Vebalin farkında olalım...

   Bugün saat 19’dan itibaren, ülkemizde tam kapanma sürecine geçiliyor. 17 gün boyunca, muafiyet kapsamında olanlar hariç, hep birlikte evlerimizde durmak zorundayız...

 

 

   Yazının sonunda söyleyeceğimi, şimdi yazayım... Ne olur, kapanma süreci boyunca, evlerimizden hiç çıkmayalım. Bizler kurallara harfi harfine uyalım ki, şu vaka sayıları, istenilen seviyelere düşsün... Bazı ülkelerde yaşanan felaket sahneleri, bizim ülkemizde de yaşanmasın.

 

 

   Değerli okurlarım, gerçekten bu işin şakası yok... Bizim birey olarak yaptığımız, her hatanın sonucu ağır oluyor. 3 m (maske, mesafe, musluk) kuralını göz ardı ettiğimiz her vakit, COVID-19’un hizmetkarı oluyoruz.

 

 

   Bir kere şunu kabul edelim: Bu hastalık saniyelik gafilliği bile afetmiyor. Hele hele bu hastalık da, bana birşey olmaz diye bir rahatlık yok... Aşı olsanız da yok... O yüzden, bu virüs belası hayatımızdan tamamen çıkıncaya kadar, teyakkuz halinde olmaya mecburuz.

 

 

   Aslına bakarsanız, şu anda yaşanan tam kapanma süreci, bizim gafilliğimizin sonucudur. Hiç kusura bakılmasın, biz bunu kendi kendimize istedik. Eğer herkes kurallara uysaydı, böyle bir kapanma süreciyle karşı karşıya kalınmazdı.

 

 

   Ne yalan söyleyeyim, ülkemizde kademeli normalleşmeye geçildiğinde, bu iller arası bir yarışa dönüşür diye düşünmüştüm. Vatandaşlarımızın kendi aralarında geliştirdikleri uyarı formülleriyle, virüsün yayılım hızının düşeceğine inanmıştım. Maalesef olay benim beklediğim gibi gerçekleşmedi.

 

 

   İnsanımızın büyük çoğunluğu, kademeli normalleşmeyi, virüsün hayatımızdan çıkması olarak algıladı ve buna göre davrandı. Allah aşkına söyleyin, virüsten korunmanın hangi yolunu uygulamak zor? Mesela, maske takmak mı? Mesela, insanlarla aramıza biraz mesafe koymak mı?

 

 

   Değerli okurlar, virüsle mücadele kurallarının gözardı edilmesi, ağır sorumluluktur. Tam manasıyla bu bir vebaldir. Evet, kimse kolay kolay vebali üslenmek istemez... Çünkü, bizim insanımız vebalin karşımıza çıkaracağı sonuçları bilir...

 

 

   Diyelim ki kapanma sürecinde, kurallara uymadık ve sokaklara çıktık. Ben böyle bir durumda, polisten yiyeceğiniz cezadan önce, üzerinize alacağınız vebalden korkun derim.

 

 

   Bu vebalin içinde, canlarını dişlerine takarak çalışan sağlıkçıların hakları da var...

 

   Tam kapanma sürecini takip edecekleri için, Bayramda izin kullanmayan kolluk kuvvetlerinin hakları da var...

 

   Kısıtlama nedeniyle iş yapamayan esnafın hakları da var...

 

   Anlayacağınız, var oğlu var...


Coronavirus (Covid-19)

  • 161,900,622Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,360,651Ölü Sayısı
  • 17,756,774Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 14:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar