OKAN MÜDERRİSOĞLU: Siyaset sahnesinde üç önemli gelişme...

Bilmem farkında mısınız?
Siyasi alanda sert eleştiri ve keskin üslupla şekillenen son sürecin kaygı ile karşılanan yönleri kadar, sistemde taşların yerli yerine oturması bakımından hayırlı yanları da var...
Birincisi, "İttifaklar" açısından... Halihazırda oluşmuş iki ittifak arasındaki farkın fark edilmesi, siyasi birlikteliklerin ilkeselliği, dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği başlı başına bir gösterge.
Veya...
Cumhur İttifakı'nın, bileşenlerini zenginleştirme çabası karşısında, Millet İttifakı'nın "yumuşak karnı" konumundaki HDP'nin terörle ilişkisinin daha yoğun sorgulanması da birçok açıdan faydalı.
Üstelik...
Bütün bu gelişmelerin, parti tabanları arasındaki geçişkenliğe etkisi bir yana, parti tavanlarının kendi seçmen kitlesine hakimiyet derecesinin ölçülmesine vesile olması da bir başka olumlu gelişme.

***

İkincisi, liderlerin farklı siyasal tabanlara seslenmeye başlaması...
Bu noktada AK Parti ve CHP ön plana çıksa da yaklaşım tarzları birbirinden bir hayli değişik.
Örneğin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP'nin yaşadığı çarpık dönüşüm dinamiği üzerinde düşünmeyi teşvik edip somut argümanlara ağırlık verirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, işçisinden öğretmenine kadar bir türlü ikna edip güven oluşturamadığı geniş toplum kesimlerini suçlamayı tercih ediyor. Erdoğan, CHP seçmeninde "memnun değilsen, mecbur da değilsin" çağrışımı uyandırırken Kılıçdaroğlu, kızgınlıkla karışık kırgınlığın hıncını seçmenden çıkaran bir görüntü veriyor.
Nitekim 81 il valisi ve 911 ilçe kaymakamını "militan" diye yaftalamaya çalışmak, kişi ve olay bazında varsa bir iddiayı ve belgelerini ortaya çıkaramamak, toptancı bir yaklaşım sergilemek de bu aciz halin bir göstergesi.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

OKAN MÜDERRİSOĞLU: Siyaset sahnesinde üç önemli gelişme...

Coronavirus (Covid-19)

  • 115,302,067Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,560,647Ölü Sayısı
  • 21,614,047Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar