İtalya'dan Apple'a 10 milyon euro ceza

İtalya Rekabet Kurumu, Apple'a akıllı telefonlarının suya dayanıklılık özelliklerine dair reklam ve promosyonlarda yanıltıcı bilgi verdiği gerekçesiyle 10 milyon euro para cezası kesti.

İtalya Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Apple International ve Apple İtalya'ya, akıllı telefonlarının su geçirmez özelliklerine ilişkin verilen bilgilerinin yanıltıcı olması ve ürünlerin satış sonrasındaki garantilerinin sıvı hasarlarını kapsamaması gerekçesiyle 10 milyon euro para cezası verildi.

 

Açıklamada, Apple'ın, farklı iPhone modellerinin tanıtımında yer alan 1 ile 4 metre arasında değişen derinlikte 30 dakikaya kadar suya dayanıklı olma özelliğinin aslında sadece statik ve saf su ile yapılan laboratuvar testlerinde geçerli olduğu ve normal kullanım koşulları altında olmadığı, tanıtımlarda bunu netleştirmediği kaydedildi.

 

'Apple garantisi, sıvıların yol açtığı hasarı kapsamıyor' iddiası

 

Apple'ın bu ürünlerin satışı sırasında verdiği garantinin, sıvıların yol açtığı hasarı kapsamadığına işaret edilen açıklamada, bu ürünlerin reklamlarında öne çıkarılan su geçirmez özellik dikkate alındığında, ne tür bir garanti sunulduğunun açık ve net olmadığı vurgulandı.

 

Sıvı nedeniyle zarar gören iPhone telefonların satış sonrası verilen garanti kapsamına alınmaması, Apple'ın "agresif ticari uygulaması" olarak nitelendirildi. 

 

Tanıtım ve promosyonlarında yanıltıcı bilgiler içeren söz konusu akıllı telefon modellerinin iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olduğu açıklandı.

İtalya'dan Apple'a 10 milyon euro ceza

Coronavirus (Covid-19)

  • 96,625,827Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,065,698Ölü Sayısı
  • 25,260,411Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar