MESK Güneydoğu Bölge Bşk.Kaya:”Tercihli ders sayısını üçe çıkarın, vatandaş rahat etsin.” Dedi.

Memur ve Emekli Sendikası Konfederasyonu(MESK) Güneydoğu Bölge Başkanlığı olarak orta öğretimdeki seçmeli ders sorunun çözümü için basın aracılığıyla, kamuoyu huzurunda ilgililere sesleniyoruz.

Nitelikli vatandaş istiyorsanız,

Hayatın kalitesi artsın istiyorsanız,

Doğruya destek verip yanlışa karşı durabilecek insan yetiştirmek istiyorsanız; Talim terbiyenizin içini Dil, Din, Tarih ve Kültürünüzle dolduracaksınız. Peki bizde bu konuda hassasiyet var mı? Maalesef eğitim öğretimimizi Fullbright anlaşmasıyla 70 yıldır ABD’nin çizdiği rotada idare ediliyor, vah ki ne vah!

2012 yılının 30 Mart’ında 28 Şubat zulmüne son verilerek 4+4+4 eğitim sistemi getirildi, çok da hayırlı oldu, ama bazı eksik aksakları da vardır. Mesela tercihli ders sayısı konusunda her yıl sıkıntı oluşuyor.

Vatandaşların tercih etmek istediği ders sayısı üç, ama öğrenci ancak iki dersi tercih edebilir. En çok gündeme gelen Kur’ani Kerim, Siyerünnebi ve Kürtçe dersleridir. Bu konuda her tercih döneminde bir polemik yaşanıyor.

4-21 Ocak tarihleri arasında tercihli ders süreci başladı.

Bu sorunun sühuletle hal olması için Milli eğitim bakanlığına, vatandaşlara ve eğitim camiasına söyleyeceklerimiz var;

Bakanlık tercihli ders sayısını üçe çıkarmalıdır.

Bakanlık bir an evvel tercihli ders sayısını üçe çıkararak bu sorunun çözümünü kökten hal etmekle yükümlüdür. Bir öğrenci varsın Kur’an-ı Kerim, Siyerünnebi ve Kürtçe dersini, ya da isterse temel dini bilgileri alsın yani üçüncü dersten mahrum bırakılmasın.

Kürtçe dersini Dini derslerle karşı karşıya getirmeyin.

Vatandaşlarımızdan  istirhamımız bu mücadeleyi hak batıl meselesine çevirmeden sühuletle hal etmeleridir, bizim gibi duyarlı vatandaşların yolunu takip ederek seçmeli ders sayısının üçe çıkarılması için bir çalışma ve çaba içinde olsunlar ki bu sorunu bir an önce kökten hal edelim.

Bir vatandaş Kur’anı Kerim ve  Kürtçe dersi tercih ettiği zaman ne başkası ona ters bakmaya hakkı var, ne de bu tercihte bulunması ona bir hava kazandırır.

Provokatörlere dikkat edelim!                                         

Ayrıca bu tercihli ders imkanını  küçümseyen bazı ark niyetli vatandaşlarımız var, bu insanların iyi niyetli olmadıkları ortada, bu tür kimselere de mesafeli durmak lazım diye düşünüyoruz, bunlar da bu seçmeli ders sayısı aksaklığından bir siyasi rant çıkarmak istiyorlar.

Okul idaresi ve öğretmenler bu konuda taraf olmamalı.

Okul idaresi ve öğretmenlere tavsiyemiz  öğrenci, veli bu tercihleri yaparken yönlendirme yaparak özellikle Kürtçeyi ötelemeyin, ya da “sana ahret lazım” diyerek öğrenciyi veliyi ayrıştırıcı bir havaya sokmayın. Neticede dil de Allah’ın bir ayetidir.

*Kalıcı çözüm seçmeli ders sayısını en az üçe çıkarmak ve bini aşkın atama bekleyen  Kürtçe dersi öğretmenlerinin atamasını yaparak hayata bir nefes aldırmaktır.

Bu durumda vatandaş istediği dersi çocuğuna aldırtır, bir sorun da bu şekilde ortadan kalkar, bu haliyle bazı şikayet etme hastası kimseler var, iki de bir “devlet beni ikilemde bırakıyor, diyor ki ya dinini ya da dilini öğreneceksin” onlar böyle dedikçe biz de duyarlı vatandaşlar olarak mahcubiyet his ediyoruz ve her yıl bu sorun maalesef yaşanıyor.

Bir sorun  varsa onu yasalar çerçevesinde hukuka uygun olarak hal etmek lazımdır diye düşünüyor herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla.

Eyüphan Kaya

MESK Güneydoğu Bölge Başkanı

 

MESK Güneydoğu Bölge Bşk.Kaya:”Tercihli ders sayısını üçe çıkarın, vatandaş rahat etsin.” Dedi.

Coronavirus (Covid-19)

  • 99,255,776Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,127,837Ölü Sayısı
  • 25,851,367Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar