TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTALARINDA VATANDAŞ BEKLEDİĞİ DESTEĞİ BULAMIYOR.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTALARINDA VATANDAŞ BEKLEDİĞİ DESTEĞİ BULAMIYOR! 

 

Özel Sağlık Sigortaları, 23.10.2013 tarihli, 28800 sayılı Yönetmeliğin, Resmi Gazetede yayınlanmasıyla hayatımıza girmiş bulunmaktadır. 

 

Ancak, son günlerde vatandaşlardan gelen şikayetler giderek artmaktadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından beklediği desteği bulamayan vatandaşlar, her geçen gün Tamamlayıcı Sağlık Sektöründen daha da uzaklaşmaktadırlar. En güzel reklam, memnun kalan müşterinin kendisidir! Memnun kalmayan müşteri kitlesinin artması sonucu, firma reklam verse de kendisini zor durumdan kurtaramaz. Müşteri gittiği takdirde, müşteriyi tekrar geri kazanmak son derece zordur. Çoğu firma ve kuruluş bu hataya düşmekte, sonraları verilen reklamlar bile giden müşterileri tekrar geri getirememektedir. (www.ekonomikcozum.com Hasan Yaşar Özfidan SAVI.) 

 

Mevzuatta, poliçenin özel şartlar bölümünde bulunan “Poliçe öncesine dayalı hastalıklar, geçmişten gelen hastalıklar.” Konusu tam olarak açıklığa kavuşturulamamış ve son derece muğlaktır! Sigortanın özel şartlar bölümünde yer alan bu bölüm,  her ne kadar sigorta şirketlerini çeşitli suistimallere  karşı korumak için konulmuşsa da içeriğinin kesin bir çerçeve ile doldurulmamasından ve muğlak olmasından dolayı, sigorta şirketlerinin kendilerini garantiye almasına karşılık, sigorta yaptıran genellikle mağdur olmaktadır. Bu durum da sigorta yaptıranı zor duruma düşürmekte, sigorta şirketinden beklediği hizmeti alamamasına yol açmaktadır. 

 

Geçmişten gelen hastalıklar kısmı sigorta şirketi tarafından incelenirken, hastanın, hastalığı ile ilgili raporunun olması yada konunun uzmanı doktor tarafından kendi alanına giren çeşitli tanılama yöntemleri kullanılarak yapılan tetkik ve incelemelerle (Görüntülü tetkik, tahlil vs.) tanısı konulan hastalıkların olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca, sigorta yaptırmadan önce, konunun uzmanı doktora giderek, yapılan tahlil yada tetkikler sonucu, herhangi bir hastalık teşhis edilmemiş durumlarda da sigortalının mağdur olmaması sağlanmalıdır. 

 

Mevcut durumda, hasta sigorta yaptırmadan önce, geçmişte hatta 5 yıl önce sağlık ocağına gitmiş, doktora “Midem ağrıyor, hazımsızlık çekiyorum.” Diye şikayet ettiğinde doktorun, tetkik ve inceleme yapmadan hastaya vermiş olduğu RENNİE yada LANSOR türü mide ilacını sigorta “Senin geçmişten gelen mide hastalığın var.” Diye ileri sürerek ödeme talebini ret etmesi son derece yanlıştır. Oysa, mide hastalığı, endoskopi işlemi yapılarak teşhis edilir ve tanısı konulur.

 

Konuyla ilgili bana gelen bir yazı aynen şöyledir ve dayanak olarak hastanın geçmişinde sağlık ocağı tarafından yazılan RENNİE mide ilacı gösterilmiştir: 

 

Değerli Acentemiz, 

Duygu …… adına ait olan poliçenin başlangıç tarihi 22/09/2020 olarak gözükmektedir. Sigortalımızın 14/04/2021 tarihli iletilmiş olan provizyon talebi ise 2017 ve 2018 yıllarına ait kayıtlarının tespit edilmesi nedeni ile poliçe öncesi olarak değerlendirilmiş olup, özel şartlarımız gereği provizyon talebi reddedilmiştir.
Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz. 

Saygılarımızla. 

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Tedavi Masraflarını Karşılamadığı Hastalıklara https://www.tamamlayicisaglik.com/sss/soru/gecmisten-gelen-hastaliklar-tamamlayici-saglik-policem-tarafindan-karsilanir-mi/ Sitesinden ulaşabilirsiniz. 

 

Sigorta yaptıranların çoğu, bu ve buna benzer durumlarla karşılaşmaktadır.  Buna benzer olayların çoğalması, gerek sigorta yaptıranları gerekse Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Yapan Acenteleri çileden çıkarmıştır. Acenteler, “Böyle Giderse Sigorta yaptıracak müşteri bulamayız.” Demeye başlamışlardır. 

 

Konu araştırıldığında, günümüzde hastalıkların çoğu bağışıklık sistemimizin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Yine günümüzde yeni doğan bebeklerde bile şeker hastalığına, kalp hastalıklarına rastlanmaktadır. Yine, günümüzde şeker ve kalp hastası olanların sayıları her geçen gün daha da artmaktadır. Bu durumda, sigorta şirketlerini belirttiği özel şartlara bakıldığında şartlara haiz sağlıklı insan çok azdır. Kişiler, tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırsalar bile poliçenin özel şartlar bölümünde bulunan “Poliçe öncesine dayalı hastalıklar, geçmişten gelen hastalıklar.” Kısmının son derece muğlak ve kesin bir çerçeve ile belirtilmemesinden dolayı vatandaşların provizyon talepleri, sigortanın özel şartlar gereği reddedilmektedir. Bu da vatandaşın tepkilerine neden olmakta, sigortadan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Konuyla ilgili olarak, Özel Sağlık Sigortaları, 23.10.2013 tarihli, 28800 sayılı Yönetmeliğinde, gerekse Özel Şartlar bölümlerinde değişikler yapılarak yaşanan bu mağduriyetlerin giderilmesi için çözümler üretilmesi gerekmektedir. 

 

 

                                                                               SEVGİLERİMLE.

 

                                                                           Hasan  Yaşar  Özfidan.

                                                             Uluslar arası LL.M. Hukukçu – Ekonomist.

                                                                             Araştırmacı  Yazar.

 

 

Email: hasanozfidan1@hotmail.com 

Ödül Alan Çalışmalarımı Topladığım Site: www.ekonomikcozum.com

Köşe Yazılarım:  www.haberx.com

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTALARINDA VATANDAŞ BEKLEDİĞİ DESTEĞİ BULAMIYOR.

Coronavirus (Covid-19)

  • 527,842,668Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,300,942Ölü Sayısı
  • 23,436,317Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar