SEVİLAY YILMAN: Ben bu kapanma olayının sırrını çözdüm galiba!

Demişti eskiden Turizm Bakanlığı’nda çalışan bir bürokrat tanıdığım da…

İnanılır bulmamıştım.

Adına “tam kapanma” denilen ancak “yarım kapanma” dahi olmadığı bilinen sürecin dördüncü gününe gelindiğinde vaziyetin o eski bürokratın dediğini doğrular nitelikte olduğunu görmeye başladım.

Neydi peki söylediği?

Şuydu; “Vaka sayıları yükselişe geçince yaz ayları için yapılan birçok rezervasyon iptal olmaya başladı. Normal tabii böyle olması zira tatil yapacak turist gideceği ülkenin salgın durumuna bakıp öyle karar veriyor. 60 binlerin üzerinde vaka sayısı olan bir ülkeyi tatil için kim tercih eder? Bu sadece Türkiye’ye özel bir durum da değil. Hemen hemen tüm turizm merkezlerine sahip ülkeler için geçerli bir durum. Mesela Hindistan… Bilindiği üzere çok rağbet gören bir ülkedir. Allah aşkına yansıyan görüntülere bakıp da şu anda kim gider Hindistan’a? Sen gider misin mesela? Türkiye için de benzer durum oluşmaya başlamıştı. İptal haberleri üzerine bir de yeni rezervasyonlar alınamaması nedeniyle özellikle güney sahillerindeki otel sahipleri panik olmaya başladı. Tabii bunların başını da çok büyük otel zincirlerine sahip olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy çekti. Vaka sayılarının düşürülmesi bir zorunluluktu yani. O nedenle alındı bu karar. Yani 18 günlük kapanma, esasında Turizm sezonuna hazırlık için. Dış dünyada; 'Türkiye tam kapanmaya girdi' haberlerinin üzerine bir de sonunda DSÖ üzerinden vaka sayılarının düştüğü görülünce amaç hasıl olacak! Turizm canlanacak yeniden!”


Elbette ki en büyük gelir kaynaklarımızdan biridir turizm, o nedenle amaç buysa itiraz etmem söz konusu değil.

Geçen ay Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın açıklamasına göre 2021'de hedef 34 milyon turist ile 23 milyar dolar gelir.

İyi rakam.

Ancak o rakama ulaşalım derken esnafın anasından emdiği sütü burnundan getirmek ne kadar adil?
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

SEVİLAY YILMAN: Ben bu kapanma olayının sırrını çözdüm galiba!

Coronavirus (Covid-19)

  • 161,873,513Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,360,032Ölü Sayısı
  • 17,771,931Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar