GÜNDE BEŞ PORSİYON SEBZE VE MEYVE İLE SAĞLIKLI YAŞANMAZ

Günde 5 porsiyon sebze-meyve yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölüm riski %13, kalp-damar hastalıklarından ölüm riski %12, kanserden ölüm riski %10 ve solunum sistemi hastalıklarından ölüm riski de %35 az bulundu. Bu tür ileriye dönük de olsa gözleme dayalı araştırmalardan sebep-sonuç bağlantısı çıkarılması mümkün değildir. Bunlar boşuna zaman ve emek israfıdır.

***

Günde beş porsiyon sebze-meyve yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölüm riski günde 2 porsiyon yiyenlere göre yüzde 13, kalp-damar hastalıklarından ölüm riski yüzde 12, kanserden ölüm riski yüzde 10 ve solunum sistemi hastalıklarından ölüm riski de yüzde 35 az bulundu.

Bezelye, mısır gibi nişastadan zengin sebzeler ölüm riskini azaltmıyordu.

Meyve suları ve patates ölüm riskinin azalmasıyla ilişkili bulunmadı.

Bir porsiyon, herhangi bir sebze veya meyvenin yarım kupası veya bir tam kupa salata manasına geliyor.

Circulation’ da yayınlanan araştırma iki kohortta 30 sene takip edilen 100 binden fazla erkek ve kadın ile dünyanın farklı ülkelerinden 24 kohort çalışmasındaki 1.8 milyondan fazla insana ait verilerin meta-analizi ile yapıldı.

Beş porsiyondan fazla yemenin ekstra bir faydası olduğu gösterilemedi.

Amerikan Beslenme Kılavuzu, genel sağlık için günde yaklaşık dokuz porsiyon anlamına gelen günde 2,5 bardak sebze ve 2 bardak meyve tavsiye ediyor.

Bu tür araştırmalar boşuna zaman ve emek israfıdır

Bu tür ileriye dönük de olsa gözleme dayalı araştırmalardan sebep-sonuç bağlantısı çıkarılması mümkün değildir.

Tabii ki sebze ve meyvelerin sofralarımızın baş köşesinde yeri vardır ama sadece sebze ve meyveler üzerinden yapılan bir değerlendirmeye çocuklar bile güler.

Bana göre, bu tür araştırmalar boşuna zaman ve emek israfıdır.

Atalarımızın binlerce senedir hem afiyetle yedikleri hem hastalıklardan uzak sağlıklı yaşamalarını sağlayan beslenme modeli dururken sağlıklı beslenme modeli aramak icat çıkartmaktır.

Mevsiminde yetişen tüm sebze ve meyveler adam gibi beslenmenin temel gıdalarıdır; bunun için araştırma yapmak artistliktir.

Maksatları ille de araştırma yapmaksa “işlenmiş ve aşırı işlenmiş gıdalar” üzerinde çalışsınlar; tabii cesaretleri varsa!

Meet the Clean 15: The Fruits and Vegetables Least Likely to Poison You  Slideshow

KOVİD’ de en büyük darbeyi yiyen ülke neden USA?

Bilimsel araştırmalara göre beslenen USA dünyada tüm kronik hastalıkların ve ölümlerin en çok görüldüğü ülkedir.

KOVİD salgınında en çok vaka ve ölümlerin bu memlekette görülmesinin başta gelen sebebi de aşırı işlenmiş gıdalardan zengin beslenme modelidir.

Gelelim neticeye

Bu araştırmayı yapanlar, USA’ nın pandemide en çok vaka ve ölüm sayısına sahip ülke olmasının sebepleri üzerinde kafa yorsalar çok daha hayırlı bir iş yapmış olurlar.

İlle de araştırma yapma sevdasında olanlar ise ölüm risklerini bir de “adam gibi beslenmeden” sonra hesaplasınlar da Hanya’yı Konya’yı görsünler.

Kaynakhttps://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.120.048996


Coronavirus (Covid-19)

  • 136,613,721Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,948,824Ölü Sayısı
  • 23,824,402Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar