HAŞMET BABAOĞLU: Pandeminin ardından hangi konuda "sıkıyönetim" gelecek?

Cumartesi notları: Yaşanmayan ama satın alınan sağlık!
Kabul edelim ki, sağlık kavrayışımız "tüketici" perspektifinden öteye geçemiyor. Modern sağlık sisteminin müşterisiyiz. Ürün veya hizmet tüketiyoruz. Biraz şüpheye mi düştük, o zaman da hemen alternatif tıbbın ürünleri, beslenme takviyeleri, vitaminler devreye giriyor. Oysa telaş ve stres dolu bir hayat tarzı hangi vitaminle toparlanabilir? Alkole boğulmuş bir hayatı ve kötü beslenme tercihlerini takviye haplarla güçlü bir bağışıklığa kavuşturmak mümkün mü? Neşesiz geçen günleri hangi tıbbi perhiz sonuna kadar sağlıklı tutabilir? Anlayacağınız "hayat tarzı"nın etkisini aklımıza bile getirmek istemiyoruz. Orası bir tür duvar. Ötesi yok! Günümüz insanının ruhu da, bedeni de o duvarın önünde yenilip düşüyor.

***

Melih (Altınok) geçen gün haklı olarak soruyordu: "Medyası, tıbbiyesi, Mehmet Ceyhan'ı, Altaylı'sı maltaylısıyla pandemi tellalları kıvırmaya başladılar. Bakalım, bu apar topar tornistanların altından ne çapanoğlu çıkacak?" Yalnız bizde değil, durum bütün dünyada böyle. Korkarım ki, yavaş yavaş bu işin içinden sıyrılacak ve vebalini devletlere yükleyecekler.
***

Gündelik hayat bakımından nasıl bir "yeni dünya düzeni" planlanıyor? Pandeminin ardından hangi konuda "sıkıyönetim" gelecek? Moda'da gezip "vegan kasaplar"a veya Kadıköy kitapçılarında tezgâha koyulan kitaplara bakarak az çok bir fikir edinebilirsiniz...
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

HAŞMET BABAOĞLU: Pandeminin ardından hangi konuda "sıkıyönetim" gelecek?

Coronavirus (Covid-19)

  • 198,319,948Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,229,737Ölü Sayısı
  • 14,943,494Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar