AİHM, Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerini inceleyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ukrayna tarafından yapılan "Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlalleri"ne ilişkin başvuruların büyük bölümünü incelemeyi kabul etti.

Mahkeme, Ukrayna'nın, Kırım'da 27 Şubat 2014-26 Ağustos 2015 dönemindeki insan hakları ihlallerine ilişkin Rusya'ya yönelik yaptığı başvuruların kararını, incelemelerin sonucunda açıklayacak.

 

Rusya'nın, Ukrayna'nın onayı olmadan Ocak-Mart 2014'te Kırım'daki askeri varlığını 2 kat artırdığı ve AİHM'nin Rusya'nın 27 Şubat-18 Mart 2014'te Kırım üzerinde kontrol uyguladığına yönelik elinde yeteri kadar bilgi bulunduğu açıklandı.

 

Rusya'nın, Kırım'da askeri varlığını artırmasını haklı gösterecek hiçbir unsur ortaya koymadığı yazıldı.

 

Ukrayna hükümetinin olaya ilişkin verdiği bilgilerin "tutarlı ve uyumlu" olduğu ifade edilen açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) yaşam hakkı, işkence yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı, adil yargılanma hakkı, özel ve aile hayatına saygı, düşünce, vicdan, din, ifade, toplantı ve dernek kurma özgürlüğü, eğitim hakkı, serbest dolaşım özgürlüğü ve ayrımcılık yasağına ilişkin maddelerin Rusya tarafından ihlal edildiğine ilişkin yapılan başvuruların incelenmesinin kabul edildiği açıklandı.

 

Rusya'nın Kırım'da cinayet işlediğine ve Mart 2014'te yabancı gazetecilerin kısa süreliğine tutuklu bulunmasına ilişkin yapılan şikayetlerin incelenmesinin reddedildiği, bu konuda Ukrayna hükümeti tarafından kanıt verilmediği belirtildi.

 

Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.

 

Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra Avrupa Birliği (AB), ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulamaya başlamıştı.

 

AB'nin mal varlığı dondurma ve seyahat yasağından oluşan ilave yaptırımları da pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor.

AİHM, Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerini inceleyecek

Coronavirus (Covid-19)

  • 100,300,064Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,150,042Ölü Sayısı
  • 25,804,481Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar