Çalışan Annelere Kreş Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Çalışan anneye kreş desteği geçtiğimiz aylarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamını Desteklemesi Projesi” kapsamında verilmeye başlamıştır. 15 Ekim itibari ile alınmaya başlayan kreş yardımı başvuruları ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızın içeriğinde inceleyebilirsiniz.

 

Çalışan Anneye Kreş Parası Yardımı?

Alışan annelerin çocuklarını kreşe gönderebilmesi için devlet tarafından destek verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna ve gündüz bakım evlerine çocuklarını gönderen ve sigortalı olarak çalışan ebeveynler bu destekten yararlanabilecektir. Çalışan bir anneye kreş yardımı 24 ay boyunca maddi destek amaçlı verilmektedir. Ayrıca, maddi destekten yararlanmaya hak devletdestekli.com kazananlar için, Ali Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı tarafından tek seferlik olma şartı ile 650 TL. kırtasiye desteği verilmektedir. Peki 2021 yılında kreş yardımı nasıl alınır?

 

SGK Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan anneleri rahatlatmak için yapılan çalışmalar üzerine verilecek olan kreş yardımı çocuk sahibi  olan ailelere öncelikle dul ebeveynlere boşanan ve eşi ölen annelere ve geçim sıkıntısı yaşayan babalara yasa kapsamında kredi yardımı verilmektedir. Çocuk sahibi olan ebeveynin kreş yardımı alarak kafaları daha rahat bir şekilde işe gidebilecek. Çocukların ise 0/5 yaş aralığında olması kreş yardımı için geçerli yaş sınırlaması olarak yasa kapsamına alınmıştır. 

 

Kreş Parası Şartları Nelerdir?

Kreş parası öncelikle maddi sıkıntı yaşayan ve çalışmak zorunda olan annelere verilmektedir. Çok nadirde olmasa geçim sıkıntısı çeken ve eşi vefat etmiş baba yada verilmektedir. Çalışan ebeveynlere verilen bu yardım için öncelikle başvuruda bulunması ve devletdestekli.com belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Çalışan anneye kreş yardımı şartları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması zorunludur,
 • Annelerin yapmış oldukları başvurularda aldıkları maaşların asgari ücret yada asgari ücret altında olması,
 • Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşların aile geçimine yetmeyecek kadar az olması,
 • Annelerin başvuruda bulunabilmesi için eşinin vefat etmiş yada eşinden ayrılmış olması gerekli,

Anne ve babası vefat etmiş kişilerin çocuklarına bakan kişilerin maddi durumlarının kötü olması durumunda başvuru yapabilmesi mümkündür. Ayrıca, bu yardım SGK tarafından pilot illerde verilmektedir. Destekten yararlanabilmek için; Ankara, Antalya, İstanbul, Bursa, Elazığ, İzmir ve Malatya illerinde ikametgah etmek gerekmektedir.

Değerlendirmede Nelere Dikkat Ediliyor?

Değerlendirme Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bakanlık değerlendirme sonucunda aileye kreş parası verilmesine karar verebiliyor. Değerlendirmede ise;

 • Ailenin sosyal ve ekonomik durumu,
 • Diğer aile fertlerinin varlığı,
 • Ailenin aylık kazancı ve kişi başına düşen gelir durumu,
 • Annenin çalışma durumu,

Dikkate alınmaktadır. Sizde dikkat edilen bu şartları yerine getiriyorsanız, başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Faydalanıcı Annelerin Aylık Yükümlülükleri Nelerdir?

Kesin kaydınız oluştuktan sonra aylık olarak maddi destekten yararlanabilmek için;

 • Çocuğunuz anaokulu, gündüz bakım evi ve kreşe sizin çalıştığınız süreye olarak paralel olarak tam gün olarak devam etmelidir, çocuklarınız sistemde kayıtlı olduğu kreş, gündüz bakımevi ve anaokullarına gitmemesi durumunda proje ofisleri ile irtibata geçmelisiniz.
 • Takvim ayları itibari ile 30 günlük çalışmanız bulunmaktadır. Rapor durumlarınız hariç iş vereniniz tarafından SGK’ ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.
 • 30 gün ver üzerinde rapor kullanıyorsanız eğer durumunuzu yerel ofise bildirmelisiniz. Bildirim süresi rapor tarihinden en geç 7 gündür.
 • Çocuğunuzu gönderdiğiniz kuruma ücretini Halk Bankasından açtırdığınız hesabınızdan düzenli olarak ödemelisiniz. (Havale ve EFT yolu ile yapabilirsiniz.)

Proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan yapacağınız havale ve EFT ödemeleri kabul edilmeyecektir.


Coronavirus (Covid-19)

 • 548,709,555Coronavirus Vaka Sayısı
 • 6,350,351Ölü Sayısı
 • 18,757,043Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 06:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar