MELİH ALTINOK: Doğu’nun Paris’i mi, Batı’nın İzmir’i mi?

Eskiden hükümetler için uyulması mecburi "tavsiye niteliğinde" kararlar alan MGK'yı (Milli Güvenlik Kurulu) konuşurduk.
Seçmen ve meşru siyasi temsilcileri arasındaki demokratik işleyişe terör gibi olağandışı durumları gerekçe göstererek kaynak yapan bu generaller kurulu çok güçlüydü.
Öyle ki, 28 Şubat 1997'de olduğu gibi, başbakanlara, hükümetlere "Seçildin ama hadi ikile" şeklinde tavsiye niteliğinde kararlar bile alırlardı. İşin daha acı yanı ise kuşkusuz, siyasilerin bu "tavsiyelere" uymalarıydı.
Çok şükür o günler gerilerde kaldı.
Şimdi de "Keşke geride kalsa" dediğimiz, pandemi sürecinde nasıl yaşayacağımız hakkında tavsiyeler veren bilim kurullarımız var. Hekimlerden, bilim adamlarından oluşuyor.
Siyasi sorumluluğu, hesap verme zorunluluğu olmayan her kurul gibi onlar da fütursuzlar.
Tavsiyelerinin mantığı ve işlevi de 90'larda harita başına geçip bölgede (hangisi olduğunu yazmama gerek yok sanırım) doğum kontrolü öneren MGK'nınkilerden hallice.
Son olarak bizlere, kaçla kaç arasında sokağa çıkacağımızı, lokantada ne ara yemek yiyebileceğimizi daha iyi anlatmak için dört renge boyadıkları bir harita hazırlamışlar.

PCR testini bulan bilim adamı bile "Pandemilerde çalışmaz" derken, özgürlüklerimizi vaka ve hasta istatistiklerine göre yeniden tanımladıklarını söylüyorlar.
Haritaya baktığımızda en özgür yaşanabilecek iller arasında Van, Ağrı, Siirt, Şırnak gibi Doğu vilayetlerimiz var. Neredeyse normale dönmüş durumdalar. Maske, mesafe ve temizliğe diğer illerden daha fazla dikkat gösterdikleri için bu mükâfatı hak ettikleri iddia ediliyor.
Dün Twitter'da "Kadına şiddetin en az olduğu il yine Güneydoğu illeri. Kovid'in en az olduğu il yine Güneydoğu illeri. Vallahi ülkeye medeniyet dersi veriyoruz resmen" tweet'leri göze çarpıyordu.
İstanbul, İzmir, Muğla ve Batı'daki pek çok ilde ise önümüzdeki günlerde gündelik yaşam pek cazip görünmüyor. Lokantaların akşam 19.00'a kadar açık olması, cumartesi günü ev hapsinin bitmesi gibi gevşemeler haricinde yasaklara devam.
Mavi bayrağı kapan Uşak hariç!
İddialara göre Uşak'ın bu başarısının arkasında, sokakta maske denetimine çıkıp yeri gelince sert yapan Vali Funda Kocabıyık varmış.
Peki, siz hangi ilde yaşamak isterdiniz?
Seçin beğenin Bilim Kurulu'nun sizler için hazırladığı haritadan... İsterseniz gözünüzü de kapatabilirsiniz.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MELİH ALTINOK: Doğu’nun Paris’i mi, Batı’nın İzmir’i mi?

Coronavirus (Covid-19)

  • 140,331,524Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,006,934Ölü Sayısı
  • 18,081,963Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar