ABD Sağlık Bakanı: İki COVID-19 aşısının yılbaşından önce dağıtımına başlanacak

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı geliştirilen iki aşının yılbaşından önce dağıtımına başlanacağını açıkladı.
ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, CBS kanalında katıldığı bir programda, COVID-19'a karşı geliştirilen aşı çalışmalarında sona gelindiğini açıkladı.

Azar, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay almak için daha önce başvuru yapan Pfizer'ın yanı sıra henüz yeni başvuru yapan Moderna firmalarının onay almalarını beklediğini kaydetti.

"FDA, 10 Aralık'ta Pfizer'ın COVID-19 aşısını onaylamayı görüşmek üzere toplanacak; onay alması durumunda günler içerisinde bu aşının dağıtımına başlanacak, Moderna da bunun bir hafta ardından geliyor" değerlendirmesini yapan Azar, yılbaşından önce iki aşının da böylelikle Amerikan halkının kullanımına sunulacağını söyledi.

Azar, söz konusu aşıların ABD'deki federal aşı dağıtım programına göre dağıtılacağını ve eyaletlerdeki kullanım önceliklerinin eyalet yönetimleri tarafından belirleneceğini sözlerine ekledi.

Trump'tan FDA'ya "Moderna" çağrısı

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, bugün FDA'ya, COVID-19 aşısı için başvuru yapacağını açıklayan Moderna firmasına en hızlı şekilde onay verilmesi gerektiğini açıkladı.

ABD Sağlık Bakanı: İki COVID-19 aşısının yılbaşından önce dağıtımına başlanacak

Coronavirus (Covid-19)

  • 94,601,707Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,023,764Ölü Sayısı
  • 25,038,880Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar