OKAN MÜDERRİSOĞLU: Kartlar dağıtılırken... ‘Reform mu yeniden inşa mı?’

Konular, kişiler ve yapılması düşünülen işler iç içe geçince...
Dışarısı da bu süreçlere müdahil olmaya heveslenince...
Olayların birbiri ile ilinti örgüsünü doğru kurmak zorunlu oluyor.
Bizler...
Meselelere Türkiye merkezli bakmak durumundayız.
Gel gör ki küresel güçlerden medet uman sözde muhalif, özde gayri milli aktörlerin beyanları da araya girince "reform" heyecanı yaşayanların bile kafası karışıyor.
Neden?
Çünkü hukuk ve insan hakları bağlamında atılacak her ileri adımın taraftarları, bu çabaları manipüle etmek isteyen yabancıların içerideki sözcülerinin ağzından çıkanları da duyunca, çekinceye kapılabiliyorlar.
Unutmayalım...
Ülkemiz, "ekonomiyi, dış politik hamleleri ve terörle mücadeleyi" doğrudan ilgilendiren hassas bir dönemi yaşıyor.
Bu dönemde, rasyonel gerekçeler kadar irrasyonel beklentiler de devreye sokularak ittifak zincirleri koparılmaya, güven ortamı zedelenmeye çalışılıyor!

***

Şimdi sadeleştirerek gidelim...
Ekonominin yenilenen yol haritası duygusallıktan uzak ve gerçekçi...
Yani...
Reel şartları gözeten, stok sorunların aşılması için yıllara sari kazanımlardan cesaret alan özgün bir durum söz konusu. Bu yaklaşımın esası, stratejik tedbirler kadar psikolojik faktörler ile uluslararası siyasi ve finansal ilişkileri güncellemeyi de içeriyor.
Bu yüzden Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı sanıldığı gibi problemlerin çözümünü değil, çözüm için kazanılan fırsat günlerini izah ediyor. Ekonomi alanındaki istikrarın kalıcı olabilmesi, jeopolitik risklerin yönetimini öncelik haline getiriyor. Bir süredir AB kanadında, "Bu Türkler de çok oluyor. Onlar ancak güç gösterisinden ve yaptırımdan anlar" diyen lobinin ağırlığı artıyor. Ki Libya'ya insani yardım malzemesi taşıyan Türk bayraklı ticari gemiye AB deniz görev gücü tarafından korsanca tutumla operasyon düzenlenmesini de 10-11 Aralık 2020 AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi mesaj olarak okumak mümkün!
Halen öylesine karmaşık bir denklem mevcut ki...
Hem AB ile ilişkileri bir zemine oturtacaksınız, hem Doğu Akdeniz ve Libya'da Türkiye'nin hak alaka ve menfaatlerini koruyacaksınız, hem de AB ile dış ticaret ve sermaye akışı dengesini sürdürebilir kılacaksınız.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

OKAN MÜDERRİSOĞLU: Kartlar dağıtılırken... ‘Reform mu yeniden inşa mı?’

Coronavirus (Covid-19)

  • 94,024,887Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,012,250Ölü Sayısı
  • 24,834,287Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar