Kaz eti üretimi için en iyi ırk seçimi :

Kaz eti insanlar için son derece faydalı ve en organik, protein kaynağı olmaktadır. Ve bu yüzden bu sektör hızla gelişmiştir ve devam etmektedir. Ama bu sektörde başarılı olmak için, bazı konularda bilgili olmanız gerekmektedir.

 

Eğer yeni olarak bu sektörde faaliyet göstermek isterseniz, doğru ırk seçimi ile alakalı bilgi edinmeniz, gerekmektedir. Kaz yetiştiriciliğine başlamak için, doğru ırk seçimi önemli olmaktadır ve tavsiyemiz deneyimli veya bu sektörde uzman kişilerden yardım almanız olmaktadır.

 

Linda kazı ekonomik değeri ve avantajları :

 

Kazlar ise diğer kuşlar gibi farklı ırklara sahip olmaktadırlar. Ve bu ırkların ise verimlilik açısından farkları, ise yetiştiricilik için uygun olup olmadıklarını belirlemektedir.

 

Eğer kaz yetiştiriciliği konusunda bir deneyiminiz yoksa ve düşük seviyede bilgiye sahipseniz, ırk seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Yetiştiricilik için birçok kaz ırkı bulunmaktadır ve son derece verimli olmaktadırlar. Ama her ırkın sağlık ve bakım açısından özellikleri farklı olmaktadır.

 

Deneyimi olmayanlar için bizim tavsiyemiz linda kazı ile başlamak olmaktadır. Linda kazları çin kazından alınan bir melez ırk olmaktadır. Ve Rusya kökenli bir ırk olmaktadır.

 

Bu kazların bazı avantajları, verimlilik açısından diğer ırklara göre daha düşük bir seviyede olmasına rağmen, tercih edilmesine neden olmaktadır. Ve sadece üremesi için kuluçka makinesi kullanmak zorundasınız. İleri bölümlerde bu konu ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

 

Linda kazı genel özellikleri :

 

Linda kazı ilk olarak 1994 yılında Rusya'da üretilmeye başladı ve bu bölgenin iklim koşullarına uygun bir ırk olmaktadır. Linda kazları tamamen beyaz, tüylü ve orta seviyede bir cüsseye sahip olmaktadırlar.

 

Bu kazlarda diğerlerinin tam aksine erkekler dişilere nispeten daha küçük cüsseli olmaktadırlar. Ve verimlilik açısından orta seviyede olmaktadır. Erkekler ideal koşullarda 4,5 - 5 kg canlı ağırlığa ve dişiler ise 7 - 8 kg kadar kilo alabilirler.

 

Ve tabiki bakım ve beslenme kalitesi kazların verimli olmasında etkili olmaktadır. Ve bu yüzden eğer verimli ve sağlıklı kazlara sahip olmak isterseniz, bakımı ve beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Linda kazı gagası ve ayakları turuncu olmaktadır ve kafalarındaki çıkıntı ise erkeklerde dişilere göre daha büyük olmaktadır. Bu kazlar son derece uysal olmaktadırlar. Hatta diğer kaz ırklarında, çiftleşme döneminde kavgalar olurken linda kazlarında bu tür olaylar bulunmamaktadır.

 

Çiftleşme dönemi kavgaları nedeni ile bazen kazlarda yaralanmalar ve sakatlanmalara neden olabilir ve bu bir yetiştirici için zara ve fazladan masraf demektir. Ama linda kazlarında bu problemlerden bulunmamaktadır.

 

Linda kazı üremesi :

 

Linda kaz ırkı avantajlarından birisi, bu kazların yüksek oranda civcive dönüşme özelliği olmaktadır. Yani kuluçka makinesi kullanarak kuşları çoğaltmak istediğiniz zaman, en az %90 çıkım elde etmeniz mümkün olmaktadır.

 

Ama bu kazlardan doğal olarak kuluçka yapmanız mümkün olmamaktadır. Linda kazlarında gurk olma yoktur ve bu yüzden üretimi için kuluçka makinesi kullanılması gerekmektedir.

 

Ama civcivleri hızlı bir şekilde büyüme özelliğine sahip olmaktadırlar ve bu yüzden sermaye geri dönüşü hızlı olmaktadır. Ama kuluçka makinesi ile üremesi için gereken koşullar diğer ırklar ile aynı olmaktadır. Yani kuluçka süresi ve ısı ve nem değerleri diğer kazlar gibi olmaktadır.

 

Linda kazları yılda 50 - 60 adet arası yumurta verimine sahip olmaktadırlar ve yumurtaların ise ağırlığı 150 gram olmaktadır. Ama çiftleşme konusunda genel olarak başarılı olmaktadırlar ve döllenme oranı ve kalitesi yüksek olmaktadır.

 

Linda kazının hastalıklara karşı direnci :

 

Linda kazları Rusya iklim koşullarına uygun bir kaz ırkı olmaktadır ve bu yüzden soğuk bölgelerde diğer ırklardan daha kolay olarak yetiştirilir. Bu yüzden genel olarak Rusya'da kaz kümeslerinin %50 sinde linda kazı tercih edilmektedir.

 

Bu ırklar kanatlı hastalıklarına karşı diğerlerinden daha dirençli olmaktadır. Ve sadece Hymenolepiasis hastalığı karşısında düşük dirence sahip olmaktadır ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Ama yinede tavsiyemiz aşılarının zamanında yapılması ve kümeslerinin hijyenik koşullarına uygun olmasıdır.

 

Son söz :

 

Kazcılık ve hatta genel olarak kümes hayvanları yetiştiriciliği sektörü tüm dünyada ekonomik olarak büyük değere sahip olmaktadır. Ve bu yüzden her zaman devletler tarafından, girişimciler için, destek gelmektedir.

 

Özelliklede kaz ürünleri, ihracatı ekonomi için faydalı olmaktadır ve bir çok kişi için, çalışma fırsatı sunmaktadır.

Kaz eti üretimi için en iyi ırk seçimi :

Coronavirus (Covid-19)

  • 339,979,262Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,585,888Ölü Sayısı
  • 61,014,655Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar