KEREM ALKİN: Başkan Biden’ın ilk 100 günü

Sadece ABD değil, tüm dünya 46. Başkan Joe Biden'ın bugün Washington'da gerçekleşecek yemin törenine kitlenmiş durumda. Daha pazartesi gününden ABD'nin başkentinin sokaklarında 'Trump yanlısı' kimi milis gruplarının 'silahlanmış' halde dolaşıyor olmaları, Başkan Trump'dan görevi devralan Başkan Biden'ın işinin ne kadar zor olduğuna işaret ediyor. 6 Ocak'ta ABD Kongresi'nin protestocular tarafından basılması ve konunun 'vatan hainliği', 'isyan', 'darbe girişimi' gibi kavramlar üzerinden tartışılması, Biden'ın göreve başladıktan sonra ki ilk 100 günlük programına yönelik merak ve beklentileri yükseltmiş durumda.
Çünkü, Amerikan halkının geniş bir kesimi, Başkan Biden'in ilk 100 günlük adımlarının ABD'nin dünyada bozulan imajını düzeltmek noktasında, ses getirici başlıklara yoğunlaşmasını arzu etmekte. Bu başlıkları, ırk ayrımcılığına yönelik artan tartışmaları, etnik kimlikler arasındaki çatışmaları giderecek adımlar; 'Kovid-19'a karşı ulusal çapta ve geniş kapsamlı bir mücadele programının ilan edilmesi; mültecilere ve göçmenlere yönelik etkili adımlar; ülkenin güvenlik birimlerine ve adalet sistemine yönelik güvenin güçlendirilmesi; müttefiklerle ilişkilerin güçlendirilmesi ve küresel bir demokrasi zirvesinin gerçekleştirilmesi ve ABD'nin küresel iklim değişikliğinde 'lider ülke' yapma kararlılığı olarak sıralayabiliriz.
Başkan Biden'ın ABD ekonomisine yönelik ağır bir ajandası da var. Bu ajandanın ilk maddelerinden birisini hiç şüphesiz federal bütçenin toparlanması oluşturuyor. Bu nedenle, bugünkü yemin töreni sonrasında, Oval Ofis'e geçtiği anda ilk imzalayacağı kararnamelerden birisinin Trump'in yüzde 21'e indirdiği kurumlar vergisi oranını yeniden yüzde 28'e çıkarma kararı olacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

KEREM ALKİN: Başkan Biden’ın ilk 100 günü

Coronavirus (Covid-19)

  • 113,654,271Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,521,291Ölü Sayısı
  • 21,904,969Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar