İçişleri'nden sahil raporu! "Şezlong ile kumsal işgaline ceza verilmeli"

İçişleri Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne "Sahil" raporunu sundu. Raporda şezlonglarla sahili kapatmaya idari para cezası yaptırımı ile ecrimisil uygulamasının düzenlenmesi gibi radikal öneriler yer alıyor. "Beach kulüp" olarak adlandırılan yerlere ruhsat verilmemesi de raporda önerildi.

Sahilleri halka kapatan işletmelerle ilgili Meclis Dilekçe Komisyonu'na şikayet yağdı. Komisyon, konuya ilişkin inceleme başlatınca, İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Milliyet Gazetesinin haberine göre mülkiye müfettişleri Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’de incelemeler yaptı. O sonuçlar nisan ayında raporlaştırıldı.

Rapora göre, şezlonglarla kumsal kapatmanın "kabahat" sayılması öneriliyor. Yani bu düzenleme ile kumsalı işgal edenlere işgal ettiği yüzölçümü dikkate alınarak idari para cezası kesilmeli ve kabahat konusu eşyanın şezlong ya da şemsiyenin mülkiyetinin kamuya geçirilmesi de önerildi.

Raporda en dikkat çeken öneri ise kumsal kulüplerine yani beach cluplara ruhsat verilmemesi olarak dikkat çekiyor, bakanlık ruhsatsız yapıların yıkılmasını da önerdi.

Kıyıda ecrimisil uygulamasının yeniden düzenlenmesi, polis ve jandarmaya kıyı denetimi görevi verilmesi de öneriler arasında...

Raporda, sahili işgal eden işletmelere verilen cezaların yetersiz olduğu da vurgulanıyor. Sahillerde denetim ve yaptırımların tek elden yürütülmesi için "Kıyı kurulu" oluşturulması öneriliyor.


Coronavirus (Covid-19)

  • 230,892,835Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,733,053Ölü Sayısı
  • 18,565,322Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar