ALBAYRAK: FAİZİ ARTIRIRSAK DOLAR DÜŞER ANCAK İTHALAT ARTAR ÜRETİM VE İSTİHDAM AZALIR

Hafta başı Ak Parti Milletvekilleri ile biraraya gelerek, Küresel ve Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler üzerine bir sunum gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istenirse faizi artırarak doları düşürebileceklerini ancak bunun üretim ve istihdama olumsuz etki edeceğini söyledi.

“BİZ DOLARLA UĞRAŞMIYORUZ”

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin şunları söyledi: “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.”

“İTHALAT YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRÜR"

“Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.”

ALBAYRAK: FAİZİ ARTIRIRSAK DOLAR DÜŞER ANCAK İTHALAT ARTAR ÜRETİM VE İSTİHDAM AZALIR

Coronavirus (Covid-19)

  • 96,625,827Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,065,698Ölü Sayısı
  • 25,260,411Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar