AKCİĞERDE SENTEZ EDİLEN MELATONİN KORONAVİRÜSÜ ENGELLİYOR

Akciğerlerde sentezlenen melatoninin virüsün hücreye girmesinde rolü olan proteinleri kodlayan genlerin ekspresyonunu önleyerek koronavirüslere karşı bariyer oluşturabileceği bildirildi. Bunun gerçek hayatta ne kadar işe yarayacağını bilmek mümkün değil ama bu tür araştırmaları okumak, üzerinde düşünmek, hayâllere dalmak hiç de fena değil.

***

Akciğerlerde bağışıklık hücreleri ve temel olarak da makrofajlar tarafından sentez edilen melatoninin virüsün hücreye girmesinde rolü olan proteinleri kodlayan genlerin ekspresyonunu önleyerek koronavirüslere karşı bir bariyer oluşturabileceği bildirildi.

Brezilya’ da São Paulo Üniversitesi (USP) tarafından yapılan keşif neden bazı kişilerin PCR testi ile virüs taşıdıkları tespit edildiği halde enfekte olmadıkları veya belirti göstermediklerini de izah ediyor.

Bu sayede burna damla veya sprey şeklinde melatonin uygulanmasının hastalığın ilerlemesini durdurması, aynı mekanizmanın grip gibi başka virüsler için de geçerli olması mümkün görünüyor.

Daha önce aynı ekip tarafından yapılan bir araştırmada hava kirliliğine sebep olan partikülleri yutan makrofajların melatonin ve başka moleküller üreterek mukus oluşumu, öksürük ve balgam yoluyla bunların atılmasını sağladığı; melatonin sentezi bloke edildiğinde partiküllerin kan dolaşımına girerek tüm vücuda dağılabildikleri gösterildi.

Bu araştırmadan hareketle virüsün hücreye girmesi, hücre içi trafik, mitokondri aktivitesi… ile ilgili 212 gen seçildi ve sağlıklı insan akciğerlerinden alınan 288 örnekte bu genlerin ekspresyon seviyesi ölçüldü.

Gen ekspresyon seviyeleri, sağlıklı kemirgenlerde akciğer analizlerine dayanarak akciğerlerin melatonin sentezleme kapasitesini (MEL-İndeksi) tahmin eden bir gen indeksi ile ilişkilendirildiğinde endeks ne kadar düşükse makrofaj ve epitel hücreleri için protein kodlayan genlerin ekspresyonunun o kadar fazla olduğu görüldü.

MEL-İndeksi yüksek olduğunda virüsün akciğerlerdeki giriş noktalarının kapalı olduğu, düşük olduğunda bu kapıların açıldığı söylenebilir.

İndeksin aynı zamanda makrofaj ve diğer immün hücrelerde virüsün giriş yeri olan CD147 reseptöründeki proteinleri modifiye eden genlerle de negatif bir korelasyon gösterdiğinin belirlenmesi de akciğerlerde melatonin sentezinin virüslere karşı tabii bir koruyucu olduğu şeklinde yorumlandı.

MEL-İndeksinin, virüsü belirti göstermeden taşıyanları tespit etmek için prognostik bir biyo-belirteç olarak kullanılabileceği de ileri sürülüyor.

Gelelim neticeye

Laboratuar ortamında elde edilen bu neticelerin gerçek hayatta ne kadar işe yarayacağını bilmek mümkün değil ama bu tür araştırmaları okumak, üzerinde düşünmek, hayâllere dalmak hiç de fena değil.

Kaynak:  https://www.melatonin-research.net/index.php/MR/article/view/109


Coronavirus (Covid-19)

  • 113,651,982Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,521,219Ölü Sayısı
  • 21,906,420Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 15:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar