ABDULKADİR SELVİ: ASİLTÜRK İLE KARAMOLLAOĞLU GÖRÜŞECEK Mİ?

BAŞLIKTAKİ sorunun yanıtını hemen vereyim, görüşecekler. Hatta bugün de görüşmeleri mümkün. Ama bugün olmasa da en kısa sürede görüşecekler.

Çünkü parti tabanından ciddi bir baskı var. Parti içinde bir güç savaşı yaşanmadan Asiltürk ile Karamollaoğlu’nun bir araya gelmesini istiyorlar. Testi çatlamadan Oğuzhan Asiltürk ile Temel Karamollaoğlu’nun bir araya gelip, sorunu çözüme kavuşturmasını istiyorlar. Ama görüşmeden mutlaka bir uzlaşma çıkacak diye beklemeyin. Sorun ciddi. Temel Karamollaoğlu partiye, Oğuzhan Asiltürk ise Milli Görüş’e hâkim. O nedenle Saadet Partisi’ni sancılı bir süreç bekliyor.

SP’DEKİ SORUN

Saadet Partisi’nde üç sorun yaşanıyor.

Saadet Partisi bir türlü büyüyemiyor. Çünkü büyümeye dönük pozitif bir siyaset üretemiyor. CHP, İYİ Parti ve HDP’nin peşine takılmış gibi bir imaj oluşturuyor.

Keskin muhalefet dili muhafazakâr-dindar seçmen tarafından olumlu karşılanmıyor.

Saadet Partisi, millet ittifakında CHP’nin payandası gibi görülüyor.

CHP’YE KAZANDIRIYOR

Saadet Partisi’nin millet ittifakında yer alması hem CHP’ye daha fazla milletvekili kazandırıyor hem de dindar-muhafazakâr seçmen nezdinde meşruiyet sağlıyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2018 seçimlerinde CHP’nin, Saadet Partisi’nin oylarının katkısıyla, hiç milletvekili çıkaramadığı yerlerde yıllar sonra ilk kez milletvekili çıkardığına dikkat çekmişti. CHP, ittifak sayesinde Adıyaman, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat’ta yıllar sonra milletvekili çıkardı.

ERBAKAN’IN HAYALLERİNİ ERDOĞAN GERÇEKLEŞTİRDİ

Saadet Partisi’nin muhalefette yer alması nedeniyle Milli Görüşçüler değerleri ile ittifakları arasında bir ikilem yaşıyor. Ayasofya’ya vurulan zincirler kırılsın diyen Erbakan’dı. Ayasofya’ya vurulan zincirleri kırıp, cami olarak açan ise Erdoğan oldu.

Taksim Camisi Erbakan’ın hayaliydi. 28 Şubat sürecinde Taksim camisinden dolayı olmadık saldırılara maruz kalmıştı. Taksim’e camiyi yaptıran Erdoğan oldu.

Filistin ve Kudüs Erbakan’ın davasıydı. Filistin davasını omuzlayan, Kudüs’ün mücadelesini veren Erdoğan oldu.

Başörtüsü yasağı ise en çok Erbakan’ı üzüyordu. Başörtüsü yasağını kaldırıp, okullara Kuran-ı Kerim dersi koyan Erdoğan oldu.

Milli Görüş’ün ve Erbakan’ın hedeflerini Erdoğan gerçekleştirdi. Erbakan’ın partisi olduğu iddiasındaki Saadet Partisi ise bu süreçte muhalefet cephesinde yer aldı. Ayasofya’nın, Taksim Camisi’nin coşkusunu paylaşamadı. Saadet Partisi’nden yürek dolusu bir destek ve teşekkür gelmedi.

Bu da muhafazakâr-dindar kesimde burukluğa neden oldu.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ABDULKADİR SELVİ: ASİLTÜRK İLE KARAMOLLAOĞLU GÖRÜŞECEK Mİ?

Coronavirus (Covid-19)

  • 199,374,999Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,245,791Ölü Sayısı
  • 15,230,722Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar