Kovid 19 İçin Uygulanan Testler Hangileri?

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüse karşı dünyanın çeşitli bölgelerinden testler üretilmiştir. Şu an bulunduğumuz an itibariyle pek çok kurumda SARS-CoV-2 (COVID-19) PCR testi, IgA, IgM ve IgG antikor (bağışıklık) testleri uygulanıyor.

Covid PCR testi bunların arasında virüs olan kişileri tespit etmeye yarayan en kolay testtir. COVID-19 (SARS –CoV-2) hastalığı ile başvuran kişilere uygulanan bu test ile hastalığın erken teşhisi sağlanıyor ve hastalığın ilerlemesi engelleniyor.

 

PCR Testi

 

Bu testler, söz konusu virüsün genetik bilgisini ve kişiye bulaşıp bulaşmadığı konusunda bilgi sağlayan testler olarak öne çıkmaktadır. Covid PCR testi, söz konusu enfeksiyonun erken döneminde, hasta aktif şekilde enfekte haldeyken ve henüz antikorlar meydana gelmemişken sonuç verebilir. Pozitif sonuç çıkan hastalarda, hemen izolasyon işlemi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra temasta oldukları kişiler de izole hale getirilerek virüsün yayılma oranı çok önemli bir ölçüde azaltılabilmektedir.

Yeni tip koronavirüsün insan insana yayıldığı düşünüldüğünde bu zincirin kırılmasında çok önemli bir rol oynayan bir testtir. Test sonuçlarındaki hata payı oranının ise oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Burundan alınan örnekle uygulanan PCR testi oldukça başarılı sonuçlar vermiştir.

Serolojik Test (Antikor Testi)

Bir kişinin söz konusu virüse maruz kalması sonucunda vücudunda yer alan savunma sistemi bu virüse karşı savunma sistemi geliştirir. İşte smarttest adı verilen bu antikor testi bu savunmayı tespit eden bir test türüdür. Test sonucu pozitif çıkarsa o hastanın vücudu söz konusu virüsle herhangi bir biçimde tanışmış demektir. Fakat bu test ile vücuttaki antikorların ne zaman oluştuğu ve onu takiben vücudun hastalığı yenip yenmediğine dair bir sonuca varılamaz. Test sonucu negatif çıkan bir kişide, virüs kesinlikle yok demek doğru değildir. Bunun sebebi virüsün vücuda girdikten sonra savunma sisteminin bunu anlamasının ve savunma sistemini geliştirmesinin zaman almasıdır. Böyle bir durumda erken dönemde test uygulandığından sonuç pozitifken, negatif de çıkabilmektedir. Virüse maruz kalınan ilk günlerde hareket halindeki enfeksiyonu göstermeme ihtimali oldukça fazladır. Çoğunlukla antikorlar virüslerin vücuda girmesinin üzerinden 1-2 hafta sonra oluşmaya başlar.

LFIA (Lateral Flow Assay)

İdrar, tükürük, kan, serum, ter ya da diğer sıvılar ile virüsün direkt olarak test edildiği ve 15 dakikada sonuçlanan test türüdür. Covid PCR testleri bu testten daha fazla uygulanır ve bu testin adı fazla duyulmamış olabilir. Söz konusu test biyolojik aleti bir strip boyunca yalnızca o virüs için geliştirilmiş olan antikorlar ile bağlayarak virüsün (antijenin) var olup olmadığını ortaya çıkarır. Bu söz konusu testte virüsün doğrudan kendisini yakalayarak varlığı tespit edilebilir.

 

Hızlı Antijen Testi

Bu test diğerlerine göre tek başına bir Covid-19 testi değildir. Bütün SARS CoV-2 ailesi virüslerini saptayarak test edilen bu test türünün pozitif olması durumu vücutta kesinlikle ve yalnızca COVID-19 varlığını göstermese de, SARS CoV-2 ailesinden COVID-19 da dâhil olmak üzere herhangi bir virüsün varlığını gösterir. Smarttest gibi hızlı sonuç veren testler vardır.Bu testin ana özelliği, hastanın virüs olmama ihtimaline karşın daha ileri bir Covid-19 testine gerek kalmadan hemen tedaviye geçilmesini sağlar. Toplamda 2,5 saat içinde sonuçlanarak yayılma işlemi ve numune taşıma kaynaklı bulaşma riski oldukça düşüktür.

Kovid 19 İçin Uygulanan Testler Hangileri? Kovid 19 İçin Uygulanan Testler Hangileri?

Coronavirus (Covid-19)

  • 95,464,804Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,039,083Ölü Sayısı
  • 25,270,242Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar