ENERJİ İÇECEKLERİ DAMARLARA ZARAR VERİYOR

Monster ve Red Bull isimleriyle satılan enerji içeceklerinin damarların çapını daralttığı ve dokulara oksijen gitmesini azalttığı bildirildi (1).

18 yaşından küçük olanların, gebe ve emziren annelerin, kafeine hassasiyeti olanların, kalp hastaları ve uyarıcı ilaç alanların bu içeceklerden uzak durmaları isteniyor.

Enerji içeceklerinin damarları döşeyen endotel hücrelerine olan etkisini inceleyen araştırma sigara içmeyen, sağlıklı tığ fakültesi öğrencileri üzerinde yapıldı.

Bu hücrelerin fonksiyonlarını değerlendirmek için 24 onsluk bir enerji içeceğinden önce 90 dakika sonra ultrasonla genel olarak damar sağlığını gösteren bir değer olan flow-mediated dilatation” ölçüldü.

90 dakika sonra damarların iç çapının ileri derecede azaldığı görüldü.

Araştırma az sayıda katılımcı üzerinde yapıldığı ve sadece akut etkiler incelendiği için enerji içeceklerinin uzun vadedeki olumsuzlukları hakkında bir şey söylemek mümkün olmamakla beraber damarlardaki daralmanın kalp-damar sağlığı için büyük risk yaratacağına şüphe yoktur.

energy drinks harm blood vessels ile ilgili görsel sonucu

Enerji içeceği içtikten sonra aniden vefat eden gençlerin haberleri medyamızda birçok kereler yer almıştı.

Uzmanlar damarların daralmasını, enerji içeceklerinde bulunan kafein, taurin, şeker ve diğer bitkisel katkılarla ilişkilendiriyorlar.

Enerjiyi artırdığına inanılan taurin, orijinal olarak boğa menisinden elde edilmişti; Red Bull (Kırmızı Boğa) ismi de buradan geliyor.

Enerji içeceği olarak adlandırılan meşrubatların atletik performans, konsantrasyon ve canlılığı artırdıklarına ya da sağlığa olumlu etkileri olduğuna dair kanıt bulunmadığı gibi özellikle kalp, böbrek, karaciğer, şeker ve ruhsal hastalıklar için risk yarattığını gösteren pek çok çalışma var (2).

energy drinks harm blood vessels ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

Doğrusu enerji içeceklerinin tamamen yasaklanmasıdır ama ben bunların alkollü içecekler kapsamında alınmasına da razıyım.

Gençlerimizi bu içeceklere karşı korumamız şart.

Kaynaklar:

1.https://www.webmd.com/heart-disease/news/20181105/study-1-energy-drink-might-harm-blood-vessels#1

2.http://ahmetrasimkucukusta.com/?s=enerji+i%C3%A7ecekleri

Popüler Kullanıcılar