MEHMET CEYHAN NE DEDİ NE ÇIKTI, BİLİM NE DİYOR, GERÇEKLER NE?

Bir senedir artık neredeyse aileden biri olan Mehmet Ceyhan için suç duyurusunda bulunulmuş. Gelin, her fırsatta herkesi tenkit eden, kimseyi beğenmeyen, kendi yanlış ve eksiklerini görmeyen Mehmet Ceyhan’ ın birbirini tutmayan, bilime dayanmayan, tam aksi gerçekleşen sözlerine bir göz atalım.

***

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan “Mehmet Ceyhan tutuklansınmış” başlıklı yazısında diyor ki (1):

“Niye tutuklansınmış?

Çünkü felaket tellallığı yapıyormuş.

Sanki ortada felaket yok, hayat güllük gülistanlıkmış da her şey Mehmet Ceyhan Hoca’nın uydurmasındanmış gibi bir yaklaşım.

Bu ancak ve ancak ansiklopedilerde “saçmalık” maddesine karşılık olabilir.

- Yoğun bakımlarda yaşam savaşı verilirken...

- “Koronadan kaybettik” tarzı haberler sıradanlaşırken...

- Entübe edilenler hayatla ölüm arasında gidip gelirken...

Ne yapmasını bekliyorsunuz Mehmet Hoca’nın?

Bazıları gibi çıkıp da...

“Korona yok, virüs yalan, aşı lüzumsuz” falan demesini mi?"

Mehmet Ceyhan’ dan beklenen…

Tabii ki kimse ondan “Korona yok, virüs yalan, aşı lüzumsuz” falan demesini beklemiyor. Dünyayı pespembe göstersin istemiyor. Maske, mesafe, temizlik de neymiş, geçin bunları desin de istemiyor.

Mehmet Bey, doğru olmak kaydıyla her türlü bilgiyi verebilir; hatta felâket tellallığı da yapabilir.

Bunların hiçbir sakıncası yok hatta ben şahsî olarak faydalı da bulurum ama onun toplumun önemli bir kesiminin tepkisini çekmesinin çok önemli sebepleri var:

BİR: Bir senden fazla zamandır neredeyse her gün hem de birkaç kanala birden çıkması doğru değil, itici oluyor. “Yüz eskimesi” diye bir şey var neticede.

İKİ: Pandemi esas olarak bir halk sağlığı meselesidir. Halk sağlığı uzmanları, epidemiyologlar, erişkin enfeksiyon hastalıkları uzmanları dururken sürekli olarak bir çocuk doktorunun konuşması yakışık almıyor.

ÜÇ: “Bardağın yarısı boş diyen de yarısı dolu diyen” de aynı şeyi söylüyordur ama yaratacağı etkiler çok farklıdır. “Üslûp esastan önemlidir” sözü burada da geçerlidir. Ciddi bir üslûp sorunu var. Fıkra anlatsa bile ağlatacak biri âdeta.

DÖRT: Birbirinin tam zıddı açıklamaları sanki ilkini kendini söylememiş gibi yapması tepki çekiyor. Bunu en azından bir özür dileyerek ifade etmesi gerekirken insanlar kendini “aptal” veya “unutkan” yerine konmuş hissediyor.

BEŞ: Karşısındaki meslekdaşlarını küçümsemesi, saygısızca hatta hakaretâmiz sözleri, memlekette “ondan başka bilen yokmuş” havası rahatsızlık yaratıyor.

ALTI: Aşı, ilaçlar ve pandeminin seyri ile öngörülerinin bazıları tamamen yanlış çıktı. Bu, toplumda ciddi bir güven kaybının ötesinde “aldatılmışlık” hissi de yarattı.

YEDİ: Kendisi herkesi çok ağır sözlerle ve çoğu zaman da haksız yere tenkit ederken, meslekdaşı hakkında suç duyurusunda bulunurken kendisi en küçük bir eleştiriye bile tahammül edemiyor.

SEKİZ: Birçok mevzuda akıl ve mantıkla uyuşmayan, bilimsel hiçbir dayanağı olmayan açıklamaları var. Örnekleri aşağıdadır.

DOKUZ: Toplumda, bugüne kadar umut veren hiçbir açıklaması olmayan, sözleriyle korku salan Mehmet Bey için “Ağzını büzüşünden Ömer diyeceği belli” algısı iyice yerleşti.

ON: Netice olarak “Allah neden virüsleri yaratmış? Çünkü insanların belli bir sayının üzerinde çoğalmaması gerekir. Yoksa insanlar yiyecek ekmek bulamaz” mantığını savunan birinden ne beklenir ki?

Ahmet Hakan’ dan Mehmet Ceyhan’ ı da bir sene önceye kadar başköşelerde ağırladığı Canan Karatay gibi tek bir hatasını bahane ederek bir kalemde satmasını beklemiyoruz ama şayet “adam gibi” bir gazeteci ise Mehmet Ceyhan’ ın yanlışlarını da eksiklerini de görmek ve yazmak zorundadır (2).

Yoksa Ahmet Bey, herkesi kör âlemi sersem mi sanıyor ya da bu ayaklara mı yatıyor acaba?

MEHMET CEYHAN NE DEDİ NE ÇIKTI, BİLİM NE DİYOR, GERÇEKLER NE?

Gelin şimdi de Mehmet Ceyhan’ ın dediklerine bir göz atalım.

SÖZCÜ GAZETESİ: 3 TEMMUZ 2020 (3)

CEYHANAşı konusunda tecrübesi olmayan arkadaşlar bunu ilaç gibi aşı bulunur mutlaka sonbaharda en geç önümüzdeki senenin başında uygulanır şeklindeki açıklamaları çok yanlış.

Gerçek: Birçok aşı senenin başından itibaren tüm dünyada uygulanmaya başladı.

Aşı konusundaki tecrübelerinin işe yaramadığı anlaşılıyor.

***

CEYHAN40 yılını aşı çalışmalarına vermiş biri olarak söylüyorum ki; etkili bir aşının bulunup insanlara uygulanması için gerekli süre 3 yıldan aşağı olmaz.

Gerçek: Daha bir sene dolmadan ondan fazla aşı uygulanmaya başladı.

40 yılını boşa harcadığı anlaşılıyor.

***

CEYHANBizim ikinci dalgadan söz etmemiz için dünyada bu salgının tamamen bitmesi lazım.

Gerçek: Salgın tamamen bitmeden bırakın ikinciyi dördüncü dalgalar başladı. Kendisi bile dördüncü dalgadan bahsediyor (4).

Demek ki salgınların dalgaları hakkındaki görüşü de yanlış. Bizimle dalga geçtiği anlaşılıyor.

CEYHAN: Bu salgında da virüs aşı ile değil mutasyona uğrayarak biter.

Gerçek: Binlerce mutasyona rağmen salgın bitmedi!

***

SÖZCÜ GAZETESİ 7 EKİM 2020 (5)

CEYHAN: Karbonatlı gargara gibi öneriler halkta yalancı güven duygusu oluşturur ve son derece tehlikelidir.

Gerçek: Gargara virüs bulaşmasına karşı tedbirlerin yerine değil onlara ek olarak tavsiye ediliyor.

Gargaraların faydalı olabileceğini gösteren onlarca araştırma olduğu gibi Almanya Sağlık Bakanı vatandaşlarına gargara tavsiyesinde bulundu.

CEYHANGargaranın virüsü bırakın öldürmeyi ortamdan uzaklaştırmak için bile bir etkisi yok.

Gerçek: Bunu gösteren pek çok çalışma yayınlandı. Bilim Kurulu üyesi Serap Yavuz da “ağzın alkolle çalkalanmasının virüs yükünü azaltacağını” açıkladı.

CEYHAN: Kışın patlamalar şeklinde artış beklemiyoruz.

Gerçek: Dünyanın birçok ülkesinde kışın patlamalar şeklinde artışlar (dalgalar) görüldü.

***

BİLİMSEL TARTIŞMA DEĞİL KAHVE SOHBETİ

CEYHAN: Televizyonda karşısındaki immünoloji uzmanına "Hasta görmeyen bir bilim insanına bu soruları sorarsanız, alacağınız bilgi de doğru olmaz" diyerek saygısızlık yapıyor (6).

Gerçek: Bir çocuk doktoru olarak hiç görmediği erişkin hastalar hakkında da virüsler hakkında da ahkâm kestiğini unutuyor.

***

REYE SENDROMUNU BİLMİYOR/ASPİRİN ÜZERİNDEN HALKA KORKU SALIYOR (7)

CEYHANUzun süreli aspirin alan kişilerde grip geçirirse Reye sendromu riskinin arttığını biliyoruz.

Gerçek: Grip KOVİD değildir. Erişkinlerde aspirinle SARS-CoV-2 arasındaki münasebeti gösteren hiçbir bilimsel veriye rastlamadım.

CEYHANReye Sendromunun son yıllarda yetişkinlerde de giderek arttığını gösteren yayınlar oldu. Artık biliyoruz ki yetişkinlerde de görünüyor.

Gerçek: Reye Sendromu, erişkinlerde yok denecek kadar az görülür. Ülkemizde bildirilmiş tek bir erişkin vakası bile bulamadım.

CEYHANReye Sendromu’ nun henüz bir tedavisi yok.

Gerçek: Hastalığın etkinliği ispatlanmış “özel bir ilacı yok” denebilir ama tedavisi yok denemez. Bal gibi tedavisi vardır.

CEYHANReye Sendromu ölüm oranı için aşağı yukarı yüzde yüzdür.

Gerçek: Mortalite erken teşhis ve yoğun tedavi sayesinde son 40 senede yüzde 60’ lardan yüzde 20’ lere kadar inmiştir.

***

YENİÇAĞ GAZETESİ 7 KASIM 2020 (8)

CEYHANGrip geçiren biri aspirin alırsa Reye Sendromu riski 35 kat artıyor.

Gerçek: Bugün dünyada milyonlarca insan düşük dozda aspirin kullanıyor ve her sene milyonlarca insan da grip geçiriyor.  

Aspirin erişkinlerde Reye Sendromuna yol açıyor olsaydı her sene yüz binlerce Reye Sendromu vakası olurdu.

Bu sözleri, halk sağlığı açısından risklidir; aspirin kullanan insanları korkutarak onların ilaçlarını bırakmalarına ve hayatlarının riske girmesine sebep olabilir (9).

Mehmet Ceyhan mantığına göre tam da suç duyurusunda bulunulacak bir söz.

***

SÖZCÜ GAZETESİ 18 Ağustos 2020 (10)

CEYHANOnların içinde corona virüsü taşıyan birileri varsa eğer onlar, bardağı kirletebilir ve o şekilde gelebilir size. Bu şekilde bulaşlar biliniyor.

Gerçek: Bardaktan veya tabak çanaktan koronavirüs bulaştığını dair tek bir yayın bile yok.

Mehmet Ceyhan’ın uyarılarına rağmen kendisinin bir restoranda çekilmiş maskesiz fotoğrafı yoğun eleştiri aldı.

***

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Ceyhan için şunları söylüyor (11):

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu: "Mehmet hocam önceden maske takılmasın diyenlerdendiniz. Şimdi takın diyorsunuz. Bilim mi değişti, siz mi anlayamadım. Yani bulaşıcı üst solunum yolu enfeksiyonlarında en basitinden maske takmıyorsunuz öyle mi? Bu ne biçim enfeksiyon kontrolüdür hocam... keşke benden önce takın deseydiniz. Ama yanıldınız diğerleri gibi. O nedenle dediklerinizin benim için hiç bir önemi yok.”

***

HÜRRİYET 5 HAZİRAN 2020 (12)

CEYHANBenim düşündüğüm; aşının uygulanabilir hale gelip uygulanması yüzde 5 olasılık.

Gerçek: Bir sene bile geçmeden ondan fazla aşı uygulanmaya girdi.

CEYHAN: Tedavi çok daha kolay. Belki ondan çok daha önce belki sonbaharda etkili bir tedavi veya etkili bir ilaç bulunabilir.

Gerçek: Bugüne kadar koronavirüse doğrudan etkili olan bir ilaç bulunamadı. Aşı öngörüsü gibi ilaç öngörüsü de yanlış çıktı.

***

YAŞLI VE GENÇLERİ EVE KAPATMAK SALGINI ARTIRIYOR

CEYHAN65 yaş üstü ve 20 yaş altını evlere kapatmanın, salgını artırdığını sonradan fark ettik (13).

Gerçek: Günaydın! Evlerine kapatıldıkları için hareket edemeyen, güneş göremeyen, strese giren insanlar daha çok zarar gördüler.

***

CEYHAN: "Kendinize bir Pandemi Kontrol Kurulu kurun. Bu Kurul karar versin. Kurulda epidemiyolog olsun. Ama ortopedist arkadaşlarla fizik tedavici arkadaşlarla salgını kontrol etmeye kalkarsanız böyle olur" (14).

Gerçek: Gelin de gülmeyin. Bunu söyleyen arkadaş da çocuk hastalıkları uzmanı!

***

GRİPTE YOĞUNLAŞMA BEKLENİYOR

CEYHANEylül itibariyle grip vakalarında yoğunlaşma bekleniyor. (15)

Gerçek: Bırakın yoğunlaşmayı, bu sene grip de nezle de neredeyse hiç görülmedi.

***

CEYHANKişi Kovid-19 ile birlikte grip geçirebilir, arka arkaya geçirdiğinde ağır tablolar görülebilir. Kovid-19 ile karıştırılıp hastane yükü, test ihtiyacı aratabilir. (16)

Gerçek: Aynı anda Kovid ve grip geçirdiği bildirilen tek bir vaka bile olmadığı gibi viral enfeksiyonların koronavirüs enfeksiyonunu önlediği anlaşıldı. Tivindemi palavra çıktı!

***

D VİTAMİNİNİN FAZLASI, KİREÇLENME NEDENİ

CEYHAND vitaminini fazla alırsanız, vücutta hiç istenilmeyen yerlerde beyin dâhil kireçlenmeler ve buna bağlı ciddi hastalıklar ortaya çıkar (17).

Gerçek: Toplumun büyük bir çoğunluğunun kanında vitamin D seviyesi düşük hatta çok düşük iken, insanların kısıtlamalar yüzünden yeteri kadar güneş görmedikleri, hareket edemedikleri de dikkate alındığında vitamin D fazlalığının kireçlenmelere yol açacağı iddiası abestir.

Vitamin D’ nin bu çok ciddi kireçlenme riskinden bihaber olan İngiliz hükumeti üç milyon hasta ve yaşlıya bu kış ücretsiz D vitamini verme kararı aldı!

Yüksek dozlarda tabii ki aksi tesirler görülebilir ama bunun için kasten çok yüksek miktarlar alınması gerekir ve bu risk her ilaç için, yiyecek ve içecekler için de geçerlidir.

Senede birkaç vaka bildirisini gerekçe gösterip de milyonlarca insanın kullandığı bir vitamin hakkında "beyin dâhil kireçlenmeler ve buna bağlı ciddi hastalıklar görülebilir" diye korku salmanın âlemi yok!

Vitamin D’ nin hem enfeksiyona karşı koruyucu olduğuna hem ağır tablo ve ölümleri önlediğine dair onlarca gözleme dayalı araştırma yayınlandı.

***

MİLLİYET 29 NİSAN 2021 (18)

CEYHAN: Biz çocuklarda akciğer tutulumuna bağlı ağır vakalar mutant virüsten önce nadir görüyorduk. Ama şimdi direkt akciğer tutulumu ağır seyreden çok sayıda çocuk görmeye başladık.

Gerçek: Gazetedeki haberin başlığına bakın: “Mehmet Ceyhan'dan korkutan açıklama! 'Çocuk vaka ve ölümleri arttı'.

Herhangi bir istatistiki bilgi vermeden “çocuklarda çok sayıda ağır vaka görüyoruz” ifadesi ancak emekli kahvesi sohbetlerinde dile getirilebilir.

Oysa bilimsel veriler vaka sayısındaki artışa uygun olarak çocuklardaki vakaların da arttığını ama daha ağır tablolara yol açmadığını gösteriyor (19).

Çocuk hasta sayısı vaka oranına paralel artıyor, ama oran aynı ve halen ağır hastalık oranı çok çok düşük. Daha önce influenza (grip) sezonunda ölen çocuk sayısı Covid nedeniyle ölenlerin 4-5 katı (20).

Gelelim neticeye

Senelerdir, toplumun -hele de böyle bir pandemi döneminde- tam ve doğru bilgilendirilmesi gerektiğini ve şeffaflığı savunuyorum.

Herhangi bir olayın tamamen iyi niyetle olsa bile küçümsenmesini de abartılmasını da yanlış buluyorum.

Hele de bir bilim insanının verdiği bir bilginin yanlış çıkması, toplumun sadece o şahsa değil, genel manada bilime olan inancını ve güvenini de sarsar.

Korkutma, tehdit gibi yöntemler yerine îzah ve iknâ yöntemlerinin daha faydalı olduğuna inanıyorum.

Üslup da esas kadar mühimdir.

Bir kişinin bir senedir neredeyse her gün ve hem de günde birkaç defa açıklama yapmasının doğu olmadığını, bunun insanlarda red, bıkkınlık ve inkâr hisleri uyandırdığını ve meselenin suç duyurusuna kadar vardığını düşünüyorum.

NOT:

BİR: İsrail’ de hiç aşı yapılmaz dediği için büyük bir mutlulukla Canan Karatay’ ın tükenişini ilan eden Ahmet Hakan bakalım Mehmet Ceyhan için neler yazacak ya da yazabilecek mi?

İKİ: “Aşıların içinde alüminyum var, bu ileride Alzheimer tehlikesini ortaya çıkarır” dediği için Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunan Mehmet Ceyhan da bakalım kendisinin birbirini tutmayan, bilime dayanmayan, tam aksi gerçekleşen ifadeleri için kendi hakkında suç duyurusunda bulunacak mı?

Kaynaklar:

1. https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/mehmet-ceyhan-tutuklansinmis-41806455

2. https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/kafe-ve-lokantalara-ramazanda-acik-olma-hakki-taninmali-41779517

3. https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/prof-dr-mehmet-ceyhan-su-an-hicbir-ulkede-ikinci-dalga-diye-bir-sey-yok-5908440/

4. https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-mehmet-ceyhandan-dorduncu-dalga-aciklamasi-kacinmak-mumkun-degil-1832687

5. https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/prof-dr-ceyhan-karbonatli-gargara-gibi-oneriler-son-derece-tehlikeli-6070057/

6. https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/04/30/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/bilimsel-tarisma-degil-kahve-sohbeti/

7. https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-profdrceyhan-aspirin-icin-reye-sendromuna-dikkat-cekti-11-681-92160.html

8. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/grip-geciren-kisi-o-hapi-kullanirsa-olum-orani-yuzde-100-rastgele-kullaniyorlar-diyen-prof-dr-me-313661h.htm

9. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/11/10/yazilar/elestirel-yazilar/ilaclar/aspirin-reye-sendromu-munasebeti-endiseye-mahal-yok/

10. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/08/18/yazilar/tip-yazilari/beslenme/kelle-paca-corbasi-giren-vucuda-korona-girmez/

11. https://indyturk.com/node/244681/haber/iki-profes%C3%B6r%C3%BCn-maske-tart%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-mehmet-ceyhandan-%C3%A7ilingiro%C4%9Fluna-seni-adam-yerine#.X2H7uneowvY.twitter

12. https://www.hurriyet.com.tr/gundem/prof-dr-mehmet-ceyhandan-kritik-asi-aciklamasi-41534446

13. https://twitter.com/Mehmetali_Onel/status/1379732152124850180?s=20

14. https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-profdrmehmet-ceyhandan-futbol-federasyonuna-ortopedist-hekimlerle-salgin-kontrol-etmeye-kalkarsaniz-boyle-olur-11-681-95207.html

15. https://www.gazeteduvar.com.tr/saglik/2020/08/06/covid-19da-ikinci-dalga-beklenirken-influenza-da-kapida

16. https://www.aydinlik.com.tr/prof-dr-mehmet-ceyhan-risk-grubu-grip-asisi-olmali-216430#2

17. https://www.hurriyet.com.tr/gundem/prof-dr-mehmet-ceyhan-uyardi-koronavirus-riskini-azaltan-d-vitamininin-fazlasi-kireclenme-nedeni-41624248

18. https://www.milliyet.com.tr/galeri/mehmet-ceyhandan-korkutan-aciklama-cocuk-vaka-ve-olumleri-artti-6493401/8

19. https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/04/02/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/ingiliz-varyanti-cocuklarda-daha-agir-seyretmiyor/

20. https://twitter.com/BurcinNlbntgl/status/1389139734488829953?s=20


Coronavirus (Covid-19)

  • 178,195,929Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,857,794Ölü Sayısı
  • 11,645,381Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar