Hayır Diyebilmek İçin Beş Basit Öneri

İnsanlar, kendilerine ve çevresindekilere daima bir cevap vermek zorundadır. İkili diyaloglarında karşısındaki kişi bir talepte bulunduğunda ya da kişi kendi kendine bir talepte bulunduğunda hayır ve evet demek gibi seçeneklerimiz mevcuttur. Bazı insanlar yapıları gereği biri bir şey rica ettiğinde hayır diyemezler. Bu, başta olumlu bir özellik gibi görünse de aslında psikolojiyi son derece fazla etkileyen ve bazen hayır diyemeyen kişiyi zor durumda bırakan kötü bir durumdur. Kişilerin rahat rahat hayır diyebilmesi için yapabileceği basit psikolojik hileler bulunmaktadır.

Bir İnsan Neden Hayır Diyemez?

Bazı insanlar seçim yapmak zorunda kaldığı zaman hayır diyememektedir. Bunun psikolojik açıdan farklı pek çok nedeni vardır. Hayır diyemeyen insan öncelikle çok iyi kalpli olabilir. Bu tür insanlar karşısındakine hayır dediği zaman karşısındakini üzmekten, kırmaktan çekindikleri için genellikle yapamayacakları ya da sonucunda yıpranacakları şeylere bile evet demektedirler.

Bir insanın her konuda evet demesinin önemli sebeplerinden biri de dışlanma korkusudur. Genellikle kolay arkadaş bulamayan ya da çevresine kolay ayak uyduramayan insanlar dışlanmaktan çekindikleri için karşısındaki kişilerin her dediğine evet diyeceklerdir. Bu durum beraberinde bazı sorunları da getirecektir.

Hayır demek, kişilerin o olayı yapamayacağını bildirmesi demektir. Bu da karşı taraf için bir zıt fikir olacak, dolayısıyla belki çatışma çıkacaktır. Çatışma ortamından korkan kişiler de bu nedenle hayır demek yerine evet diyerek ortamın huzurunu sağlamaya çalışacaklardır.

Hayır demek istememesinin nedeni kişilerin kaba görünme ve karşı tarafla ilişkisinin kesilme korkusudur. Bunu oldukça naif insanlar ya da karşısındakini kaybetmekten korkan insanlar yapmaktadır. Zor durumda kalsalar da her olaya evet diyerek kendilerini ortama alıştırmaya çalışmaktadırlar.

İnsan Nasıl Hayır Diyebilir?

Hayır demek, sanıldığı kadar zor değildir. Aksine basit önerilerle bile karşısındaki insana hayır demek mümkün olacaktır. Unutulmamalıdır ki kişiler karşısındakinin isteği kendine uymuyorsa evet demek zorunda değildir.

İnsanlara hayır demek için önce dürüst olmak gerekir. Yalanların içerisinde olduğu bahaneler herkesi fazlasıyla yıpratacaktır. Bu nedenle açıkça hayır, yapamam deme şansınız bulunmaktadır. Bu cümle karşı tarafa sizin bir duruşunuz olduğunu ve kendinizden taviz vermeyeceğinizi de gösterecektir. Yani en uygun reddetme cümlesi “Hayır, yapamam” olarak nitelendirilebilir.

Bir işe uygun olmadığını düşünen kişiler zaman zaman toplum baskısı ile o işi kabul etmek zorunda kalabilir. Ancak işi almak istemezse “Bu işe uygun olduğumu düşünmüyorum, X bu işi daha iyi yapacaktır” denebilir.

Bir işi yapmayı isteyen fakat bu iş için zamanı olmayan kişiler hayır demek konusunda zorlanırlarsa kibarca “Bu işi yapmayı çok isterdim fakat emin ol hiç vaktim yok” diyerek çözüm bulabilir. Bu hem kırıcı olmayan, hem de gayet dürüst cevaplardan bir tanesi olacaktır.

İnsanlar karşı tarafın bahsettiği durumu içerisinde bulundukları zamandan ötürü yapmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda yanlış anlaşılmak istemeyen ya da kaba olmak istemeyen kişiler doğrudan hayır demek yerine “Şu anda başka bir işle ilgileniyorum, fazla zamanım yok” şeklinde bir cümle ile karşı tarafı da kırmadan teklifi doğrudan reddedebilir.

İnsanlar bazen karşılaştıkları bazı tekliflere ne evet ne de hayır diyebilirler. Bu açık uçlu tekliflerle karşılaşılması durumunda bir süre düşünmek isteyen, daha sonrasında karar verecek olan kişiler “Önce biraz düşünmek istiyorum” gibi net ve zaman isteyen bir ifade kullanabilir. Bu beş adım sayesinde hayır demekten çekinen kişiler için hayır demek kibar ve gayet normal bir boyuta taşınacaktır.


Coronavirus (Covid-19)

  • 99,417,186Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,132,188Ölü Sayısı
  • 25,797,401Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 17:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar