya, tüm Avrupa ülkeleri, Benelüks ülkeleri, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bu satış noktalarının bulunduğu bölgeler arasında.. Kayseri’de 24 bin metrekarelik bir alanda kurulan Türkiye’nin en büyük ve en modern üretim tesislerinden biri olan fabrikamızda sektörün trendlerini belirleyen ürünlerini tüm dünyaya ihraç ediyoruz. İhracattan edindiğimiz tecrübeyi, iç pazarda Türk tüketicisine sunmayı hedefliyoruz.

Sektörde kadın titizliğini yansıtan hem geleneksel hem yenilikçi hem de farklı ürün gamıyla sağlık, hijyen ve kalite önceliğimiz.

Berna Hanım, gelişim eğitimleriniz başladı mı?

Kayseri’de bulunan üniversitelerden bu konuda eğitim vermem üzerine talepler var. Önümüzdeki dönemde böyle bir planım var.

Milli eğitimde girişimci bir gençlik için ne tür projeler uygulanabilir?

Girişimcilik konusunun ilkokuldan itibaren işlenmesi gerektiğine inanıyorum. Özellikle erken yaşta çocukların bu konuda eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gelecekteki genç girişimcilere yol açacaktır.

Örneğin Kayseri’de Kayseri Mithatpaşa Okulu’nun 51. Kuruluş yıldönümü bir proje ilkokul öğrecilerinin özendirilmesi için önemli bir çalışmaydı. “51 Bugün 51 Yarın” isimli projede Kayseri ve Türkiye’de başarısını kanıtlamış işadamı/işkadınları ile röportaj yapıldı. Mithatpaşa İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından 109 kişi ile yürütülen bu proje kapsamında her bir öğrenci seçtiği bir isimle röportaj yaptı. Röportajlardan oluşan başarı öykülerinden bir kitap oluşturulması ve ders kitabı olarak okutulması amaçlandı.

Coronavirus (Covid-19)

  • 862,574Coronavirus Vaka Sayısı
  • 42,528Ölü Sayısı
  • 179,127Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:30

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar