Önder GÜZELARSLAN: YAPILAN İŞLERLE NİYETLER ARSINDAKİ İLİŞKİ

YAPILAN İŞLERLE NİYETLER ARSINDAKİ İLİŞKİ

 

Yaptığımız işlerle niyetlerimiz arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Yani ameller niyetlere göredir. İnsanoğlu bir iş yapmaya kafasına koyduğunda daha önceden bir planlama yaptığı anlaşılır.

Allah insanın sadece davranışları ve yaptığı işlerle değil aynı zamanda niyetlerimizi de hesaba kadar. Bir işi hangi niyetle yaptığımızı da hesaba kadar. Eğer niyetimiz halis ve doğru ise yaptığımız işten insanlar faydalandığı sürece bize o işin sevabı gelmeye devam eder. O nedenle bir işe niyetlenildiğinde o işten insanlar ne kadar faydalanırsa bize de o derece faydası dokunur. Bu bilinçle her daim hayır düşünerek, niyet hayır akıbet hayır diyerek işlerimiz yapmalıyız.

Yapılan işlerle niyetler arasındaki ilişkiyi Kanada uygulanan bir ehliyet alma sistemiyle izah etmeye çalışalım.

Kanada’da, ehliyet almak isteyenler özel bir simülasyon sistemiyle imtihana tabi tutulurlarmış. Şoför olmak isteyen kişi, kimliğini özel bölmeye yerleştirir ve giriş kapısı bu kimlik ile açılırmış. Açılan kapıdan içeriye giren sürücü adayı, içeride tekerlekleri hariç bütün aksamı çalışır vaziyette olan bir araba ile karşılaşır. Sürücü adayı, arabanın kapısını açıp direksiyona geçtiği ve kontağı açtığı anda, tam karşı duvardaki ekranda özel olarak hazırlanmış bir fil oynamaya başlarmış. Sürücü adayı, kendisini gerçek bir yol üzerinde seyrettiğini zanneder. Bu sanal yolda inişler, çıkışlar, çeşitli trafik işaret ve levhaları bulunmaktadır. Şoför adayı olan, bütün bu durumlar karşısında en doğru olanı yapmak ve kurallara uymak orundadır. Çünkü arabanın vitesinden frenine, gaz pedalından direksiyonuna kadar her şeyi, otomatik bir ana kumanda merkezine bağlıdır.  

Eğer sürücü adayı simülasyonun içinde doğru hareket etmişse ve bütün kurallara uymuşsa dışarı çıkarken ehliyeti kutuda hazırdır. Yok, eğer yanlış hareket edilmişse, otomatik beyin boş basmakta ve “Çalış, öğren, tekrar gel” diye ikaz etmektedir. Yani bütün imtihan standart ve objektif bir sistemle tamamlanmaktadır.

Hâlbuki bu imtihan bir simülasyon aracılığı yerine bir trafik komiseri huzurunda yapılacak olsa, istismarlara daim açık olacaktır. Sürücü adayının bazı hataları bilerek veya bilmeyerek gözden kaçabilir. Ya da sürücü adayının doğru yapmasına rağmen komiser keyfi bir uygulamaya meydan verebilir. Ancak otomatik sistemde ise beyni yanıltmak, yanlışa meydan vermek mümkün değildir.

Bu örneğimizden de anlaşılacağı üzere üstün bir varlık olarak yaratılan insanın dünya hayatı da bu şekildedir. İnsan genel bir kader planının içinde imtihandadır. İnsanın niyet ve hareketleri, sonsuz bir ilahî murakabe tarafından kontrol edilmekte ve değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır.

İnsan hayatı boyunca birçok sorunla, birçok meseleler ile karşılaşır. Hayat inişler ve çıkışlardan ibarettir. Ancak hayatımızda yanlış yapmamamız içinde uyarılar vardır. Bu uyarılara harfiyen uyar ve irademizi, niyetimizi doğru yönde kullanırsak hak ettiğimiz ve umduğumuz şeylere nail olabiliriz. Dünya hayatı içinde kendi irademizle yaptığımız her şeyden sorumluyuz. Dolayısıyla  irademizi kullanırken yaptığımız niyette bizim için önemlidir. Müslümanca düşünmeli, müslümanca yaşamalıyız. Niyetlerimizle, yaptıklarımız aynı paralel de olmalı.

Bir şeye niyet ettiğimizde de önünü arkasını iyi düşünmeliyiz. Faydalı işler yaparak hem bu dünya da hem öbür alemde hayırla anılabilelim. İlim, irfan yolunda ilerleyerek, topluma ve geleceğe ışık olmaya gayret edelim.

Önder GÜZELARSLAN

Önder GÜZELARSLAN: YAPILAN İŞLERLE NİYETLER ARSINDAKİ İLİŞKİ

Coronavirus (Covid-19)

  • 137,438,438Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,962,141Ölü Sayısı
  • 23,899,938Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 17:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar