Depresyonla Nasıl Mücadele Edilir?

Depresyon, çağımızın en büyük psikolojik rahatsızlıklarından biri olarak tanımlanmaktadır. Bir türü yapılan hiçbir işten haz alamamak ve üzgün bir ruh halinde olmak şeklinde de açıklanabilir. Bilinmesi gereken en önemi konu her moral bozukluğunun arkasında depresyonun olmamasıdır. İnsanlar hayatlarının her sürecinde kötü olaylarla karşılaşabilir. Üzülebilir, kırılabilir ya da sürekli bir şekilde motivasyonu düşük olabilir. Tüm bunlar depresyon belirtisi değildir. Depresyonun seyri farklıdır ve bu tür olaylara kıyasla daha uzun süreli daha büyük bir hastalık halidir. Pek çok açıdan tehlikeli olan depresyon hastalığı, aslında doğru destekle kolaylıkla atlatılabilmektedir.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, günlük hayattaki diğer sıkıntılı süreçler gibi kendini gösterdiği için genellikle toplum içerisinde fark edilmez. Daha profesyonel birinin görmesi kişinin sorunun çözülmesi için iyi olacaktır. Depresyonu genel sıkılganlıktan ayıran önemli belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler takip edilmeli ve kişilerin psikolojisi analiz edilmelidir.

İnsanoğlu yaşadığı süreçte daima acılar çekecek ve umutsuz hissedecektir. Bu durum tüm insanların hayatlarının içerisinde yer almaktadır. Yalnız tüm bu küçük çaplı bunalımlar depresyon kapsamında değildir. Gayet doğal ve her insanın hayatında olan bu süreç haftalarca ya da aylarca sürüyorsa o zaman bu uzun zaman dilimi depresyona işaret etmektedir.

Depresyon hastalığı teşhis edilen kişiler gün içerisinde yaptıkları aktivitelerden eskisi kadar zevk alamazlar. İşlevsizlik ve artık normalde zevk alınan hiçbir şeyden zevk alamama durumu meydana gelecektir.

Depresyona yakalanan insanlar gün içerisinde hiç enerji harcamasa bile yaptıkları en ufak iş onlara külfet olarak gelecektir. Tüm bu işleri yaparlarken hat safhada olan bir uyuşukluk ve bir bıkkınlık hissedeceklerdir. Tabii bu süreçte düşünülen enerji kaybına bağlı olarak uyku bozukluğu da meydana gelmektedir. İstenilenden az ya da istenilenden az uyunması bu konunun bariz örneğidir.

Depresyon hastalığı kişilerin istemsizce ağlamasına neden olmaktadır. Beklenmeyen anlarda gelen ağlama krizleri, kişilerin kendini değersiz hissetmesi gibi durumlar iki haftadan daha uzun süre tekrar ediyorsa o zaman depresyon belirtisi olarak görülebilecektir.

Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?

Depresyon hastalığı ile başa çıkmanın pek çok farklı yolu vardır. Bu yollardan bazıları kişisel anlamda uygulanabilecek yöntemlerken bazıları profesyonel bir müdahaleyi gerekli kılmaktadır.

Depresyonla mücadele etmenin en iyi yollarından biri konuşma terapisi almaktır. Uzman bir kişi tarafından dinlenmek ya da uzman bir kişi tarafından yönlendirilmek pek çok insana iyi gelmektedir. Bu nedenle psikolog unvanı almış kişilerden randevu alarak bu terapiye gitmek insanları rahatlatacaktır.

Türkiye’de pek çok kişi reçeteli psikoloji ilaçlarına olumsuz bakmaktadır fakat depresyon hastalığı da tıpkı diğer hastalıklar gibidir ve tedavi edilmezse daha büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle zor durumda olan kişiler iyileşip sağlıklı bireyler olmak için depresyonu yenmek adına reçeteli ilaç kullanımını denemelidir.

Yeni hobiler bulmak depresyonda olan/olmayan pek çok kişiye farklı bir bakış açısı katacaktır. Pek çok psikolojik bunalımda olduğu gibi depresyon döneminde de yeni aktiviteler bulmak ve bu aktivitelerle meşgul olmak kişilerin üretkenliğini arttıracak, depresyon döneminin bitmesine yarayacaktır. Hobi ve aktiviteler daha sonrasında devam ettirilirse ortaya güzel işler çıkabilecektir.

Depresyon hastalığı mücadele sürecinde kişilerin moral ve motivasyonunu en çok arttıran konu destek ağıdır. Depresyon sürecinde kişi, yanında kendi destekçilerini bulduğu için çok kolay bu süreci atlatabilecektir. Her şeyden önemlisi en az hasarla bu dönem atlatılacağı için tekrarlama ya da bu dönemde kötü alışkanlıklar edinme ihtimali de az olacaktır.


Coronavirus (Covid-19)

  • 162,253,910Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,364,627Ölü Sayısı
  • 17,729,162Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar