ORKUN ÇETİNKAYA KİMDİR?

Havacılık sektörünün ve özellikle özel uçak kiralama alanında hem Türkiye’nin hem de dünyanın önde gelen firmalarından olan BikiniJet’in kurucusu olan Orkun Çetinkaya 1973 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Çocukluğundan itibaren özellikle babası Ali Çetinkaya’nın etkisiyle havacılığa meraklı olan Orkun Çetinkaya hayatını bu yönde şekillendirmiş ve yine babasının etkisiyle havacılık sektöründe önemli işlere imza atmıştır. Hava subayı olan babası Ali Bey onun için bir rol model olmuş annesi Seval Hanım ise Orkun Çetinkaya için en büyük destekçi olmuştur.

 

İlköğrenimini Diyarbakır’da, lise eğitimini ise Cağaloğlu Anadolu lisesinde tamamlayan Orkun Çetinkaya üniversite sınavında önemli bir başarı göstererek ilk 1000 öğrenci arasına girmiştir. Bu çerçevede Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünü tercih eden Orkun Çetinkaya dört yıl boyunca Türkiye’nin bu en önemli üniversitesinde üniversite eğitimine devam etmiştir. Üniversite yaşantısı devam eden Orkun Çetinkaya bir yandan da küçüklükten beri hayalini kurduğu havacılık eğitimi almak için yaz aylarında babasının da desteğini alarak Amerika’ya uçuş eğitimi almaya gidiyordu. Bu sayede üniversiteden mezun olur olmaz yurt dışı eğitimi almış parlak ve önü açık bir pilot olarak görev yapmaya başlayan Orkun Çetinkaya ilk pilotluk deneyimini Boeing 737 tipi uçakla kaptan pilot olarak yaşamıştır.

 

Üniversitede aldığı matematik eğitimini bir kenara bırakan Orkun Çetinkaya havacılık sektöründe başarı basamaklarını tırmanmaya kararlıydı. Bu çerçevede üniversiteden sonra 7 yıl boyunca Londra’da önemli bir havayolu şirketinde yöneticilik yapan Orkun Çetinkaya diğer taraftan da bu alanda eğitimine devam etmiştir. Yüksek lisansını Cranfield Üniversitesi Air Transport Management bölümünde tamamlayan Orkun Çetinkaya 3 yıl boyunca da İtalya’da aynı şirket bünyesinde yöneticilik yapmaya devam etmiştir.

 

2013 yılında Türkiye’ye dönen Orkun Çetinkaya artık pilotluk haricinde farklı arayışlar içindeydi. Hayali olan Havacılık sektöründe farklı işler yapmanın planlarını yapıyordu. Bu çerçevede planlamalarını yapan Orkun Çetinkaya ilk olarak arkadaşları vasıtasıyla Türkiye’nin önde gelen ailelerinden birinin özel jetlerini kiralama işine girdi. Aynı aileye bu alanda danışmanlık da yapmaya başlayan Orkun Çetinkaya bu girişimi sayesinde şu anda Türkiye’de %80 bir pazara sahip olan dünya pazarında da hatırı sayılır bir yeri olan BikiniJet uçak kiralama girişiminin temellerini atmış oluyordu. Orkun Çetinkaya tarafından başlatılan bu girişim zamanla özel jet sahiplerinin özel anlaşmalarla uçaklarını kiralama faaliyetlerini yöneten dev bir şirkete dönüştü.

 

Firmasının sloganını “verdiği sözü tutmak ve hiçbir zaman ne uçak sahibini ne de müşterilerini mağdur etmemek” olarak belirleyen Orkun Çetinkaya bu titiz ve dürüst çalışması sayesinde havacılık sektörünün en önemli firmalarından birinin sahibi olmanın haklı gururunu yaşıyor.

 

Başarılı iş hayatının yanında iyi bir aile babası da olan Orkun Çetinkaya evli ve iki çocuk babasıdır.

 

ORKUN ÇETİNKAYA KİMDİR?

Coronavirus (Covid-19)

  • 136,615,916Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,948,856Ölü Sayısı
  • 23,825,201Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar