Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne Türkçeye ne İngilizceye uyan tuhaf bir dil ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni'ne katılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni'ne katıldı.

"Bırakın Topkapı Sarayı'nın tamamını, hakkıyla tek bir odasını gezmek için bile saatlere ihtiyaç duyarsınız. Bugün sadece sınırlarımız içinde, gönül coğrafyamızın dört bir köşesinde bu eserlerle karşılaşıyoruz. Altının kıymetini sarraf bilir derler, medeniyetimizi yansıtan bu eserlerin kıymeti maalesef uzun yıllar bilinemedi.

Bir dönem ülkemizin kültür sanat dünyasını esir alan kısır ve bağnaz bakış açısı, binlerce yıllık medeniyetimize sırtını döndü. Bununla da kalmadı ihmal yerini zamanla kasta, ilgisizlik yerini bilgisizliğe bıraktı. Bu yıkım ekibinin karşısında kendini tarihe, sanata, kültüre sahip çıkmaya vakfetmiş insanların olduğunu da biliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak Türk kültür ve sanatına sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Hocalarımızın açtığı bu yolda gençlerimizin, Türk kültür ve sanatını dünyada hak ettiği yere getirene kadar yürüyeceğini biliyorum.

Kültürle ilgili tartışmalarda maalesef, o kültürün taşıyıcısı olan dili ihmal ediyoruz. Ülkemizdeki kültür meselesi ekseriyetle, bizzat işin uzmanları tarafından dil meselesinin dışında değerlendiriliyor. Kültürün en önemli unsuru dildir. Kültür dil kalıbında şekillenip gelecek kuşaklara aktarılır. Dil olmadan kültür ve medeniyet olmaz. Konfüçyüs'e atfedilen şu sözün son derece olduğunu düşünüyorum: Bir gün Konfüçyüs'e sorarlar, 'Bir memleketi idare etmeye çağrılsaydınız ilk iş ne yapardınız?' Büyük filozof şöyle cevap verir: İşe ilk dille başlar, dili düzeltirdim. Dil düzgün olmazsa, kelimeler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılmazsa vazifeler iyi yapılmaz. Gereken yapılmaz ahlak ve kültür bozulur. Ahlak ve kültür bozulursa, adalet şaşırır. Adalet yanlış yöne saparsa halk şaşkınlık içine düşer ve ne yapacağını bilemez.

Bu nedenle hiçbir şey dil kadar önemli değildir. Dilini zenginleştiremeyen milletler, kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgarlar karşısında devrilmeye mahkumdur. Bu acı gerçeğe rağmen hala dil meselesine yeterince değinmiyoruz. İşte caddelerde böyle dolaştığınız zaman dükkanlara, marketlere baktığınız zaman diyorsunuz; e bizim dil nerede. Tabelalarda bambaşka şeyler var. Bunu kaybettiğimiz anda biz kendimizi kaybetmiş oluruz.

Gençler bir asır önce vefat eden dedelerinin mezar taşını okuyup anlayamaz durumda. Üniversite mezunu insanlarımız bile 70-80 yıl önce yazılan eserleri okurken güçlük çekiyor. Bu vahim tablo sosyal medya dili ve plaza diliyle daha da kötüleşiyor. Forward etmek, set etmek, aksiyon almak gibi ne Türkçeye ne İngilizceye uyan tuhaf bir dil ortaya çıktı. Ben de anlamıyorum. Aynı şekilde kısaltma bahanesiyle ortaya çıkan, ne olduğu anlaşılmayan harf yığınları sosyal medyayı istila etti.

Asıl Türkçemizde olmayan zaman ve cümle yapılarıyla dilimizin özü tahrip ediliyor. Bu tuhaf dilin toplumun belli kesimleri arasında saygınlık göstergesine dönüşmesi başka vahim bir durum. Bugün dilimiz perişan, mefhumlar kaypak, kelimeler ise köksüzdür."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne Türkçeye ne İngilizceye uyan tuhaf bir dil ortaya çıktı

Coronavirus (Covid-19)

  • 114,092,344Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,531,334Ölü Sayısı
  • 21,927,409Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 17:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar